Ard Arda Gelen Felaketler Nedeniyle Milletçe Yüreklerimiz Yandı (Özel Haber)

www.haberci18.con İnternet Medyası yazı ailesi olarak, “Hayatını kaybeden, Mehmetçiklerimize, vatandaşlarımıza Cenab-ı Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar” diliyoruz.

Ard Arda Gelen Felaketler Nedeniyle Milletçe Yüreklerimiz Yandı (Özel Haber)
05 Şubat 2020 - 22:28 - Güncelleme: 07 Şubat 2020 - 18:05

Allah’ım, Devletimize, Milletimize Sen Yardım Et

Kahreden Haberlerle Yüreklerimiz Yandı. Dileyelim Kötü Haberler Gelmesin

Acıda, Kederde Türk Milletinin Vatan Sevgisi, Birlik Beraberliği Tartışılamaz

www.haberci18.con İnternet Medyası yazı ailesi olarak, “Hayatını kaybeden, Mehmetciklerimize, vatandaşlarımıza Cenab-ı Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar” diliyoruz.

26 Ocak 2020 tarihinde Elazığ ve Malatya'da meydana gelen 6,8 lik depremle sarsıldık. Depremde 41 kişi ölürken, 1607 kişide yaralanmıştı. Depremlerin yaraları henüz yeni yeni sarılmaya başlanmışken, 03 Şubat 2020 tarihinde İdlib'de rejim unsurları tarafından yapılan kalleş saldırı ve yoğun topçu atışı neticesinde 4 askerimizin şehit olduğunu, 1'i ağır 9 askerin de yaralandığını duyduk, fakat ilerleyen günlerde şehit sayımız 8’e acımız ise iki katına çıkmıştı.

"Devletimiz Elazığ ve Malatya yaralarını sarmaya devam ederken, bir taraftan da kalleş saldırının hesabı Türk Ordumuz tarafından misli misli soruluyordu, bu acılarımızla ilgilenilirken bu sefer kahreden haber 05 Şubat 2020 Çarşamba günü Van’ın Bahçesaray ilçesinden geldi. Peşpeşe çığ düşmesi sonucu bölgede kurtarma çalışması yürüten AFAD, UMKE, JAK, Van Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin yanı sıra köy korucuları ve vatandaşlarında aralarında olduğu kalabalık bir ekip çığ altında kaldı. Çığ bölgesinde peş peşe meydana gelen facialarda hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı 33 olarak açıklanırken, 53 vatandaşımızın da yaralandığını bilgileri paylaşıldı. Günler, saatler ilerledikçe acımız kat kat büyürken düşmanlara karşı acımızı belli etmemeye, dik durmya özen gösteriyorduk.

05 Şubat 2020 Çarşamba günü saatler 18:10’u gösterirken alınan bilgiye göre, İzmir-İstanbul seferini yapan Pegasus Havayolları'na ait uçak, inişten sonra Sabiha Gökçen Havalimanı'nda pistten çıktı. Uçakta çıkan yangın itfaiye ekiplerince söndürüldü. Üç parçaya ayrıldığı görülen uçakta ilk belirlemelere göre can kaybı olmadığı; kaza yapan uçakta 177 yolcunun bulunduğu, ilerleyen saatlere ve paylaşılan bilgilerle birlikte 120 yaralının bulunduğu öğrenildi. Ölen yok, yaralılar uçaktan çıkarılmaya çalışılıyor. Net yaralı sayısı belli değil. 57 kişinin akıbeti belirlenmeye çalışılıyor. Saatler 22:50 yi gösterirken uçak kazasında 1 vatandaşımızın hayatını kaybettiğini üzülerek öğrendik.

Elazığ ve Malatya’daki depremde, İdlib'deki kalleş saldırıda, Van’ın Bahçesaray ilçesinde meydana gelen çığ faciasında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Cenab-ı Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar, Sabiha Gökçen Havalimanı'nda pistten çıkan uçakta yaralı kurtarılan vatandaşlarımıza acil şifalar diler; çığ altında kalanların, uçaktaki 57 kişinin sağ salim kurtarılmalarını temenni ederim. Allah milletimizi afetlerden, kazalardan, belalardan korusun.

Allah’a inanarak okunan her dua Allah katında makbul olan ve kabul olan duadır. Cenab-ı Hak “Her canlı bir gün ölümü tadacaktır” buyuruyor. Ancak ölümün ne zaman ve ne şekilde geleceği de ancak onun bilgisi dahilinde. Öyle anlar var ki inanılmaz kazalarda “kesin ölmüştür” denilen insanlar, mucizevi bir kurtuluş yaşarken hiç beklenilmeyen bir anda ani ölümler yaşanabiliyor. Olası kazaları önleyecek maddi tedbirleri almak tevekküle riayet etmenin bir gereğidir. Bununla birlikte Peygamber-sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz maddi tedbirlerin yanı sıra manevi tedbirleri almayı da ümmetine tavsiye ediyor.

Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurdu: Sabah ve akşam olmak üzere her gün üçer defa İhlas süresi, Fatiha süresi ile Muavvizeteyn süresinin okunması durumunda görünür görünmez kaza ve belalardan korunmuş olursunuz demiştir.

“Her sabah ve her akşam üç defa kazalardan, belalardan korunmak için bu duayı okumamızı buyurmuştur: ”Bismillâhillezi lâ yedurru ma’asmihi şey’ün fil erdi ve lâ fissemâi ve hüves-semi’ul alim

Anlamı: "İsmi sayesinde yerde ve gökte hiçbir şeyin zarar veremeyeceği Allah’ın adıyla. O her şeyi işitir ve bilir» derse, ona hiçbir şey zarar vermez.” (Ebû Dâvûd, Edeb, 101/5088; Tirmizî, Deavât, 13)

İhlas Suresi Okunuşu

Bismillahirrahmanirrahîm.
1) Kul hüvellahü ehad
2) Allahüssamed
3) Lem yelid ve lem yuled
4) Ve lem yekün lehu küfüven ehad

Fatiha Suresi Okunuşu
1-Bismillahirrahmanirrahim.
2- Elhamdü lillahi rabbil’alemin
3- Errahmanir’rahim
4- Maliki yevmiddin
5- İyyake na’budü ve iyyake neste’în
6- İhdinessıratel müstakim
7- Sıratellezine en’amte aleyhim ğayrilmağdubi aleyhim ve leddallin

Felak Suresi Okunuşu
1. Kul, euzü birabbil felak,
2. min şerri ma halak,
3. ve min şerri gasikin iza vakab,
4. ve min şerrin neffassati fil ukad,
5. ve min şerri hasidin iza hased.

Nas Süresinin Okunuşu;
1. Kul, euzü birabbin nas,
2. melikin nas,
3. ilahin nas,
4. min şerril vasvasil hannas,
5. elleziy yuvesvisu fiy sudurin nas,
6. minel cinneti ven nas.

Allah'ım devletimize, milletimize, tüm güvenlik güçlerimize sen yardım et. Her türlü felaketlerden koru. Amin.


Elazığ- Malatya Depremi


Türk Ordusuna İdlip Saldırısı


Van Bahçesaray Çığ Düşmesi
İzmir-İstanbul seferini yapan Pegasus Havayolları'na ait uçak'ın Sabiha Gökçen Havalimanı'nda pisten çıkarak kırıma uğraması
 
 

Bu haber 2590 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum