Çiftçilere Yabancı İşçi Çalıştırma Eğitimi Verildi

“Tarım ve Hayvancılıkta Yabancı İşçi Çalıştırma Mevzuatı ve Uygulamaları” semineri düzenlendi.

Çiftçilere Yabancı İşçi Çalıştırma Eğitimi Verildi
13 Şubat 2020 - 11:37

Yabancı İşçi Polemiği

Çiftçilere Yabancı İşçi Çalıştırma Eğitimi Verildi

Çankırı Ziraat Odası öncülüğünde SGK İl Müdürlüğü, İŞ-KUR İl Müdürlüğü, Göç İdaresi Müdürlüğü, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası, Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası, Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği ve Çankırı Hayvan Hastanesi destekleriyle “Tarım ve Hayvancılıkta Yabancı İşçi Çalıştırma Mevzuatı ve Uygulamaları” semineri düzenlendi.

Tarım ve hayvancılıkta yabancı işçi çalıştırma mevzuatı ve uygulamaları konusunda Çankırı’daki çiftçilere bilgilendirme yapıldı. Toplantının son bölümünde tansiyon yükselirken, dertlerini anlatmaya çalışan çiftçiler, yabancı uyruklu çalıştırmak isteyenler için ücret ve sigortalarının çok yüksek olduğunu, bunları karşılayamadıklarını belirterek, siyasilerden bu konuda çözüm beklediklerini ifade etti.

Çankırı Ziraat Odası Başkanlığı Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıya Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hayrettin Çelikten, Ticaret Borsası Başkanı Erdal Arslan, Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Susam, Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Hüseyin Yakar, kurum yetkilileri, muhtarlar ile çiftçiler katıldı.

Çankırı Ziraat Odası Başkanlığı, Çankırı Ticaret Ve Sanayi Odası, Çankırı Ticaret Borsası, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü, Türkiye İş Kurumu İl Müdürlüğü, İl Göç İdaresi Müdürlüğü, Çankırı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, Çankırı Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciler Birliği, Çankırı Hayvan Hastanesi tarafından ortaklaşa düzenlenen “Tarım ve hayvancılıkta yabancı işçi çalıştırma mevzuatı ve uygulamaları” konulu seminerin açılış konuşmasını gerçekleştiren Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli, “Son yıllarda her sektörde olduğu gibi tarım ve hayvancılık sektöründe de yabancı işçi çalıştırılması oldukça yaygınlaştı. Özellikle hayvancılık sektöründe yerli çoban bulamıyoruz. Yabancı işçi her sektörde çalıştırılamıyor ama tarım sektöründe gerekli izinleri alınan yabancıların çalışmasında bir engel bulunmamaktadır. Bizlerin bu konuda çok fazla bilgisi olmadığını düşünüyorum. Bu konuları bilmemizde yarar var diyorum. Gayemiz; kimseyi yabancı işçi çalıştırmaya teşvik etmek değil, yabancı işçi çalıştıranların veya çalıştırmayı düşünenlerin neler yapması gerekiyor, teşvikleri nelerdir, cezaları nelerdir?’ gibi konularda vatandaşlarımızı bilgilendirmektir” dedi.

Konuyla ilgili konuşma yapan Göç idaresi Müdürlüğü’nde görevli Uzman Murat Yıldız, yabancıların ülkemizde 3 farklı durumda kalabildiklerini söyledi.

Yıldız, “Uluslararası koruma, geçici koruma ve ikamet izni alarak kalabiliyorlar. Bir yabancı iş için başvurduğunda veya bir yabancıyı işe almak istediğinizde bazı resmi işlemler yapmak gerekiyor. Uluslararası koruma başvuruları valiliklere yapılıyor. Yabancı çalıştıracağınızda kimlik bilgilerini sorun. Kaydı olmayan yabancı çalıştırılmak istendiğinde ceza yerim diye bir algı var. Siz resmi yollarla kaydını yaptırırsanız cezai işlem yapılmaz. Yabancı çalışmak için size geldi ancak kaçak ise, bize getirin bunda bir sakınca yok. Onun kaydını yapıyoruz. Kaçak girişe ön yargılı bakmıyoruz, kaçak da girse il göç idaresi müdürlüklerine yönlendirilip kayıtlarını yaptırılmasını istiyoruz. 99 ile başlayan kimlik veriyoruz. Bu kimliği olmayanları göç idaresine yönlendirilmesini istiyoruz. Geçici koruma kapsamı Suriyelileri kapsıyor. Belli sınırları var. Sadece Suriyeliler bundan yararlanabiliyor. Acil veya geçici koruma isteyenlere veriliyor. Bu Suriyeliler de göç idaresince kayıtları yapılıyor. Gerekli izinleri verilip çalıştırılabiliyor. Bir yabancı ülkemize gelmiş yasal izinleri var çalışmak istiyorsa 90 günü geçmişse ona ikamet izni alınıyor ve resmi işlemleri yapılıyor, ondan sonra çalıştırılabiliyor.” dedi.

İŞKUR adına İşveren Danışmanı Mustafa Seven ise şunları kaydetti:

“Muafiyet belgesi nasıl verilir, ne yapılır bunları anlatacağız. Muafiyet belgesi için 99 numarayla başlayan yabancılara verilen kimlik sahipleri için herhangi bir uyruk aramıyoruz. Biz tarım ve hayvancılıkla ilgili çalışma izni için izin muafiyet belgesi veriyoruz. Direk çalışma izni vermiyoruz. Başvuru için ülkemizde en az 6 ay ikamet ediyor olması lazım. Çalıştıracak kişiden de oda kaydı, ziraat odasından faaliyet belgesi bizim için yeterli. İlimizde ikamet ediyor olması lazım. Başka il için sevki sağlanıyor. Biz yabancıların kimlik numarasını sorguluyoruz. Sistem otomatik olarak geçmişle ilgili bilgilerini çıkartıyor. Tarım ve hayvancılıkta siz işverenleri ilgilendiren kısım bu kadar.

Çalışma izni bulunmayan yabancıyı çalıştıran işverenlere her bir yabancı için 10 bin 812,00 TL, çalışma izni olmaksızın bağımlı çalışan yabancıya 4 bin 323,00 tl, kanunda öngrörülen bildirim yükümlülüğünü süresi içinde yerine getirmeyen bağımsız ve süresiz izinle çalışan yabancı ile yabancı çalıştıran işverene her bir yabancı için 719,00 TL idari para cezası verilir.”

SGK İl Müdür Yardımcısı Seval Andiç ise, “Denetmenlerimiz iş yeri denetimlerinde en çok yabancı uyrukluları kayıt dışı çalıştırdığı dikkat çekiyor. 2008 tarihinden itibaren yabancı uyruklular 4-a kapsamında tüm sigorta kapsamında çalışabiliyor. Çalışma izni alınmadan çalıştırılan yabancıların kurumumuzca önce kaydı yapılmaktadır. Bu yabancıların çalışma izni noktasında muaf olup olmadığı araştırılır.  Geçici koruma altındaki kişiler valiliklere başvuracak, oradan aldıkları muafiyet belgesiyle tarım ve orman işlerinde hizmet akdiyle çalışabileceklerdir.” diye konuştu.

Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Susam ise yaşadıkları sorunları yansıtan, “İşçi bulmakta zorlanıyoruz. Afgan artık evden, köyden biri olmuş. Burada sorulmak istenen soru şu, biz her türlü şartları tamamlamışız, izinleri almışız, bir Afgan çoban almak istiyoruz. Çalıştırmak için bir de muhasebeci tutmamız lazım. Ödemesi gereken ücret sınırı nedir Afgan çoban için. Birde yabancı işçi çalıştıran işverenlere devlet teşviki nedir?” diye sordu.

Susam’ın sorusunu SGK İl Müdür Yardımcısı Seval Andiç, “Yabancı bir işçiye verilecek ücret asgari ücret tutarı üzerinde olmalıdır. Tarım orman işlerinde çalıştırılan yabancı uyruklular için asgari ücret tutarında ücret verilmelidir. Asgari ücret altında olmaz. Bu kişiler için ayrıca özel bir indirim yok. İşveren düzenli vergilerini öder, teşvikten yararlanma niteliğini kaybetmez ise teşviklerden düzenli olarak yaralanabilir.  İşçiyi çalıştırmaya başladığınızda kuruma bildirimini yapacaksınız. 1 gün dahi çalıştıracaksanız işe giriş başvurusunu yapacaksınız. Çıktığında işten çıkış bildirisi yapmalısınız.” şeklinde yanıtladı.

Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Hüseyin Yakar, çiftçilerin sorunlarını bildiğini aktararak, “Sizler, bir yabancı uyruklu kişi için asgari ücret artı sigortasıyla 3150 TL ödemek zorundasınız.
Olay bu ödenmesi gereken tutar bu. Sizin öğrenmek istediğiniz rakamlar bunlardı.  Bin liraya 2 bin liraya çalışan Afganlılar var. Resmi işlemlerini yaptıracaksınız rahat edeceksiniz. Bizler muhasebeciyiz odamız sizlere açık, sıkıntınızda gelin yardımcı olalım, para beklentimiz yok.” açıklamasında bulundu.

Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (ÇATSO) Başkanı Hayrettin Çelikten de, kendilerinin çözüm mercisi olmadığını ifade ederek, “Mevcut yasal durumları anlatmak üzere burada toplantıdayız. Yasal düzenlemelerde sizin zorlandığınız yerlerle ilgili taleplerinizi yazılı olarak iletin bizlerde bunun üzerinde çalışalım, SGK, İŞKUR, Göç İdaresi yetkilileri burada, üzerimize düşen çalışmaları yapalım, ilgili yerlere iletelim. Yoksa böyle tek tek konuşmayla bu husumet haline gelir. Nasıl olmasını istiyorsanız yazın sizler için çalışalım. Buradaki arkadaşlar mevcut yasal durumları anlatmak için buradalar. Polemik yapmayalım.  Şu ana kadar sizler kaçak çalıştırmışsınız, adamı kayıt altına alırsanız adam gitmez. Buradaki arkadaşlarımız siz cezaya uğramayın diye yasal durumları anlattılar.” dedi.

Toplantıda katılan çiftçiler ise sorunlarına çözüm bulunmasını isteyerek, asgari ücret ve sigorta ile birlikte 3 bin liranın üzerine bir ücretin çıktığını ancak bu talebi karşılayamadıklarını ifade ettiler. Çiftçiler, siyasilerden bu sorunlarının çözülmesini talep etti.

Gergin anların yaşandığı toplantı soru cevap bölümünün ardından sona erdi.
 


Bu haber 2194 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum