Reklamı Geç

Çankırı'da Telefonla Dolandırıcılık

’Sizleri arayarak kendisini polis, asker veya savcı olarak tanıtıp, ‘Adınız veya banka hesabınız FETÖ/PDY Terör Örgütü’ne karıştı’ diyerek sizden para, altın isteyen şahıslara inanmayın. Böyle durumlarda hemen 155 Polis İmdat’ı arayın.’’

Çankırı'da Telefonla Dolandırıcılık
12 Ekim 2020 - 18:30 - Güncelleme: 12 Ekim 2020 - 21:08

Telefonla Dolandırıcılık

Çankırı'nın yerli ailelerinden olan yaşlı bir teyzemiz Ş.K., 9 Ekim 2020 Cuma günü Telefon Dolancırıları tarafından dolandırıldı.

Telefon dolandırıcıları binlerce insanı mağdur etti. Kimi büyük paralar kaybetti kimi ise evinden, arabasından oldu.

Kendilerini savcılık veya emniyet güçlerinden biri olarak tanıtan dolandırıcılar, mağdurların telefonu kapatmasını veya bir başkasına ulaşmasını engelleyerek parasını bankadan çekip istedikleri yere getirmesini talep ediyor.

Çankırı'da telefonla dolandırıcılık suçlarında son günlerde artış var.

Dolandırıcılık olaylarında yaşlı ve tek yaşayan kişilerin hedef alındığı görülmektedir.

Size Sorulan Bu Sorulara Kesinlikle Cevap Vemeyiniz!

Telefonla kimlik bilgilerinizi size söylüyorlar ve banka hesabınızdan terör örgütüne her ay para gönderiliyor, bankaya gidip tüm paranızı çekin ve evinize getirin. Banka memurlarına yada kimseye birşey demeyin bankaya operasyon yapacağız diyorlar.

Bankadan bir memurunda teröre yardımdan dolayı tutuklandığını ve 155 i arayarak sorup öğrenebileceğinizi söylüyorlar. Siz sabit telefondan 155 i aradığınızda gene şebeke elemanları çıkıyor karşınıza ve evet banka memuru tutuklandı diyorlar. Çektiğiniz para içinde sahte paralar olduğu kapınıza sivil polisin gelip parayı sizden alacağı sahte paraları avukatların tespit edip geri kalan paranın size iade edileceğini söylüyorlar.

Kapıya gelen kişiye parayı verdiğiniz an tüm birikiminiz organize suç şebekesinin eline geçiyor.

9 Ekim 2020 Cuma günü de maalesef Çankırı'nın yerli ailelerinden olan yaşlı bir teyzemizin başına bu durum gelmiş bulunmaktadır. Bu sebeple tüm Çankırı halkını bu konuda uyarmak istedik.

‘’Kendisini asker, polis, savcı gibi tanıtanlara karşı dikkat edin’’

Size gelen telefonların Emniyet Birimlerinden gelip gelmediğini kontrol etmek için kesinlikle 155 Polis imdat nolu telefon hattını veya en yakın polis merkezlerini arayarak bilgi alınız.

Polisin veya herhangi bir kamu görevlisinin vatandaştan para veya kontör istemeyeceğini, bunları istemenin veya vermenin suç olduğunu da unutmayınız.

’Sizleri arayarak kendisini polis, asker veya savcı olarak tanıtıp, ‘Adınız veya banka hesabınız FETÖ/PDY Terör Örgütü’ne karıştı’ diyerek sizden para, altın isteyen şahıslara inanmayın. Böyle durumlarda hemen 155 Polis İmdat’ı arayın.’’

Ne Yapılmalı?

Adliyede yapılan işlemler, soruşturmalar ile ilgili Hakim ve Savcılar tarafından herhangi bir para ve ziynet eşyası talebinde kesinlikle bulunulmaz, bu şekilde bir talep yapılırsa dikkate alınmamalıdır.

– Emniyet birimlerinde verilen hizmetlerle ilgili vatandaşlardan her hangi bir ücret kesinlikle talep edilmez, aksi bir talep ile karşılaşıldığında dikkate alınmamalıdır.

– Bu tür telefon alan kişiler karşı tarafın söylemlerine asla itibar edilmemeli, herhangi bir hesap numarasına para kesinlikle yatırılmamalı, dolandırıcıların verdikleri adreslere ziynet eşyası ve para kesinlikle bırakılmamalı, bu tarzda bir yaklaşım içerisinde bulunan şahıslar hakkında en yakın kolluk kuvvetine zaman kaybetmeden gidilmeli veya ücretsiz olan 155 – 156 nolu telefon numaraları aranarak kolluk kuvvetine bilgi verilmelidir.

– Kolluk hizmetlerinde halkımızın can güvenliği esas alındığından operasyonel bir faaliyet içerisine kesinlikle vatandaşlarımız dâhil edilmez. Aksi bir söyleme kesinlikle itibar edilmemelidir.

– Herhangi bir konu ile ilgili olarak vatandaşımızın bilgisine ihtiyaç duyulduğunda, polis veya jandarma ilgili ile mutlaka yüz yüze görüşme yapar. Aksi bir duruma itibar edilmemelidir.

– Vatandaşlarımız dolandırıcıların sıklıkla kullanmış olduğu yöntemler arasında olan “hesabınızda bloke var, vergi borcunuz var” gibi açıklamalara asla itibar etmemeli, hiç kimseye kimlik bilgilerini, TC kimlik numarasını, hesap numarasını ve banka kartı şifrelerini vermemelidir.

–Kaynağını bilinmeyen havale ve EFT’yi kabul edilmemelidir.

– Dolandırıcılık maksadıyla kendilerine Polis veya Savcı süsü vererek yapılan aramalarda polis telsizi sesi duyulsa bile buna asla itibar edilmemelidir.

– Vatandaşlarımız bu tarzda bir olay yaşadığında en yakın kolluk kuvvetine gitmelidir.

– Bilgi teknolojileri iletişim kurumu vatandaşlarımızın kendi üzerlerine kaç adet hat açıldığını öğrenebilecekleri “Mobil Hat Sorgulama Sistemi“ ortamını oluşturmuştur.


 


Bu haber 4529 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Reklamı Geç