Germece Köyü Camii Açılışı Ve Yağmur Duası Yoğun Katılımla Gerçekleşti

Çankırı’nın merkeze bağlı Germece köyünde yapımı tamamlanan “Germece Köyü Cami” dualarla açıldı. Cami açılışının ardından Yağmur Duası yapıldı.

Germece Köyü Camii Açılışı Ve Yağmur Duası Yoğun Katılımla Gerçekleşti
06 Mayıs 2022 - 21:52 - Güncelleme: 07 Mayıs 2022 - 17:10
Çankırı’nın Merkez köylerinden biri olan Germece Köyü’nde cami açılışı gerçekleştirilidi. Açılan caminin adı Germece Köyü Camii oldu.

Germece Köyü Camii Hizmete Girdi


Çankırı’nın merkeze bağlı Germece köyünde yapımı tamamlanan “Germece Köyü Cami” dualarla açıldı. Cami açılışının ardından Yağmur Duası yapıldı.

Açılışa AK Parti Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Çıbık, AK Parti İl Başkanı Abdulkadir Çelik, MHP İl Başkanı Ahmet Kurt, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Bahri Kılıç, MHP İlçe Başkanı Mahmut Doğar, MHP
İl Genel Meclis üyeleri Kâmil Çoban, Hasan Metin, Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli, kurum müdürleri, siyasi parti ve STK temsilcileri ile vatandaşlar katılım sağladılar.

Cuma namazını Çankırı İl Müftülüğü Şube Müdürü Mehmet Sait Kılıç hocaefendi kıldırdı. Cami'de kılınan Cuma namazında, Din Hizmetleri Ve Eğitimi Şube Müdürü Mehmet Sait Kılıç tarafından "Şükreden Bir Kul Olabilmek" konulu hutbe okundu.


Kılıç, Cuma hutbesinde şu ifadelere yer verdi:

“Muhterem Müslümanlar!

Geliniz, şu mübarek Cuma saatinde, Cenab-ı Hakkın bizlere ihsan ettiği sayısız nimetlerinden bazılarını hep birlikte tefekkür edelim: Yüce Rabbimiz, göklerde ve yerde ne varsa hepsini, geceyi ve gündüzü, güneşi ve ayı, bütün yıldızları insanın hizmetine vermiştir. Yağmurun müjdecisi olan rüzgârları göndermiş, yağmurla hayat verdiği ölü topraktan nice bitkileri, bağları ve bahçeleri çıkarmıştır. Denizleri ve okyanusları insanın emrine vermiş, susuzluğunu giderecek ab-ı hayat çeşmeleri ikram etmiştir. Geçiminde birçok fayda sağlayan hayvanları insana boyun eğdirmiştir.

"Hak ve hakikat kılavuzu"

Evini ve ailesini, insanoğlu için huzur ve dinlenme yeri kılmıştır. Ona, iyiyi kötüden ayırt edebilecek akıl, hissedebilecek gönül ve nimetlerinden istifade edebilecek duyu organları lütfetmiştir. Hak ve hakikat kılavuzu dinleriyle, hidayet rehberi kitaplarıyla, ahlak ve fazilet örneği rahmet elçileriyle insanları karanlıktan aydınlığa çıkarmıştır.

Aziz Müminler!

İnsandan beklenen, bitmez tükenmez nimetleri kendisine bahşeden Rabbine şükretmesidir. Nitekim yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyrulmaktadır:

"Bana şükredin, nankörlük etmeyin"

“Artık siz beni anın ki ben de sizi anayım. Bana şükredin, bana nankörlük etmeyin!”

Kulluğumuzun en önemli nişanesi olan şükür, nimetten evvel onu vereni görmek ve düşünmektir. Yüce Mevla’nın lütuf ve ihsanını ikrar etmek, verdiğine rıza göstermektir. Nimetlerin kadir kıymetini bilmek, onlara kör ve sağır kesilmemektir.


Kıymetli Müslümanlar!

Şükür, sadece dildeki hamd-ü sena değildir. Şükür, kalpte iman ve teslimiyet, akılda tefekkür ve ibret, uzuvlarda ibadet ve itaattir. Evet, dildeki “Elhamdülillah” şükürdür. Bütün nimetlerin Allah’tan geldiğini bilmek ve nimetlerin en küçüğüne bile rıza göstermek şükürdür. İhlasla işlediğimiz her hayırlı amel şükürdür. Allah’ı anma vesilesi, samimiyet ifadesi namazlarımız şükürdür.

"Oruçlarımız şükürdür, haclarımız şükürdür"

Kötülük ve günahlara karşı kalkan olan oruçlarımız şükürdür. Tevhit aşkını ve ümmet olma bilincini kuşandığımız haclarımız şükürdür. Yüce Yaratanımıza sadakatimizin tezahürü zekât, sadaka ve kurbanlarımız şükürdür. İman, ibadet ve itaatimizi güzel ahlakla kemale erdirmek şükürdür.

Değerli Müminler!

Yüce Rabbimiz “Şekûr”dur, kulunun salih amellerine fazlasıyla karşılık verendir. O halde, şükürle Cenab-ı Hakkın rızasına ve sevgisine talip olalım. Ömrümüze şükürle bereket katalım. “Nihayet o gün nimetlerden elbette sorguya çekileceksiniz.” ilahi fermanına cânıgönülden kulak verelim.

"Azabım pek şiddetlidir"

Hesap günü gelmeden evvel şükreden bir kul olmaya gayret gösterelim. “Hani Rabbiniz, ‘Eğer şükrederseniz size nimetimi daha çok vereceğim, nankörlük ederseniz hiç şüphesiz azabım pek şiddetlidir!’ diye bildirmişti.” ayet-i kerimesini çokça tefekkür edelim.

"Allah'a sığınalım"

Bize yakışanın şükür olduğunu ve şükrün nimetleri artırdığını unutmayalım. Nankörlükten, şükürsüzlükten ve kanaatsizlikten Allah’a sığınalım. Peygamber Efendimizin bize öğrettiği şu duayı dilimizden düşürmeyelim: “Allah’ım! Seni zikretmek, sana şükretmek ve sana güzelce ibadet etmek için bana yardım eyle!” ifadelerine yer vererek hutnesini sonlandırdı.

Ardından cami açılışı dualar eşliğinde gerçekleştirildi. AK Parti Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu ve Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, caminin hayırlı olması temennisinde bulundu.

Germece köyü camii açılış ve yağmur duası İl Müftü Yardımcısı Osman Demir tarafından yapıldı.

Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen yaptığı konuşmada, “Germece Köyü Camii açılışını gerçekleştirdik. Rabbim tüm ibadetlerimizi kabul buyursun” ifadelerine yer verdi.


Milletvekili Salim Çivitcioğlu yaptığı konuşmada, “Germece Köyü Camimizin açılışını Cuma namazına müteakip dualarla gerçekleştirdik. Rabbim; kıyamete kadar ezanımızı dindirmesin, vesile olanlardan razı olsun, Camimiz Germece köyümüze hayırlı olsun.” İfadelerine yer verdi.


Milletvekili Salim Çivitcioğlu “Kim ki Allah rızası için bu dünyada bir cami inşa ederse Allah’ta ona Cennetinde bir köşk inşa eder. Bu müjdeye mazhar olan hizmet için Germece köyünde caminin yapılmasına, toplantı salonunun inşa edilmesine katkı sunan tüm hayırseverlerimize canı yürekten teşekkür ediyorum.” sözleri ile konuşmasına başladı.

Çivitcioğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Biz Germece köyünü yürekten seviyoruz. Kuraklık olduğunda buradaydık. Sıkıntı olduğunda kıymetli muhtarımıza bir telefon kadar uzağız. Germece olarak ne emrediyorsunuz emrinize amadeyiz. Bu sene yapacağımız iş anayolda Germece köyüne girişi halkın hizmetine sunabilmek. Koyunbaba Barajı’ndan gelen suyla ilgili kanalları da köyümüze kazandırmak istiyoruz. Bunun çalışmasını muhtarımla beraber takip ediyoruz. Borularımız alındı, kazı işlerimiz başlayacak. 2023 yılında köyümüzün hizmetine sunmuş olacağız.” dedi.

Çivitcioğlu konuşmasının sonunda köylüye moral verirken arpa ve buğday fiyatlarının bu sene istedikleri rakamları bulacağını iddia ederek, “Her gittiğim yerde söylüyorum köylümüz bu yıl çok büyük para kazanacak. ‘Hadi oradan!’ diyenler olabilir, bu sözümü unutmayın...” şeklinde sözünün bir kenara yazılmasını vurguladı.

Milletvekili Salim Çivitcioğlu ve Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen’in konuşmalarından sonra konuşmasını gerçekleştiren Germece Köyü Muhtarı Cemal Çelik, “Çok değerli misafirlerimiz İlimiz Merkez Germece Köyü Cami açılışı ve yağmur duasına katılım sağladınız. Bizleri kırmayıp davetiminize katıldığınız için teşekkür ediyorum. Bugün burada hem Cami açılışımız, hemde yağmur duamız için bir araya geldik. Bu güzel günümüzde bizleri yalnız bırakmadınız. Hoş Geldiniz, sefalar getirdiniz, Sağolun varolun.” ifadelerini kullandı.

Muhtar Çelik konuşmasına şöyle devam etti:

Kıymetli misafirlerimiz, çok değerli köylülerim. Muhtarlık görevine geldiğim ilk günden itiberen, En büyük hayalim-isteğim Muhtarlığım döneminde Köyüme bir Cami kazandırmak, yapılmasına öncülük etmekti. Rabbime sonsuz şükürler olsun. Bu güzel anlamlı günü bana gösterdi. Şükürler olsun 2018 yılında başlatığımız Camii inşaatımızı kazasız, belasız kısa bir sürede bitirerek tamamladık. Bu güzel ibadethaneyi köyümüze kazandırdık.. Rabbim köylümüze bu Camide sağlıklı, güzel ibadetler yapmayı nasip etsin. Rabbim birliğimizi bozmasın. Bu güzel eserin tamamlanmasında emeği geçen, başta Sayın Vali olmak üzere, 
tüm resmi kurumlarımız yöneticileri ve çalışanlarına, maddi yardımda bulunan hayır severlerimize, azalarıma, köy halkıma, her kimin katkısı olduysa köyüm adına teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum. Allah onlardan razı olsun.

Muhtar Çelik konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Bizlerede böyle hayırlı işler yapmayı nasip eylesin. Kıymetli misafirlerimiz. Germece Köyümüz ilimizin en çok ekim yapılan, ilimizin tahıl ambarı olan, ilimiz ekonomisine, Tarım ve Hayvancılıkla katkı sağlayan büyük bir köydür. Biz çiftçiler zor şartlarda büyük maliyetlerle ekimimizi yaptık. Ürünlerimizin gelişebilmesi için, topraklarımızın bu günlerde yağmura ihtiyacı vardır. Rambime hayırlı yağmurlar vermesi için kurbanlarımızı kestik, yağmur duamızı yaptık, Allah yapmış olduğumuz dualarımızı kabul eylesin. Hayırlı yağışlar nasip eylesin.” ifadelerine yer vererek konuşmasını bitirdi.

Camii Açılışı Ve Yağmur Duası çeşitli ikramların ardından yemek duası ile sona erdi.

www.haberci18.com İnternet medya yazı ailesi olarak, “İlgileri ve misafirperverlikleri için köy muhtarı Sayın Cemal Çelik'e, Dernek Başkanı Sayın Mehmet Babaoğlu ve kıymetli Germece'li hemşerilerimize teşekkür ederiz, Rabbimden hayırlı, bol bereketli yağışlar niyaz ederiz.”

Bu haber 2282 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Vatandaş
    2 hafta önce
    Sayın vekil yapti yapacağını konuşmasında güzel başladı sonda siyasete indi yol yapacağız baraj daki su gelecek diye bu yollar zaten yapılıyor her köyde ki gibi su da GERMECE ye özel olmayan bı projeydi ama sayın Esen bey de güzel dileklerle güzel konuşmayla bitirdi camide siyaset olmamaliydi . .