Eğitimsiz Sürücüler Çankırı'da Cadde Ve Sokakları Tehdit Etmeye Devam Ediyorlar (Özel Haber)

Kent merkezindeki Tatlıçay üzerinde bulunan İstasyon Köprüsü, İsmet İnönü Orta Okulu güzergâhında (Orduevi, vali evi yolun da) bulunan kavşak denetimsizlik ve kontrolsüzlük nedeniyle trafiği felç ediyor.

Eğitimsiz Sürücüler Çankırı'da Cadde Ve Sokakları Tehdit Etmeye Devam Ediyorlar (Özel Haber)
15 Eylül 2020 - 08:17 - Güncelleme: 15 Eylül 2020 - 08:54

Elimizden Gelen Mücadeleyi Gösteriyoruz Ama;....

Bir araç sürücüsü olarak (bende) dahil trafik eğitim özürlüsü müyüz acaba sorusunu sorma yetkimizi kullanmaya zorlayan anlayışsız sürücüler haddini aşmaya başladılar, bu özel haberi yapmaya bizi sürüklediler.
 
Kent merkezindeki Tatlıçay üzerinde bulunan İstasyon Köprüsü, İsmet İnönü Orta Okulu güzergâhında (Orduevi, vali evi yolun da) bulunan kavşak denetimsizlik ve kontrolsüzlük nedeniyle trafiği felç ediyor. Yay geçiş yollarına park edeip gidenler cabası.

Açıkca Söylüyoruz Bu Görüntüler Şehrimize Yakışmıyor
 
“Üstünkörü eğitimden geçen sürücüler insan yaşamını da, cadde ve sokakların giriş çıkış yollarını da tehdit ediyor” 112 Acil Ambulansa, İtfaiye Araçlarına, Emniyet Güvenlik Güçleri araçlarına yol vermeyen, onların geçiş yollarını da kapatan ukala sürücülerde zerre kadar düşünce yok, bu tiplerin hepsi de menfaat kâr. 
 
Görev sırasında, belirli araç sürücülerinin can ve mal güvenliğini tehlikeye sokmamak şartı ile trafik kısıtlama veya yasaklarına bağlı olmamasına “Geçiş üstünlüğü” adı verilir. Çankırı'da geçiş üstünlüğü nedir bilen, kurallara uyan yok. Geçiş üstünlüğü olan araçların bile geçişini engelleyen tecrübesiz sürücüler İsmet İnönü Orta Okulu okul geçiş güzergâhı mıntıkasında bulunan kavşakların önünü açık bırakmayarak bu kadar da olmaz dedirtecek kadar (cahil sürücüler) yolu komple kapatmak marifetiyle, söz konusu yolu kullanan diğer araç sürücülerine yol vermeyerek yeşil ışığın yanmasını bekleyesiye kadar işgaline davam ediyorlar.
 
İki Metre Geride Duruversen, Giriş Çıkışları Kapatmasan Ne Olur?
 
Yol vermiyorlar, geçiş yaptırmıyorlar, yaralı veya acil hastaların taşınması ve bunlara ilk ve acil yardımın yapılması için kullanılan ambulans, itfaiye, polis ve özel amaçlı taşıtlarla, yaralı ve acil hasta taşıyan diğer araçlara yol vermeyen cahil sürücüler memleketi huzursuzluğa itiyorlar.
 
Kuralları İhmal Ediyoruz!
 

Sürücü belgelerinin iyi bir eğitimden geçen adaylara verilmesi gerektiğinin altını çiziyoruz. Bu sıkıntının bize göre birinci derecedeki nedeni bazı sürücülerin eğitimsizliği ve kurallara aldırmazlığı…
 
Şehrin bir çok ana kavşaklarında sıkışan trafiğin daha hızlı ve sağlıklı akışı sağlayabilmek için Trafik Polis memurları tarafından kontrol altında tutulamadığı… Diğer bazı şartlarda trafik polisimizin de hatalarda inat eden sürücüleri kontrol etmekten usanması… Yani her aracın başına bir Trafik Polisi dikecek halimizin olmadığını vurgulamaktır bu satırlarımız.
 
İsmet İnönü Orta Okulu okul geçiş güzergâhı mıntıkasında bulunan kavşakların kitlenmesi yetmez gibi geçiş yolu bırakılmamasıda diğer sürücüleri çileden çıkarıyor. Böylece trafik, ister istemez içinden çıkılamaz bir felakete dönüşüyor…
 
Ve sonunda, cankurtaran ambulansların çığlıkları gün boyu susmuyor…
 
Asıl benim ve tabii ki hepimizin dikkatini çeken: Sivil Toplum Kurumlarından etkili bir sesin çıkmaması… Kendi üyeleri de olsa uyarmamaları… Ve Trafik polisimizle işbirliğine girmemeleridir…
 
Özellikle gündüz mesai gidiş saatleri ve akşam mesai saatleri çıkışı, yolların sıkıca kontrolüne ihtiyaç oluyor… Buralar nereler mi diye sorarsanız; Atatürk Bulvarı, Anıt alanından Kucaklama taşına kadar olan yol, İsmet İnönü Orta Okulu Valilik İkametgâhına giden yol, Işıklar Lise Kavşağı, Yamuçlar Büfe köprüsü vb yerler.
 
Keyfince park edenler, trafiği altüst ediyor…
 
Özellikle Çankırılılar; Sosyal huzur kurallarına saygı gösteren insanlardan oluşur. Yardımlaşmayı ve dayanışmayı severler… Bunu Trafikte de görmek istiyoruz… Bu trafik sorununu her zaman gündeme getirmek lazımdır ki bu beyler belki uyanır. (Uyanmazlar da!.) Yine de bu açıklamayı önemli buluyorum.
 
Çankırı’da polis sıkıntısı olduğunu düşünmüyorum! Adam sende, sıkıntısı var zannediyorum! Halktan tepki yok, şu trafik sıkışıklığında neden kavşakları kapatıp diğer araçlara yol vermiyorsun kardeşim deyip, şu yaptığın etik mi? Diyen de yok! Poliste ne yapsın, görmemezlikten gelmiyorlar açıkçası! Fakat ne olursa olsun, her hal ve şartta, polis görevini yapmalı! Vatandaşın tavrı onu etkilememeli. Başka her şey yapmamak için bahanedir!!!
 
Çankırı’da "Görmek istemediğimiz Trafik manzaralarının azalmasında ceza mı, eğitim mi etkili" olur sorusunu soruyoruz ve son sözümüzü söylüyoruz.
 
"Eğitim, doğumdan ölüme kadar o süreçte alınan bilgilere denir. Trafikte eğitim çok önemli. Ceza kesilerek insanların olumsuz davranışlardan kaçınması mümkün olmaz. Ceza eğitim biçiminin en son halkasıdır. Trafik eğitimi, sadece okulda değil, her yerde verilmelidir." Diyerek herkesi göreve davet ediyoruz.
 
Kafaları karıştırmıyoruz. Haber içerisine sunduğumuz, kendimizin çektiği birkaç kare fotoğrafa bakarak suçumuz, hatamız varsa sizlerde bizi eleştirin. Gönül koymayız.
 
Bu yüzden “Trafik sorumluluktur. Hiç kimse sorumluluktan kaçamaz. Hayat boyu, yaya olarak, yolcu ve sürücü olarak sorumluluğumuz var. Eğitim beşikten mezara kadar gidiyor.
 
Hoşça ve dostça kalın. Allah hepinizi, hepimizi kazadan belâdan, trafik eğitiminden yoksun olan sürücülerinden saklasın. Memleketimin ve insanlarının menfaatine yakışan hangi konu olursa olsun, bedeli ne olursa olsun haber sayfamızda yer vermeye devam edeceğiz.
 
Şu Fotoğraflara Bakarak Hadi Geçin Bakalım Vali Konağı İstikameti Ve Kırkevler İstikametine Doğru... Hadi Geçirin 112 Acil Ambulansları, Polis ve İtfaiye araçlarını.
 
 


Bu haber 3702 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Dertli
  1 hafta önce
  Özellikle engelli geçidine arabasını ya da eşyasını koyanları asla affetmeyeceksin. Hem arabasını çekeceksin hemde eşyasını kaldırtıp ağır cezalar yazacaksın. Bu konularda hiç af olmaması o kardeşlerimize olan saygımızı ve onlara olan vefamızı ortaya koyacaktır.
 • KURALCI
  1 hafta önce
  ADMİN KESİNLİKLE DOĞRU VE YERİNDE HABER YAPMIŞSINIZ. ELİNİZE SAĞLIK. BİRDE SİZDEN RİCAM ŞU YOLLARDA DÖRTLÜ YAKARAK YOLUN ORTASINA ÇEKİP BEKLEYEN YOLU TIKAYANLARA DA HABERCİ.18 DEN BİR SELAM YOLLARSANIZ ÇOK SEVİNİRİM.