Çankırı Tarihinin En Büyük Yatırımının İlk Harcı Kondu

Son aşamaya gelinen Devrez Kızlaryolu (Prof. Dr. Hasan Zuhuri Sarıkaya) Barajında dev baraj gövdesinin ilk betonu atıldı.

Çankırı Tarihinin En Büyük Yatırımının İlk Harcı Kondu
10 Ekim 2021 - 16:14 - Güncelleme: 10 Ekim 2021 - 17:46
İlk Harcı Kondu

70 Yıldır Yapılmaz Denilen Barajın Gövdesine Başlandı.

AK Pati Grup Başkan Vekili ve Çankırı Milletvekili Av. M. Emin Akbaşoğlu, Çankırı Kurşunlu’da yapımı devam eden Devrez Kızlaryolu Barajı’nda incelemelerde bulundu.

Barajda Son Aşamaya Gelindi

Son aşamaya gelinen Devrez Kızlaryolu (Prof. Dr. Hasan Zuhuri Sarıkaya) Barajında dev baraj gövdesinin ilk betonu atıldı.

Barajla ilgili açıklamalarda bulunan Çankırı Milletvekili Akbaşoğlu “Çankırı’mızın içme suyunu karşılayan Güldürcek Barajının üç katı büyüklüğündeki Çankırı tarihinin en büyük kamu yatırımı olan Devrez Kızlaryolu (Prof. Dr. Hasan Zuhuri Sarıkaya) Barajında, baraj gövdesine ilk harcın konulmasına şahitlik ettik, Allah’a hamdolsun.” dedi.

Dev Baraj

Temelden 92 metre yüksekliğinde olacak Barajın Gövdesi yaklaşık 120 milyon metreküp su biriktirme hacmine sahip. Çankırı, Kastamonu ve Çorum illerinde yaklaşık 160 bin dekar araziyi sulayacak 5 MW kurulu güce sahip elektrik üretecek baraj, aynı zamanda bölgeye hayat kazandıracak. Barajın tamamlanmasıyla, bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artacak, hayvancılık gelişecek, hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacak.

İçme Suyu Olarak Da Kullanılabilecek

Aynı zamanda ihtiyaç halinde içme suyu olarak da kullanılabilecek baraj, Çankırı nüfusunun en az üç misli büyüklüğünde nüfusun içme suyu ihtiyacını giderecek çok büyük ve önemli bir yatırım olarak gelecek nesillerimize de hizmet edecek. Dünya genelinde kuraklıkların yaşandığı günümüzde barajların önemi her geçen gün daha da iyi anlaşılır oldu.

Bu anlamda Kurşunlu’daki Devrez Kızlaryolu (Prof.Dr. Hasan Zuhuri Sarıkaya) Barajı Çankırı’mızın ve bölgemizin hem içme suyu hem de kullanma suyu olarak büyük bir ihtiyacı giderecek.

Akbaşoğlu, “Çankırı’mıza, bölgemize ve ülkemize böylesi önemli bir yatırımın kazandırılmasına vesile olan başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm emeği geçenlere gönülden teşekkür ediyorum.” dedi.

Bugüne Kadar Ne Yapıldı

Dev Baraj için başlangıcından bugüne kadar kısaca yapılan işler:

Önce ulaşım yolları yapıldı, daha sonra Derivasyon Kondüvisi, Memba Batardosu, Sağ Sahilde 1037 m kotunda bulunan 120 m uzunluğundaki Enjeksiyon Tüneli, Sol Sahilde 1037 m kotunda bulunan 135 m uzunluğundaki Enjeksiyon Tüneli, Sol Sahilde 1104 m kotunda bulunan 40 m uzunluğundaki Enjeksiyon Tüneli, Gövde altında sıyırma kazıları tamamlandı, ardından baraj gövdesinin yükseleceği ana kayaya ulaşıldı.

Daha sonra kullanılacak malzemelerin labaratuar testleri titizlikle yapıldı. Ve nihayet dev barajın yerden 92 metre yüksekliğinde olacak ana gövdesinin ilk harcı 09.10.2021 tarihinde atıldı.

AK Parti Grup Başkan Vekili ve Çankırı Milletvekili Av. M. Emin Akbaşoğlu’nun baraja yaptığı ziyaretlere Kurşunlu Kaymakamı İlyas Öztürk, Kurşunlu Belediye Başkanı Şakir Kaymak, Kurşunlu İl Genel Meclisi Üyeleri, AK Parti Çankırı İl Yönetim Kurulu Üyeleri, Merkez İlçe Başkanı, Kurşunlu İlçe Başkanı ve diğer yetkililer katıldı.

Bu haber 11214 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Dertli
  1 hafta önce
  Bozkurt'taki olmayan baraja var diyenler Çankırı'daki koskoca barajı nasıl göremezler anlamak mümkün değil. Böyle bir gazetecilik anlayışı olur mu. haberci18.com yönetmeni Mustafa bey gidiyor canlı canlı dev barajın boy boy fotoğraflarını çekiyor, ama uzaklarda ki arkadaş koltuktan kıçını kaldırmadan yalancı muhabirleri vasıtası ile koskoca Kızlar yolu Barajını göremiyor. Buna da gazetecilik diyor. Eee atalarımız boşuna dememişler el kepçesi ile kuyu kazılmaz diye. Demek ki boşuna dememişler. Tebrikler Mustafa bey siz olmasanız biz hakikaten barajdan haberimiz olmayacak. Sahi Kılıçtaroğlu ve malum vekilleri de bir ara gelip hani baraj nerede demişler ve milletle alay etmişlerdi. Bu baraj o baraj mı idi. Çankırı'mıza böyle güzide bir eseri kazandıran her kese ayrı ayrı teşekkür ediyorum.
 • 18 li
  1 hafta önce
  Kılıçtaroğlu ve ekibinin yok böyle bir baraj diye inkar ettikleri baraj burası değil mi. Bunlar göz göre göre kendisine oy verenlere nasıl yalan söyleyip kandırabiliyorlar inanamıyorum. Sözde Çankırı halkının sözcüsü de bunların çanakçılığını yapıyor maalesef. Olmayan baraja var diyenlerin,olan barajı görmemeleri veya görmezden gelmeleri hakikaten tirajı komik bir olaydır. Halkın böylelerine itibar göstermemesi ve asla prim vermemesi gerekir. Bize yalan söyleyenler değil dürüst kişilikler lazımdır. Bizim inancımıza göre yalan ile iman bir yürekte barınamaz. Körle yatanın şaşı kalkacağını unutmamak gerekir. İnsanlara karanlığı vaat edenlere değil,onları aydınlık yarınlara icraatları ile taşıyanlara inanmak gerektir. Vesselam..
 • Musa Kaya
  1 hafta önce
  Yapraklı yolu, MKE civarı toz toprak içinde. Köy yolundan farksız. Kimse görmüyor mu? Neden bu yol çalışması okullar açılınca başladı. Millet perişan. İki senedir neden yapmadınız? Millete toz yutturuyorsunuz.