Engelleri "Uzay Terapi" İle Aşıyoruz....

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Atilla Aksu ile “Uzay Terapisi” konulu söyleşimiz;

Engelleri "Uzay Terapi" İle Aşıyoruz....
16 Şubat 2019 - 08:38

Uzm Dr. Atilla Aksu yapmış olduğu açıklamada; “Uzay Terapisi Fizik Tedavi Rehabilitasyon alanında son yıllarda geliştirilen ve Serabral palsi başta olmak üzere bir çok nörolojik hastalıkta kullanılan tedavi metodutur. Uzay Terapisi suit therapy, adeli suit therapy ve spider therapy gibi isimlerde de bilinmektedir.

 

Uzay Terapisi kökenini astronotların uzayda ki yer çekimsiz ortamda karşılaşacakları olumsuz durumları önlemek için özel olarak geliştirilen Penguin Suit isimli bir kıyafetten alır. Bu kıyafetler yer çekimsiz ortamda kaslara ve kemiklere yeteri kadar yük binmediği için oluşabilecek kas atrofisi ve osteoporoz (kemik erimesi) gibi olumsuz durumları önlemek için vücudun büyük eklemlerine basınç verilmesi mantığını dayanır. Nörolojik hastalarda ilk defa 1992 yılında kullanılan bu özel kıyafet sayesinde hastaların vücutlarında oluşturulan kompresyon ile proprioseptif uyarı ortaya çıkarılır. Vücudun normal duruşu için çok gerekli olan proprioseptif girdiler nörolojik hastalarda yeterli düzeyde değildir. Suit isimli kıyafetin bu olumlu etkisi sayesinde beyin ve kaslar arasında sürekli devam edecek iletişim hastanın vücut farkındalığına olumlu etkiler yaratmaktadır.

 

Uzay Terapisi suit isimli kıyafetin yanı sıra Evrensel Terapi Ünitesi’ ni de içerir. Kafes şeklinde ki terapi ünitesine alınan hastalar özel elastik bantlarla bağlanır ve bağlanan bantlara gerekli olan gerilim verilir. Oluşan gerilim kuvveti sayesinde yer çekimi elemine edilir, hastanın normalde yapamadığı bir çok hareketi yer çekimi olmadan yapması sağlanır. Çalışma düzeneği, afferent vestibular-proprioseptif girdi’ yi normalleştirmeye olanak sağlar. Eklemler, ligamentler, kaslar, tendonlar ve eklem kapsülünün proprioespsiyonu ne kadar iyi olursa kasların ve vücut kısımlarının dizilim ve uyuşması da o kadar doğru olur. Böylece kötü döngü kırılır ve yanlış olan şey yerini yeni doğru bilgiye bırakır. Uzay Terapisinde kullanılan suit isimli kıyafetin faydaları şunlardır;

 

• Propriosepsiyonu geliştirir,

• Patolojik refleksleri azaltır,

• Bedenin genel duruşu ve düzgün hareket paternlerini yeniden inşa eder,

• Harici denge sağlar zayıf kasları destekler,

• Vücudun görünüşünü düzeltir,

• Vestibular sistemi etkiler,

• Merkezi sinir sistemini yeniden eğitmek üzere beyni uyarır,

• Dokunsal ve duyusal uyarı sağlar

 

Uzay Terapisi Serabral palsi, felç, spinal kord yaralanmaları, travmatik beyin taralanmaları ve nöromusküler hastalıklar gibi bir çok durumda kullanılır. Uzay Terapi Metodu yoğun ve spesifik bir egzersiz programına dayanıyor. Patolojik reflekslerin eliminasyonu ve yeni, doğru, fonksiyonel hareket paternlerinin yerleştirilmesinin büyük bir önemi vardır.

 

Uzay Terapi Metodu, yoğun ve spesifik bir egzersiz programına dayanıyor. Tedavide patolojik reflekslerin elenmesi ve yeni, doğru ve işlevsel hareket paternlerinin yerleştirilmesinin çok büyük bir önemi vardır.

 

Uzay Terapisinde egzersizler günde 3-4 saat, haftanın 5 günü ve 3-4 hafta boyunca uygulanır.

 

İlk hafta: Tonus azaltılması üzerinde çalışma, patolojik hareket kalıplarını azaltma, aktif düzgün hareket kalıplarını arttırma ve genel kuvvetlendirme,

 

İkinci hafta: Hareketlenen sorumlu spesifik kas gruplarının kuvvetlendirilmesi üzerinde çalışma,

 

Üçüncü hafta: Artan kuvvet ve dayanıklığı kullanarak çocuğun fonksiyonel seviyesini geliştirme (oturma, emekleme, yürüme)

 

Uzay Terapisi Patolojik hareket kalıplarını azaltır, kas kontrol ve koordinasyonunu arttırır, dayanıklılığını arttırır; oturma, emekleme, ve yürüme gibi fonksiyonel aktiviteleri arttırır.

 

Uzay Terapinin SP’lilerin yanı sıra, gelişim geriliği gösteren, travmatik beyin hasarı yaşayan ve felç sonrası hareketleri yavaşlayan hastalar için de kullanılabilir” şeklinde konuştu.

 

Uzm. Dr. Atilla Aksu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı

 

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi

Bu haber 3216 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum