Kamuoyuna Duyuru

Koronavirüs tanılı hastalar tarafından temaslı kişiler hakkında yapılan eksik ve yanıltıcı veya gerçeğe aykırı beyanlara/bildirimlere ilişkin olarak İl Hıfzıssıhha Kurulu kararı gereğince...devamını okuyunuz.

Kamuoyuna Duyuru
25 Eylül 2020 - 20:34
Çankırı Valiliği, temaslı kişilere ilişkin eksik ve yanıltıcı bilgi veren yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tanılı hastalar hakkında adli işlem başlatılacağını bildirdi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada,

Çin’in Vuhan kentinde başlayarak tüm Dünya’yı tehdit etmeye devam eden ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilen Koronavirüs salgınının görüldüğü andan itibaren, ülkemizde ve ilimizde birçok tedbir kararı alınmış ve uygulamaya geçirilmiştir.

İlimizde alınan tedbirler kapsamında; Covid-19 testi pozitif çıkanların ya da temaslı kişilerin Sağlık Bakanlığınca belirlenen izolasyon koşullarına uymalarının sağlanması amacıyla “Filyasyon Takip Kurulları” oluşturulmuştur. Salgınla mücadelede alınan tedbirlerin sahada etkin bir şekilde uygulanmasını sağlamak amacıyla İl Salgın Denetim Merkezi ve denetim merkezinin bünyesinde mahalle denetim ekipleri teşkil edilmiştir. İzolasyon koşullarını ihlal eden kişilere de yurt ve pansiyonlarda; kalan karantina sürelerini tamamlatma kararı verilmiştir.

Gelinen bu aşamada Covid-19 testi pozitif olan kişilerin temaslılar hakkında görevlilere doğru bilgi vermeyerek filyasyona dâhil edilmedikleri veya temaslı olmadıkları halde temaslı bilgisi verilerek filyasyona dâhil edildikleri tespit edilmiştir.

Salgınla mücadelenin doğru bir şekilde yürütülebilmesi için pozitif veya temaslı kişilerin bilgilerinin doğru bilinmesi salgınla mücadelenin temel taşıdır.

Bu kapsamda; Koronavirüs tanılı hastalar tarafından temaslı kişiler hakkında yapılan eksik ve yanıltıcı veya gerçeğe aykırı beyanlara/bildirimlere ilişkin olarak İl Hıfzıssıhha Kurulu kararı gereğince doğru bilgi vermeyenler hakkında Türk Ceza Kanununun 206’ncı maddesi gereğince adli işlem tesis edilecektir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur
 
 
 
Bu haber 4132 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum