Çankırı Belediyesi Tatlıçay Projesi Yapımına Başladı

Çankırı’nın gerdanlığı olarak anılan ve şehir merkezini ikiye bölen Tatlıçay’da dere yatağı ıslah çalışmaları başladı.

Çankırı Belediyesi Tatlıçay Projesi Yapımına Başladı
17 Eylül 2020 - 08:01

Tatlıçay Projesi Yapımına Başladı

Çankırı’nın gerdanlığı olarak anılan ve şehir merkezini ikiye bölen Tatlıçay’da dere yatağı ıslah çalışmaları başladı. Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, “Halkımızın yıllardır Tatlıçay’da beklediği çalışmalar için ilk kazmayı vurduk. Islah çalışmalarımız ile halkımıza nefes aldıracak ve çay tabanındaki görüntü kirliliğini tamamen yok ederek kent estetiğine artı değer katacağız. Çankırı’nın en önemli sembollerinden biri olacak Tatlıçay, görüntüsü ile halkımıza huzur duyacakları bir yürüyüş güzergâhı oluşturacak. İlk etabın startını verdiğimiz projemiz, Çankırılılara hayırlı olsun.” dedi.

Fen İşleri Müdürlüğüne bağlı ekipler, Tatlıçay Projesi’nin birinci etabı olan eski Hastane köprüsü ile İstasyon Kavşağı arasındaki 850 metrelik güzergâhta çay tabanına 10 metre genişliğinde rigol kanal ile olası taşkınlarda oluşabilecek rüsubat malzemelerin tutulması için eski Hastane köprüsü mevkiinde bent yapacak.

Rigol kanal ile taş duvarlar arasında kalan bölümde ise yeşil alan uygulaması yapılırken Çankırı Belediyesi Mini Sinema ile Güneş İlkokulu arasında kalan alanda kafe ve rekreasyon çalışmaları da gerçekleştirilecek.

Etaplar tamamlandıkça diğer etapların yapımına geçilecek. Çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Esen, şehrin çehresini güzelleştirecek sürdürülebilir bir çalışmaya imza atmaktan mutlu olduklarını ifade etti.


 
 

Bu haber 3352 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 5 Yorum
 • Abdullah
  3 ay önce
  Kaç kişi buranın sel yatağı olduğunu söylüyor, yapılacak iş, burada en küçük bir selde heba olur diyor ama Belediyedeki arkadaşlar ısrarla bu İrfan'ın projesini illa yapacağız diyorlar ve başladılar. Vefa borcu mudur, emir vaki mi kaldılar bilmiyorum ama. Bildiğim bir şey varsa, Hakkı beyin, ''tüyü bitmemiş yetimin hakkını,ben kimseye ya da hiç bir lüzumsuz projeye yedirmem'' sözüne sahip çıkacağıdır.
 • 18 li
  4 ay önce
  Güzel bir proje ama burası sele maruz kalan bir dere yatağıdır. Kolay gelsin ama İnşallah bir sel baskınında yapılan emekler ve masraflar heba olmaz.
 • Dertli
  4 ay önce
  DSİ buraya izin vermemişti bildiğim kadarıyla. Çünkü bu dere yatağı aşırı sele maruz kalan bir yataktır. Defalarca köprünün üzerine kadar taşan sel baskınları gördük. Selin sürüklediği kütükler köprü başlarına kütür kütür vuruyordu. Hep Kastamonu ile kıyaslanıyordu ama orası hafif bir su akıntısı olan bir çaydır.Orada taşkın olmuyor. Dünyanın masrafı yapılacak bu dere yatağına ama en küçük bir selde yapılanlar heba olur benden söylemesi. Bunca paraya uygun olan yerlere ne güzel hizmetler yapılabilir oysa.
 • Karaköprülü
  4 ay önce
  Handırının seli kızıl akar kızıl önüne geleni yutar atar kuru dereler ırmak olur bendini yıkar geçer siz aşiyan köprüsünün Aksu giriş ayağını genişledin Karaköprü bahçelerini çay kısmını temizleyin
 • .
  4 ay önce
  DSİ'nin izin verdiği bir proje nasıl yapılır yukarıdan yarın sel gelince ne olacak gösteriş için yapmayın yahu Keşke yukarı baraj yapılsa da en baştan sona kadar güzelce yapılsa gösteriş olsun hiç bir iş yapmadık bunun belli bir bölümünü gösteriş için yapalım göz boyayalım mı diyorsunuz yarın sel gelirse yukardan yapılanlar boşa gider yazıl olur Kastamonu'nun çayı gibi olsun diyorsunuz ama oranın başında baraj var kontrol edilebiliyor. Ama olmaz siz yapın da yarın sel geldi götürdü dersiniz nasıl olsa biz yaptık ama sel götürdü .devleti zarara uğrat malını çöpe atmak olur bu.