Tezgâha Çıkmak İçin Gün Sayıyor

Eldivan Kiraz Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Karatatar, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Tezgâha Çıkmak İçin Gün Sayıyor
18 Haziran 2020 - 10:22 - Güncelleme: 18 Haziran 2020 - 10:34
Çankırı'nın lezzetiyle öne çıkan Eldivan kirazı, tezgâha çıkmak için gün sayıyor.

"Eldivan'ın kirazı, dosta gider birazı, artık çekemez oldum, bana ettiğin nazı" dizeleriyle türkülere konu olan, farklı lezzetiyle tercih edilen Eldivan kirazı, bu sene verimiyle üreticisinin yüzünü güldürüyor.

Geçen seneye göre daha yüksek verim alan kiraz üreticileri, sanayi tipi kirazları toplamaya başlarken sofralık kirazlar gelecek haftadan itibaren hasat edilecek.

Eldivan Kiraz Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Karatatar, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, kirazın toplanması ve işçiliğinin zor olduğunu belirterek, "Eldivan'da yıllardır kiraz üretimi yapılır. Eldivan'da bu sene yaklaşık 300-350 ton kiraz çıkar. Bunun 170 tonu sanayi kirazı, diğerleri sofralık kirazdır." dedi.

Eldivan Kirazı Yurt Dışında Pastaları Süslüyor

Sanayi kirazının şeklinin küçük olması, dayanıklı olmaması nedeniyle sanayide kullanıldığını ifade eden Karatatar, bunların çekirdeklerinden ve saplarından ayrılarak ihraç edildiğini, pastalarda ve çikolatalarda kullanıldığını dile getirdi.

"Pazarlarda satılan her kiraz, Eldivan kirazı değildir"

Eldivan kirazının kendine has bir aroması olduğunu belirten Karatatar, şunları söyledi:

"Havanın, ormanın güzelliği, suyun temizliği bundan dolayı kiraz lezzetli olmaktadır. Başka yerin kirazını hemen bilebiliriz. Daha Eldivan kirazı olmadan farklı illerden kiraz getirerek Eldivan kirazı diye satılır. Bizim bu haftadan sonra Eldivan kirazı pazarlarda satılmaya başlar, daha önce satılan kirazlar Eldivan kirazı değildir. Özellikle 'Ziraat 0900' denilen kirazlar yeni olgunlaşmaya başladı. Bu sene hava şartları daha iyi gitti nisan ayındaki soğuklar fazla etki yapmadı. Don vurması az olduğu için kirazlarımız dalında çok. İnşallah üreticilerimizin cebine para girer ve severek üretim yaparlar."

Kirazın fiyatının pazarlarda yüksek olduğunu ifade eden Karatatar, "Bizden 3-4 liraya alındıysa 10 liraya satıyorlar." dedi.

Kiraz Üreticiler Birliği He An Fes Edilebilir!

Eldivan Kiraz Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Karatatar, Yönetim Kurulu tarafından birliğin feshedilme kararının alındığını söyledi. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Karatatar, “Kiraz Üreticiler Birliğini 6-7 sene önce kurduk. Bir gereklilikti. Eldivan da yetişen kirazın değerlendirilmesi satılması üreticilerin uyarılması tarım müdürlükleri ile ilçe müdürlükleri ile işbirliği yapılması konusunda yardımcı olabilecek bir birlikti.

Birliğimizi 30 arkadaş beraber kurmuştuk. Daha sonra bir kısım arkadaşların çeşitli sebeplerle istifa etmeleri sonucu şu anda 18 üyemiz var. Üyelerimizden bir iki tanesi rahmetli oldu onlara da buradan tekrardan baş sağlığı diliyorum.

18 üyemiz var biz bu sene yapılacak kongrede yönetim kurulu olarak birliğin feshedilmesi yönünde bir karar aldık. Tabi bu kararı tasdikleyecek olumlu yada olumsuz şekilde birliğin devamını sağlayacak ya da tasfiye edilmesine karar verecek kurul genel kuruldur.

Genel kurulumuzu 31 mart 2020 tarihinde yapmayı planlamıştık gerekli ilanları yazışmaları yaptık ancak Covid-19 salgını sebebiyle ertelendi. Tarım Bakanlığı ne zaman müsaade ederse birliğimizin kongresini o zaman yapacağız. Birliğimizin mevcudiyetini devam ettirebilmesi için 16 üyeye ihtiyaç var. Şu an 18 üyemiz var ama bu kritik bir rakam..” dedi.

Sözlerine devam eden Karatatar, “Eldivan’da şu anda yıllık 300 ton civarında kiraz üretiliyor. Bunun 180-200 tonu sanayi kirazı geri kalanı sofralık kirazdır. Sanayi kirazını bir fabrika gelip alım yapması gerekiyor. Ben belediye başkanı iken bu işi organize etmiştik. O günden bu güne iyi kötü aksak topal yürüyor. Bu senede kiraz herhalde iri fabrikalar genelde küçük kiraz istiyorlar. Yani kirazın küçük olmasını irisini almak istemiyorlar. İri kiraz olan bölgelerden bizi arıyorlar küçük kiraz var mı diye. Kirazımız az sıkıntıda oradan kaynaklanıyor. Eldivan’daki sıkıntı üretimin az olması 300 ton değil de bin ton olsa 2 fabrikayı da 3 fabrikayı da kaldırır. Buradaki sıkıntı üretimin kapasitenin az olması. Bu da piyasa dar olması nedeni ile halkta biran evvel elinden çıkartmak istiyor dolayısıyla  istediği fiyatı bulamıyor kazanamıyor.” dedi.
 
“Eldivan’da kiraz yetiştirmek zor.”
 
Eldivan’da kiraz yetiştirmenin ve ve bakımının zor olduğundan bahseden Karatatar, “Birde Eldivan’da kiraz yetiştirmek zor. Neden zor? Bizim en büyük sorunumuz su. Biz kirazlarımızı kiraz olmadan önce sulayamıyoruz. Sulama işlemi sıra ile yapılıyor. Su Karadere göletinden geliyor. Kirazları ancak senede iki sefer suluyoruz. Su ne zaman gelirse oda şansımıza işte şimdi birinci sulamayı yaptık. İkinci sulamanın suyu iki ay sonra gelir. İki aylık sürede bu ağaç dayanmıyor susuzluğa. Bu ağacın hiç olmazsa 25 günde 30 günde bir sulanması lazım. Su yetersiz. Karadere göletine kapalı sistem yapılacaktı. Ha bugün yapılır, ha yarın yapılır bekliyoruz. Bunu gerçekleştiremediler gene programa aldılar. İnşallah kısa sürede yapılır da bu su problemimizi ağacımızı ağacın istediği zaman sulayabiliriz.” şeklinde konuştu.Eldivan Belediye Başkanımız'dan Basın Mensuplarına Kiraz ikramı


 
 
 
Bu haber 2837 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum