Dikkat Enerji Kimlik Belgesi Almak İçin Son 1 Ay

1 Ocak 2020’ye kadar enerji kimlik belgesi çıkartmak zorunda. Bu belgenin bulunmadığı binalardaki alım-satım ve kiralama işlemleri yapılamayacak.

Dikkat Enerji Kimlik Belgesi Almak İçin Son 1 Ay
30 Kasım 2019 - 09:59

Son 1 Ay

 

Binalar için enerji kimlik belgesi alımı zorunlu hale getirildi. Konut sahipleri ya da müteahhitler binalarına 1 Ocak 2020’ye kadar enerji kimlik belgesi çıkartmak zorunda. Bu belgenin bulunmadığı binalardaki alım-satım ve kiralama işlemleri yapılamayacak.

 

Apartmanlara uygulanan ve enerji verimliliğini gösteren enerji kimlik belgesi zorunluluğu için son 1 ay kaldı. Bu belgenin bulunmadığı binalardaki alım-satım ve kiralama işlemleri yapılamayacak.

 

Binaların enerji verimliliğini gösteren enerji kimlik belgesini almak için geri sayım başladı. Mülk sahiplerinin 1 Ocak 2020'ye kadar kimlik belgesini çıkarması gerekiyor. Peki, 1 milyon binada bulunan belge ne anlama geliyor?

 

Bina Etüt Proje Uzmanı İlhami Sezer, kimlik belgesinin, 5622 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu gereğince çıkan bütün binalarda alınması gereken bir evrak olduğunu söyleyerek, "Bu belgenin amacı binalarda tüketilen enerjilerin ne oranda kullanıldığını tespit etmek" dedi.

 

Binalardaki enerji verimliliğini gösteren enerji kimlik belgesi için son başvuru tarihi yaklaştı. Eğer bu belge olmazsa alım ve satım işlemleri yapılamayacak. Hal böyle olunca belgeyi almak için başvuru oranlarında ciddi bir artış yaşandı.

 

Enerji kimlik belgesinin maliyeti daire başına 50 ile 100 lira arasında değişiyor. Yetkilendirilmiş firmalar, belge düzenlemek için çeşitli ölçümler yapıyor.

 

Belge e-Devlet üzerinden sorgulanabiliyor

 

Enerji Verimliliği Uzmanı Muharrem Aylak, nelerin kontrol edildiğini söyledi:

 

"Yalıtım var mı, ısı yalıtımı var mı ya da çatıda izocamımız var mı? Isıtılmayan bölgelerde yalıtım var mı? Doğrama kalınlıkları ya da doğrama cinsini kontrol ediyor."

 

Enerji kimlik belgesine sahip binalar, sınıfına göre avantajlara sahip. İlhami Sezer, A sınıfı enerji kimlik belgesine sahip binaların yüzde 90 oranında konut kredisi çekebildiğini belirtti.

 

"İlerleyen yıllarda emlak vergisinde bir indirim, elektrik, doğalgaz birim fiyatlarında indirim bekleniyor."

 

Binanın kimlik belgesi olup olmadığı e-Devlet üzerinden sorgulanabiliyor.

 

Enerji Kimlik Belgesi için son 1 ay! Enerji Kimlik Belgesi olmayanlar evini satamayacak! Enerji Kimlik Belgesi nasıl alınır?

 

Birçok firma da bu yığılmayı fırsata çevirmek için binalara broşürler bırakarak uygun fiyat vaadinde bulunuyor. Enerji Kimlik Belgesi almak isteyenler işlemlerin nasıl yapıldığını da merak ediyor. Peki, Enerji Kimlik Belgesi nasıl alınır? İşte Enerji Kimlik Belgesi ile ilgili merak edilenler...

 

Kimlik belgesi aldı ve zaman daralıyor. Belgesi olmayan binalarda 1 Ocak 2020'den itibaren alım, satım ve kiralama işlemleri yapılamayacak. Belgesi olmayan yeni binalar ise ruhsat alamayacak…

 

FIRSATA DÖNÜŞTÜRMEK İSTEYENLER OLABİLİR

 

Belge almak için son 37 güne girilmesi, firmaları da harekete geçirdi. Birçok firma binalara broşür dağıtarak hem son tarihi hatırlatıyor hem de 'indirimli' olduğunu iddia ettikleri fiyatlar sunuyor. Ancak fiyatları birkaç firma ile karşılaştırın, son günlere girilmesini fırsat bilenler yüksek fiyat çekebilir. Ayrıca firmanın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan yetkili olup olmadığını öğrenin.

 

ENERJİ KİMLİK BELGESİ NE KADAR?

 

Peki, belge almanın maliyeti nedir? Fiyat, binanın toplam inşaat alanı, binadaki daire sayısı, toplu konutlardaki bina adedi ve mimari açıdan benzerliğe göre değişiyor.

 

Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği'nin (İZODER) paylaştığı rakamlara göre, konut binalarında belge almanın maliyeti, daire başına 50-100 lira arasında değişiyor. Ticari yapılarda ise maliyet metrekare başına 30-40 kuruş ile 1 lira arasında yer alıyor.

 

BİNA GİRİŞİNE ASIN

 

Enerji Kimlik Belgesi'nin bir nüshası bina sahibi ve yöneticisince muhafaza edilir, bir nüshası da bina girişinde rahatlıkla görülebilecek bir yerde asılı bulundurulur.

 

7 KATEGORİ VAR

 

Enerji Kimlik Belgesi ile binalar A'dan G'ye kadar sınıflandırılıyor. A sınıfı en verimli seviyeyi belirtirken, G sınıfı en düşük verimli seviyeyi ifade ediyor.

 

YALITIM ZORUNLU MU?

 

Kamuoyunda Enerji Kimlik Belgesi denilince 'ısı yalıtımı yapılması da zorunlu' gibi bir algı var. Ancak mevcut binalarda böyle bir zorunluluk yok. Mevcut binalar A sınıfından G sınıfına kadar bütün sonuçları elde edebilir, yalıtım şart değil. Ancak yaptırılmasında fayda var.

 

Yalıtım yapılması binanın enerji tasarrufunu artırıp, doğalgaz faturasını yarı yarıya azaltabilir. Mevcut binaların yalıtım yenilenmesi denildiğinde, daire başına 7-9 bin lira arasında maliyet var. Mantolomanın (dış cephe) ortalama metrekaresi ise 120-150 lira arasında değişiyor..

 

NASIL ALINIR?

 

Enerji Kimlik Belgesi, bu belgeyi vermeye yetkili kuruluş tarafından hazırlanır. Enerji Kimlik Belgesi'nde yer alan bilgilerden ve bu bilgilerin doğruluğundan, düzenleyen kuruluş sorumludur. Belge almak için mimari proje, ısı yalıtım raporu, mekanik proje, elektrik projesi ve yapı ruhsatı gerekiyor..

 

YENİ BİNAYA C SINIFI ŞART

 

Mevcut binalarda ısı yalıtımı şart değil ancak yeni yapılacak veya yapılmakta olan binaların enerji kimlik belgesi sınıfı en düşük C sınıfında olması gerekiyor. Yani inşa edilirken ısı yalıtımı standartlarına uygun olarak tasarlanması gerekiyor. C sınıfından daha düşük seviyede çıkan yeni binalar ruhsat alamıyor.

 

EN ÇOK KONUTTA TÜKETİLİYOR

 

Türkiye'nin kullandığı enerjinin yüzde 70'ini milyarlarca dolar ödeyerek ithal ettiğini belirten İZODER Başkanı Levent Pelesen, "Şu anda binalar, sanayiden daha fazla enerji tüketiyor. Binalar yüzde 32, sanayi yüzde 30 seviyesinde" dedi.

Bu haber 3616 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 2 Yorum