Korgun Kültür Sanat Ve Hayvancılık Festivali Yapıldı

1. Korgun Kültür Sanat ve Hayvancılık Festivalinde Korgun ilçesi tarihi bir gece yaşarken, sanatçılar Sami Yalçın, Irmak Arıcı ve Turgay Başyayla gelenleri coşturdu.

Korgun Kültür Sanat Ve Hayvancılık Festivali Yapıldı
26 Temmuz 2022 - 12:53 - Güncelleme: 26 Temmuz 2022 - 15:04
İlk olmasına rağmen ilginin yoğun olduğu 1. Korgun Kültür Sanat ve Hayvancılık Festivalinde Korgun ilçesi tarihi bir gece yaşarken, sanatçılar Sami Yalçın, Irmak Arıcı ve Turgay Başyayla gelenleri coşturdu.

Korgun 1. Kültür Sanat ve Hayvancılık Festivali Cuma günü Mitik Camisi Muhammed Fahri Türbesi önünde kurban kesimi ve Büyük Camide okutulan mevlit ile başladı.


Süslenmiş, püslenmiş 9 buzağı Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Korgun İlçe Müdürlüğü elemanlarının oluşturduğu 3’lü jüri önünde kendilerini beğendirmek için çaba gösterdi. İlçedeki ve ilçe dışından gelen çok sayıda vatandaş buzağı seçimini meraklı gözlerle izlerken adeta izdiham yaşandı. Derece alan buzağıların açıklanması gün içindeki konser programına bırakılırken, tüm buzağı yetiştiricilerine ilaç, hap ve enjektörden oluşan sağlık seti hediye edildi.

Korgun ilçe spor sahasında çocuk eğlenceleri ve yarışmaları yapıldı. Belediye Kapalı Pazar yerinde buzağı yarışması yapıldı. Burhan Akdoğa, Mürsel Özen ve Osman Kaymak’a madalyalarını milletvekili Salim Çivitcioğlu, Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, AK Parti Genel Merkez İdari amiri Kadri Celal Ursavaş, MHP İl Başkanı Ahmet Kurt ve protokol üyeleri tarafından topluca verildi.

Festival çerçevesinde Ziraat Bankası önünde yapılan konsere Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu, Korgun Kaymakamı Abdulkadir Işık, Korgun Belediye Başkanı  Hasan Hüseyin Kozan, Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, MHP İl Başkanı Ahmet Kurt, AK Parti İl Başkanı Abdulkadir Çelik, AK Parti Genel Merkez İdari Amiri Kadri Celal Ursavaş, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Belediye Kapalı Pazar yerinde; tereyağı, peynir, çökelek, yoğurt, süt erişte, tarhana, bulgur vb. yöresel ürünlerin tanıtımı ve satışı yapıldı.

Festival ile ilgili olarak konuşan Korgun Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Kozan, “Festivali yapmaktaki amacımız yıllardır Korgun’a gelmeyen hemşerilerimizi bir araya getirmek, kardeşliği, birliği ve beraberliği sağlamaktır. Ayrıca Korgun’umuz, Köylerimiz ve Organize Sanayi Bölgesinin tanıtımını sağlamaktır. Festivalde gördüğünüz gibi bu katılımla amacına ulaşmıştır” dedi.

İlçenin tarihine de değinen Kozan, “Sayın vekillerimiz ile birlikte ve Genel Başkan Yardımcılarımızla zaman zaman Bakanlıklardan istenilen destek alınmıştır, almaya da devam edeceğiz. Cumhurbaşkanımız tarafından Ağustos ayında açıklanacak yatırım programında da Korgun’umuza TOKİ yapılmasının müjdesini verecek olup; konut yapılacak yerlere eski sağlık ocağının arsası da TOKİ Başkanlığına tapu tescili yapılmıştır” dedi.

İlçede yapılan çalışmalara da değinen Kozan, “Belediye olarak üretken ve sosyal Belediyecilik anlayışı ile halkımıza 7/24 ekibimizle ve Belediye çalışanları ile birlikte aralıksız hizmet ediyoruz. Göreve geldiğimiz günden bugüne kadar yaptığımız hizmetleri içeren slayt gösterisi zaman zaman sahne ekranından gösterilecektir. Yaptıklarımız yapacaklarımızın bir göstergesidir. Hizmetleri aksatmadan yaparken gecesini gündüzüne katan hiç adlarından bahsedilmeyen kahraman, fedakâr Belediye çalışanlarına müdüründen, memuruna, işçisine huzurunuzda teşekkür ediyorum. Ayrıca siyasi parti temsilcilerine, belediye meclis üyelerime ve halkımıza desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

Kozan son olarak ise; “Festivalimizi daha önce yapmayı planlıyorduk. Ancak, pandemi nedeniyle yaklaşık 2 yıldır her hangi bir etkinlik yapamadık. Covid 19 ile mücadele ettik.  Bu arada Covid 19 vakaları artmaya başlamıştır. Tedbirlerimizi elden bırakmayalım. Covid 19 vakalarının artması bizler içinde talihsizliktir. 

Korgun’umuzun gelişmesinde anlayışımız ilk önce Organize Sanayi Bölgesini geliştirmek ve hayvancılığı teşvik etmektir. Bunun için elimizden gelen tüm imkânları seferber ediyoruz.

Hayvancılarımıza teşvik için yaylamıza tarihi yatırımlar gerçekleştirilmiştir.

Organize Sanayi Bölgemiz alt yapısı bitmiş, üst yapısı tamamlanmış, arıtma tesisi olan, doğalgazı olan, yatırım teşvik kapsamı bölgesinde bulunan, şehir merkezine yakın nadir sanayi bölgelerimizdendir. Sanayi bölgemiz şuan en cazip bölge olmasından sanayici ve işadamlarımızı Korgun Organize Sanayi Bölgesine yatırım yapmaya bekliyoruz. Bölgemizde 23 faal fabrika, 1100 kişi istihdam etmektedir. 
2. Etap genişleme alanı ile 350 dönümlük alanın kamulaştırması yapılarak 150 milyon TL. lik alt ve üst yapı yatırımı yapılacaktır.

TEİAŞ tarafından sanayicilerimizin kesintisiz ve daha ucuz elektik almaları için trafo inşaatı devam ediyor. 2023 yılında bitmesi planlanıyor. Mevcut Sanayiciler tarafından 2022 Ocak-Nisan döneminde 168 milyonluk yatırım gerçekleştirmek için karar alındı.

Sanayimiz geliştikçe; İlimiz, ilçemiz ve köylerimizden göç azalacaktır.

Korgunumuza şuana kadar yaptığımız yatırımlar hibe ve kendi öz kaynaklarımız olarak bugün ki değeriyle toplam 35 milyon TL’ dir.

Alt yapı çalışmaları nedeniyle çevreye verdiğimiz rahatsızlık ve gürültüden dolayı anlayış ve sabrınıza teşekkür ediyoruz” dedi.

“Korgun ilçesinin bende ayrı bir yeri var” diyerek konuşmasına başlayan Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, “Gençlik yıllarımda Korgun Organize Sanayi Bölgesi açılmıştı. Korgun için belediye olarak her türlü desteği veriyorum” dedi.

Milletvekili Salim Çivitcioğlu, “Hükümetimizin ortağı MHP ile uyum içerisinde çalışıyoruz. İlçenin sorunlarını çözmek için başkanla birlikteyiz. Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen beyinde Çankırı’da festival yapmasını istiyoruz. Korgun ve köylerinin sorunlarını çözmek için sık sık köyleri ve muhtarlarımızı ziyaret ediyoruz. Festivalin hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Havanın mevsim normallerinin altında olması rağmen, soğuk bir Cumartesi gecesinde Turgay Başyayla hemşerilerine sıcak bir gece yaşattı.

 
Bu haber 1381 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Kadir Korgunlu
    1 ay önce
    Festivalde emeği bulunan başta belediye başkanımız Hasan Hüseyin Kozan'a, mhp ilçe teşkilatına ,belediye çalışanlarına sağlık ve polis memurlarına kısaca emeği geçen herkese bir Korgunlu olarak teşekkür ederim.Festival Korgun'umuzun daha iyi tanınması, sosyal kültürel dayanışmanın güç kazanması ve Korgunun gelişmesi - kalkınması adına bir dönüm noktası olmuştur.Eminimki sonraki festivallerle birlikte adını markalaştıracaktır.