Eski Çankırı Valisi Ayhan Çevik ve Şehitlerimiz Nurettin Cinsoy, Alpay Evirgen, Emrah Ersoy, Fatma Dönmez Anıldı

Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş, "20 yıl önce haince bir saldırı oldu ve bu saldırı bütün Türkiye'de yankılandı." dedi.

Eski Çankırı Valisi Ayhan Çevik ve Şehitlerimiz Nurettin Cinsoy, Alpay Evirgen, Emrah Ersoy, Fatma Dönmez Anıldı
08 Mart 2019 - 20:18

Hain Saldırının 20. Yılında Şehitler Unutulmadı

 

Çankırı'da 1999 yılında Valinin makam aracına yapılan bombalı saldırıda şehit olan polis memuru ve sivil şehitler anıldı.

 

Çankırı İl Emniyet Müdürümüzce, 05 Mart 1999 da meydana gelen merhum valimiz Ayhan Çevik’e karşı gerçekleştirilen bombalı saldırıda şehit olan Polis Memuru Nurettin Cinsoy ile aynı saldırıda hayatını kaybeden Alpay Evirgen, Emrah Ersoy ve Fatma Dönmez’i anma programı gerçekleştirildi.

 

Yine şehidimizin adını taşıyan Şehit Nurettin Cinsoy Polis Merkezi önünde dua edilip helva ikramında bulunuldu. İl Emniyet Müdürümüz Sadettin Aksoy tarafından hazırlanan anma programına Vali Hamdi Bilge Aktaş, İl Garnizon Komutan V.P.Alb. Oğuz Çiçek, İl Jandarma Komutanı J.Alb. Hıdır Ayçiçek ve şehit yakınları katıldı.

 

Programda açıklama yapan Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş, "20 yıl önce haince bir saldırı oldu ve bu saldırı bütün Türkiye'de yankılandı. Saldırı o zaman Ayhan Çevik valimizin aracınaydı, valimizin önceden teröre karşı tutumu daha önce çalıştığı Tokat'ta teröre karşı yaptığı büyük çaba ve çalışmanın intikamıydı. Bu günlerce pusuda beklemiş hain, bombayı patlatmış. O gün günahı olmayan oradan geçen bir sürü insan yaralanmış, bunlardan ölenlerimiz de var. Valimizin yakın koruması şehit olmuş. Valimizde yara almış. O zamanki büyüğümüz yara almış, uzun zaman hayat mücadelesinden sonra göreve dönmüş. Kısa bir zaman sonrada bu o zamanki yaralanmanın etkisinden dolayı da hayatını kaybetmiş. 20 sene geçtikten sonra 20. yılı olarak arkadaşlarımız böyle bir çalışma yapmışlar. Biz de kendilerini şehit olanları ve akabinde ölenleri rahmetle anıyoruz. Çankırı adını bu şekilde Türkiye'de yer bulması hoş bir şey değil. Ama bunu bu anmayı bir vefa duygusunun tecellisi olarak kabul ediyoruz. Emeği geçen arkadaşlara teşekkür ediyoruz" dedi.

 

İl Müftüsü Bürhan Keleş tarafından şehitlerimizin ruhuna yapılan duaların ardından program sona erdi.

 

Terör örgütü TİKKO'nun üstlendiği patlamada eski Vali Ayhan Çevik ile birlikte 7 kişi yaralanırken, 3 kişi de hayatını kaybetmişti.

 

Allah ilimizi ve ülkemizi böyle terör eylemlerinden muhafaza etsin. Şehitlerimizin ruhu şad olsun.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber 4926 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • gokhan topcu
    1 yıl önce
    Fotolarda o anı yaşayan gazilerimiz yok mesela Mehmet abi Ezgi Mehmet diye bilinir, Valinin şoförü Muammer Altunsoy onları hiç kimse soruyor mu?