Genç Oluşum Derneğinden Küresel Amaçlar Haftası İle İlgili Basın Açıklaması

Genç Oluşum Derneği Başkanı Ahmet M. Ünal basın açıklamasında bulundu.

Genç Oluşum Derneğinden Küresel Amaçlar Haftası İle İlgili Basın Açıklaması
25 Eylül 2020 - 10:49 - Güncelleme: 25 Eylül 2020 - 20:38
Genç Oluşum Derneği Başkanı Ahmet M. ÜnaL’dan Küresel Amaçlar Haftası Basın Açıklaması

Türkiye dahil Birleşmiş Milletler’e üye devletler, 2030 yılına kadar 3 önemli işi başarmak için, 17 küresel amaç üzerinde uzlaştı. Hedef aşırı yoksulluğu sona erdirmek, eşitsizlik ve adaletsizlik ile mücadele, iklim değişikliğini düzeltme. Şimdi, hep birlikte harekete geçersek ve çözüm üretmeye başlarsak, bu sorunların üstesinden gelebileceğimizi hatırlatmak amacıyla da 21 – 30 Eylül haftası küresel amaçlar haftası olarak kutlanıyor.

Küresel Amaçlar olarak ta bilinen sürdürülebilir Kalkınma Amaçları, dünya çapında ortak bir dil, ortak bir platform sağlıyor. Odaklanılması gereken sorunların çözümleri için bir rehber niteliğinde. Çözüm süreçlerine her ölçekte katkıda bulunmak mümkün. Politika yapıcıların, kamu kurumlarının, yerel yönetimlerin, sivil toplum kuruluşlarının ve tek tek bireylerin dahi bu amaçlar için yapabilecek şeyleri var. Örneğin duş sürelerimizi 1 dk. da olsa kısaltırsak küresel amaçların 6. hedefi olan temiz su amacına katkı sağlamış oluruz. Ya da çalıştığınız iş yerine yeni başlayan bir kadın için geçmiş iş tecrübelerinizi aktararak, onu cesaretlendirerek iş hayatına hazırlanmasına destek olabilirsiniz. Bu durumda da küresel amaçların 5. hedefi olan toplumsal cinsiyet eşitliğine katkı sağlamış oluruz.

Genç Oluşum Derneği olarak 12 yıldır yürüttüğümüz çalışmaların temel amaçlarının bahsettiğim Küresel Amaçlarla aynı doğrultuda olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Şimdiye kadar yürüttüğümüz yardım kampanyaları ile “yoksullukla mücadele”, okulların açıldığı dönemlerde yaptığımız kırtasiye yardımları ile “nitelikli eğitim”, hayvan barınakları kampanyamız ile “karadaki yaşam” , kentin çevresel etkilerinin azaltılması adına farkındalık kampanyalarımız ile “sürdürülebilir şehirler ve topluluklar” başlıklı küresel amaçlara katkı sağlamaya çalıştık.

Küresel amaçların her birine katkı sağlama, duyurma, farkındalık oluşturma adına çalışmalarımız devam edecek. Ancak bir hedef var ki derneğimizin çalışmalarında omurgayı oluşturmaktadır. 11. Hedef olan “Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar” başlığını derneğimizin stratejik çalışma başlığı olarak belirledik.

Birleşmiş Milletler rakamlarına göre günümüzde insanların yarısı yani 3,5 milyar insan şehirlerde yaşıyor.

Şehirler büyüyor, çarpık şehir yapılanması trafik sıkışıklığına sebep oluyor, erişilebilir ulaşım imkanları sınırlı, karbon salınımlarının büyük oranı şehir kaynaklı, doğal afetler sebepli can ve mal kaybı en fazla şehirlerde, çevre sorunları endişe verici. Yine BM’nin tahminlerine göre önümüzde ki 10 yıl içinde şehirlerin büyümesi yüzde 95 oranında gelişmekte olan ülkelerde gerçekleşecek. Şehirler birçok insanın geleceği olacak.

İnsanlığın karşı karşıya olduğu yoksulluk, iklim değişikliği, sağlık hizmetleri, eğitim gibi devasa sorunlara şehirlerde çare bulunması gerekiyor. Bütün bu gelişmeler eşitsizliklerin giderek artmasına sebep olabilir.

Hele ki pandemi dönemi bize gösterdi ki yaşlılar, gençler, çocuklar, kadınlar gibi kırılgan gruplar bu eşitsizliklerden en çok etkilenen gruplar oldu.

Bizlerde hem Küresel Amaçlara dikkat çekmek hem de çevre bilincinin gelişmesine katkı sağlamak amacıyla geçtiğimiz haftan beri kentimizin muhtelif bölgelerinde ki atık toplama noktalarına küçük hediyeler bırakıyoruz. Bunu da sosyal medya hesaplarımızdan duyuruyoruz. Atıklarını geri dönüşüm kutularına getiren çevre dostlarımız bıraktığımız hediye paketlerini görünce çok şaşırdıklarını ifade ediyorlar. Oldukça olumlu geri dönüşler alıyoruz. Geri dönüşüm kutuları önünde hediye paketleriyle çektikleri fotoğraflarını bizlere göndererek kampanyamıza destek oluyorlar. Çevre dostlarımız çöplerini evlerinde plastik, evsel, cam vb. şekilde ayırdıklarında görecekler ki çöp poşetleri oldukça hafifleyecek.  Kampanyamız önümüzde ki günlerde de devam edecek ve atık toplama noktalarında sürpriz paketlerle karşılaşabilirsiniz. İnsanlara ve dünyaya değer katan işlerde yolumuzun kesişmesi dileğiyle herkesin Küresel Amaçlar Haftasını kutlarım.

Genç Oluşum Derneği Başkanı Ahmet M. Ünal


 
Bu haber 3899 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum