DSİ'den Çankırı'ya Bir Baraj Daha

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın,’Dereçatı Barajının temelden yüksekliği 58.5 metre olup, 2.14 hm³ su biriktirme hacmine sahiptir. dedi.

DSİ'den Çankırı'ya Bir Baraj Daha
15 Ekim 2019 - 09:38

Çankırı Merkez Dereçatı Barajının Yapımı Tamamlandı

 

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Çankırı iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Çankırı ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

 

Büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Çankırı ilimizde nasibini aldı.

 

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

 

Bu kapsamda Çankırı Merkez Dereçatı Barajının tamamlandığını müjdeleyen DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın,’Dereçatı Barajının temelden yüksekliği 58.5 metre olup, 2.14 hm³ su biriktirme hacmine sahiptir. Barajda depolanacak su ile 6 bin 840 dekar tarım arazisinin sulanacağını açıkladı.

 

Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak

 

Genel Müdür Aydın, ‘Çankırı Derecatı Barajının tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verimin artacağını, hem de yörede ürün çeşitliliğinin sağlanacağının altını çizerek, bununla birlikte projenin tamamlanması ile bölgede istihdama katkı sağlanması ve yapılacak sulu tarım ile birlikte 2019 birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 5 milyon 130 bin TL gelir artışı sağlanmasının hedeflendiğini ifade etti.

 

 

 

 

Bu haber 2649 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Sedat
    7 ay önce
    Öncelikle hayırlı olsun. Yalnız şunu merak ediyorum Çankırı ya yapılan bu tür yatırımlarda getirisi fazla olan geniş arazileri sulayacak projeler niye düşünülmez acaba. Acı çay ırmak gibi boşa akıyor. Yapraklı dan Kızılırmak a kadar 100 binlerce dekar arazi sulanabilir, ama hala arazisi olmayan köylere baraj yapacağız diye uğraşıyorlar.