Gazilerimizin Onur Günü Olan "Gaziler Günü"

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Çankırı Şube Başkanı Mehmet Uçar 19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle birer mesaj yayınladılar.

Gazilerimizin Onur Günü Olan "Gaziler Günü"
17 Eylül 2021 - 22:17 - Güncelleme: 18 Eylül 2021 - 18:01
Çankırı Valisi Abdullah Ayaz’ın 19 Eylül Gaziler Günü Mesajı

Sakarya Meydan Muharebesi’nin kazanılmasından sonra, TBMM tarafından 19 Eylül 1921 tarihinde Başkomutan Mustafa Kemal ATATÜRK’e “Mareşal” rütbesi ve “Gazi” unvanının verilmesi nedeniyle 19 Eylül günü “Gaziler Günü” olarak kutlanmaktadır. Bu özel gün vesilesiyle; canlarını hiçe sayarak önce millet, bayrak ve vatan diyen, bu topraklarda huzurla yaşamamız için mücadele veren tüm kahraman gazilerimizi şükran ve minnetle anıyorum.

Her karış toprağı uğruna nice canlar verilen aziz vatanımızın kuruluşundan milli birlik ve beraberliğimizin daim hale gelmesine kadar zor şartlar altında verilen mücadelelerin ve şanlı tarihimizin kahramanları gazilerimiz, milletimizin gönlünde müstesna bir yere sahiptirler. Aziz şehitlerimizle birlikte gurur ve övünç kaynağımız olan gazilerimizin vatanseverlik ve cesaretleri milletimizin tüm fertlerince örnek alınmaktadır. Devletimiz de, bugüne kadar olduğu gibi bütün imkânlarıyla her daim minnettar olduğumuz gazilerimizin yanlarında olmaya devam etmektedir.

Ecdadımızın hatırası olarak bizlere emanet edilen vatan topraklarının kutsallığı bilincini, umudumuz ve yarınlarımız olan gençlerimize kazandırmak, şehitlerimiz ve gazilerimize karşı borcumuzdur. Bugünlere kadar ay yıldızlı al bayrağımızın altında millet olarak nasıl birlik ve beraberlik içinde yaşadığımızı, egemenlik ve bağımsızlığımız için verilen mücadelelerin önemini her fırsatta dile getirmek hepimizin görevi olmalıdır. En yüce makam olan şehitlik ve gazilik makamlarına ulaşma yolunda Türk Milletinin her bir ferdinin büyük kahramanlıklar sergileyerek kanlarıyla suladıkları kutsal topraklarımıza aynı güçle, övünç ve onurla sahip çıkmalıyız.

Gazilerimizin onur günü olan “Gaziler Günü” vesilesiyle, başta Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm aziz şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden kahraman gazilerimizi rahmetle anıyor; hayatta olan gazilerimizin bu özel gününü tebrik ediyor ve huzurlu, sağlıklı, mutlu bir ömür diliyorum.

Abdullah Ayaz => Çankırı Valisi

Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Çankırı Şube Başkanı Mehmet Uçar’ın 19 Eylül Gaziler Günü Mesajı

Aziz vatanımızın bağımsızlığı ve bölünmez bütünlüğünü korumak için ülkemizin her karış toprağına kanlarını akıtarak Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük mührü ve teminatı olan Gazilerimizin 19 Eylül Gaziler Günü’nü kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşamaktayız. Şehitlik ve Gazilik, şereflerin en yücesi, onurların en büyüğü, rütbelerin en üstünüdür. Şehit ve Gazilerimiz en güç koşullar altında canlarını ortaya koymaktan çekinmemiştir.

Çanakkale’de düşmana geçit vermeyen, Kurtuluş Savaşımızı zafere taşıyan, iç güvenlikte ve sınır ötesi harekâtlarımızda teröristlere aman vermeyen,15 Temmuz gecesi hain darbe girişiminde canları pahasına mücadele verip o yüce makama ulaşan Şehitlerimiz ve Gazilerimiz, ülkemizin medarı iftiharıdırlar.

Gazilerimiz vatanseverliğinin ve kahramanlığın yaşayan birer abideleridir. Bugün üzerinde yaşadığımız topraklar, bizlere Şehit ve Gazilerimizin, gösterdiği kahramanlıklar ile miras kalmıştır. Türk Milleti olarak bizler de Şehit ve Gazilerimizi her zaman anımsamakta, onlara sonsuz sevgi ve saygı duymaktayız.

Bu vesileyle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Mareşal ve Gazilik unvanının veriliş yıl dönümünü ve Gaziler Günü’nü kutluyor, vatanı için canını otaya koymaktan kaçınmayan tüm Şehitlerimizi saygıyla, Gazilerimizi şükranla anıyor, ebediyete intikal etmiş Gazilerimize Rahmet, aramızda bulunanlara sağlık, huzur ve mutluluklar diliyorum.


Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Çankırı Şube Başkanı =>Mehmet Uçar


Çankırı Şehit Gazi Birliksen Sendikası Çankırı İl Başkanı Ali Yıldırım 19 Eylül Gaziler Günü Basın Açıklaması

Milli birlik ve beraberliğimizin teminatı kahraman gazilerimize vefa duygularımızı ifade etmek için önemli bir fırsattır. Ülkemizin her karış toprağına kanlarını akıtarak tarihimize altın sayfalar yazdıran, vatanını ve kutsal saydığı değerleri korumak ve savunmak için en güç koşullar altında canlarını ortaya koymaktan çekinmeyen gazilerimiz, ülkemizin medarı iftiharı, vatanseverliğin ve kahramanlığın yaşayan abideleridir.

Bizler, aziz şehitlerimiz ve gazilerimiz sayesinde tarih sahnesinde millet olarak varlığımızı sürdürüyor ve bu vatan toprakları üzerinde onlardan aldığımız güç ve ilhamla büyük ve güçlü Türkiye’yi imar ediyoruz. Var olduğu günden bu yana, vatanını ve değerlerini canından aziz bilmiş, varlığına yönelen tehditlere karşı her türlü güçlüğe göğüs gererek, omuz omuza mücadele etmeyi ilke edinmiş bir milletin mensupları olarak, şehit aileleri ve gazilerimiz için her zaman daha iyisini yapabilmenin gayreti içerisindeyiz ve olmaya da devam edeceğiz.

Şu husus iyi bilinmelidir ki, milletimizin bekası şehitlik ve gazilik ruhu kazanmış bir kalbe sahip olan nesiller yetiştirmekle mümkündür. Bunun için geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza başta Çanakkale savaşı olmak üzere Sakarya'da, Dumlupınar'da yaşanan destanları ve ardındaki ruhu iyi anlatmalı, aziz vatanımızın kıymetini öğretmeliyiz. Çünkü milletin ve vatanın bekası şehitlik ve gazilik bilincinin diri tutulmasıyla mümkündür.

Bu duygu ve düşüncelerle bu anlamlı günde, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi ve rahmetli Kıbrıs Gazisi Babam Ali Yıldırım’ı rahmetle, şükranla anıyor, hayatta olan gazilerimize ve değerli ailelerine minnet, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Şehit Yakınları, Gazi ve Gazi Yakınları Tüm Kamu Çalışanları Birlik Sendikası Çankırı İl Başkanı =>Ali Yıldırım
Bu haber 3120 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum