Önemle Duyurulur

Ölçü ve ölçü aletlerinin 2024 yılı periyodik muayene müracaatları 1 Ocak tarihinde başlayıp, 29 Şubat 2024 günü mesai bitiminde sona erecektir.

Önemle Duyurulur
16 Ocak 2024 - 12:46 - Güncelleme: 16 Ocak 2024 - 12:51
Basın Bülteni

Ölçü Ve Tartı Aletleri Periyodik Muayene İşlemleri Hakkında

Ölçü ve Tartı Aletlerinin Periyodik Muayene müracaatları 29 Şubat 2024 tarihinde sona erecektir.

3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu hükümlerine göre her türlü ölçü ve ölçü aletlerinin kamu yararına uygun olarak kullanılması, muayenesi ve damgalanmasının sağlanması Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca yürütülmektedir.

Kanun hükümlerine göre ölçü ve ölçü aletlerinin iki yılda bir muayene edilerek damgalanması zorunlu bulunmaktadır. Ölçü ve ölçü aletlerinin 2024 yılı periyodik muayene müracaatları 1 Ocak tarihinde başlayıp, 29 Şubat 2024 günü mesai bitiminde sona erecektir.

11.10.2019 tarihli ve 30915 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Su Dışındaki Sıvılar İçin Ölçme Sistemleri ile Bazı Ölçü ve Tartı Aletleri Muayene Yönetmeliği ile İl Müdürlüğümüz yetkisinde olan bazı ölçü ve tartı aletlerinin muayene ve damgalama işlemleri bu yönetmelikle Türk Standardları Enstitüsü (TSE) yetkilendirilmiştir.

Ölçü aletinin türüne göre müracaat edilmesi gereken kurum ve kuruluşlar:

Akaryakıt istasyonlarında kullanılmakta olan Akaryakıt, LPG ve Adblue sayaçları, sıkıştırılmış doğalgaz (CNG) ölçme sistemleri, kütle setleri, tartım kapasitesi 2000 kg'ın üzerinde olan III. ve IV. sınıf otomatik olmayan tartı aletleri, motorlu taşıt lastiklerinin hava basıncı ölçümünde kullanılan cihazlar, trafikte kullanılan Hız İhlal Tespit Donanımı (HİTD ve OHÖD) cihazlar ile diğer tartı aletleri (aks kantarları, demiryolu sarnıçlı vagon vb.) periyodik muayene müracaatları Türk Standardları Enstitüsü (TSE)’ne yapılacaktır.

Açık veya kapalı pazar yerlerinde kullanılan ve tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan III. ve IV. sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri, yay ve elektronik tertibatı bulunmayan maksimum kapasitesi 2000 kg ve altında olan mekanik tartı aletlerinden; masa terazileri, asma teraziler, tek kollu kantarlar ve ibreli terazilerin periyodik muayene müracaatları bağlı bulundukları Çankırı Belediyesi Grup Merkezi Belediye Ölçüler ve Ayar Memurluğuna yapılacaktır.

Otomatik tartı aletleri, I. ve II. sınıf otomatik olmayan tartı aletleri (eczane/kuyumcu ve laboratuvarlarda kullanılan tartı aletleri), tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan III. ve IV. sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri (Belediyelerce muayenesi yapılacak olan açık veya kapalı pazaryerlerinde kullanılan tartı aletleri hariç) bakkal, kasap, manav, kargo şirketleri gibi işyerlerinde ki tartı aletleri, egzoz gazı emisyon cihazları, ısı sayaçları, taksimetreler ve takografların periyodik muayene müracaatları ise belgelendirilmiş Yetkili Muayene Servislerine yapılacaktır.

Ölçü ve tartı aletleri kullanıcılarının ileride mağdur duruma düşmemeleri açısından periyodik muayene müracaatlarını ilgili kuruluşlara süreleri içerisinde yapmaları, aksi halde 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu uyarınca yasal işlem uygulanacağının bilinmesi gerekmektedir.

Önemle duyurulur.

Emrullah CELEPVERDİ

İl Sanayi ve Teknoloji Müdürü

İlimizde hizmet veren Yetkili Muayene Servisleri: Tartı Aletleri – Aktoğ Kalibrasyon (0505 421 02 64), Taksimetre ve Takograf – Sevindim Oto Aslan Sevindim (0532 334 37 28)

Bu haber 5140 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum