Çankırı'da Nakliyeciler Taşımacılıkla İlgili Uygulamaları Protesto Etti

Çankırı’da bir grup nakliyeci, dijital takograf uygulamasını protesto için eylem yaptı. Nakliyecine sahip çık.

Çankırı'da Nakliyeciler Taşımacılıkla İlgili Uygulamaları Protesto Etti
06 Ocak 2020 - 21:46 - Güncelleme: 06 Ocak 2020 - 22:46

Eylem Türkiye’ye Sıçradı!

Dijital takograf veri indirme ulaştırma bakanlığa yük bildirimi nakliyat fiyatları park sorunu. Türkiye de eylem yaptı kamyoncular. Konya, Ankara İzmir, İstanbul’da onların devamı Kastamonu ve Çankırı.

Çankırı’da bir grup nakliyeci, dijital takograf uygulamasını protesto için eylem yaptı.

Motorlu Taşıtlar Kooperatifi önünde bir araya gelen nakliyeciler, yaklaşık 70 kamyonla konvoy oluşturarak Kastamonu-Ankara kara yolunda tur attı.

Tekrar kooperatif önünde bir araya gelen kamyoncular adına basın açıklamasını okuyan Motorlu Taşıtlar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şahin sektörün sorununun dijital takograf olmadığını, sahadaki kamyoncu esnafıyla istişare yapılarak kararlar alınması gerektiğini söyledi.

Sorunların tespit edilerek çözümler üretilmesini istediklerini dile getiren Şahin, şunları kaydetti:

"Takograf meselesinin çözümü sürüş süresi 15 saat istirahat saati 9 saat olmalı. Veri bildirimi yükü gönderen ve teslim alan firmalar tarafından yapılmalı. Ton ve kilometre bazında fiyat belirlenmeli. Komisyon ücretleri belirlenip fatura karşılığında alınmalı, yeterlilik belgesi olanlar bu işi yapmalı. Yakıt fiyat artışı ve enflasyona bağlı kira artışları düzenlenmeli, kamyoncu esnafı ÖTV'siz yakıt alabilmeli. C2 belgeli araçların yurt içi taşımacılığı engellenmeli. 65 yaş üstü araç sahipleri sağlık kontrolü yapılarak araç kullanabilmeli. Kamyon ve çekici plakaları da tıpkı taksi plakaları gibi plakalandırılıp alınıp satılabilmeli."

Birlikten Kuvvet Doğar, Çankırı Motorlu Taşıtlar Kooperatifi Eylemde Bizde Varız Dedi!

Çalıştığını cezaya, kazancını mazota, vergisini devlete ödeyen tırı ben ne yapayım... Diyen esnaf perişan, vatandaş perişan, nakliyeciler perişan… Ne olacak bu hal. Sektörün sorununun dijital takograf olmadığını söyleyen Motorlu Taşıtlar Kooperatifi 06.01.2020 Pazartesi günü Öğle vakti protesto yürüyüşü yaptı.

Dijital takograf veri indirme ulaştırma bakanlığa yük bildirimi nakliyat fiyatları park sorunu. Türkiye de eylem yaptı kamyoncular.

Tır ve kamyon sahipleri, “Şoför ve Nakliyeci esnafımızın yanındayız. Sorunların çözümü konusunda gerekli yerlerle görüşmelerimizi yapıyoruz. Dijital Takograf, ton, km uygulaması, E-Fatura sistemi şoför esnafımızı zor duruma düşürmektedir. Bu konuda gerekli adımların atılmasını bekliyoruz. Devletimizin şoför esnafının sesini duymasını ve camiamızın yanında yer alarak gerekli adımları atmasını umut ediyoruz.” Diyerek seslerinin duyulmasını istediler.HABERCİ18 YOUTUBE VİDEOSU
                                           https://www.youtube.com/watch?v=7W1sj_-QiMc
                                  
                                           https://www.youtube.com/watch?v=TIz_PzO2mdg&t=2s


Bu haber 4003 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Sade Vatandaş
    9 ay önce
    Tırcı ve kamyonculara Allah sabır versin. Firmalar gerçekten sıkıntılı, para ödemiyor ahkam kesiyor mal ıslansın geç kalsın veya tonaj geçsin kamyoncu ya kesiliyor hesabı tabi devletimizde tedbir deyip cezaları arttırıyor kamyoncu da iş bulamadığı için tonaj fazlasını da götürmek zorunda kalıyor şimdi birde evraklarda artış ve fiyatlar tako sorunları çıkınca onlarda çileden çıktı neyse sağlık olsun umarım sesiniz duyulur.