Göz Tembelliğine Erken Müdahale Edin

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ayşe Arslanpençe ile göz tembelliği hakkında yapılan röportajımızda gelen soruları yanıtladı.

Göz Tembelliğine Erken Müdahale Edin
25 Ekim 2019 - 12:28

Müdahale Edin

 

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ayşe Arslanpençe ile göz tembelliği hakkında yapılan röportajımızda gelen soruları yanıtladı.

 

Çocuklarda ilk göz muayenesi ne zaman yapılmalıdır?

 

İlk göz muayenesi doğumda yapılmalıdır. Doğumu yaptıran doğum ekibi tarafından, göz ve çevresi dokular bir anomali varlığı bakımından değerlendirilir. Her iki göz dibinden yansıyan refleler arasında bir fark varsa bu önemlidir. Her durumda, dikkat çeken olağan dışılıkta bebek/çocuk bir göz doktoruna yönlendirilmelidir.

 

Tüm bunlar sağlıklı bebek takip muayenelerinde de dikkat edilmesi gereken durumlardır. Çocuk doktorları da bir olağan dışılıkta bebeği göz doktorlarına yönlendirmelidir.

 

Eğer bir kayma şüphesi, kapak düşüklüğü, göz bebeklerinde beyaz leke, aşırı sulanma, aşırı göz kırpma veya ovuşturma varsa aile en kısa sürede bir göz hekimine başvurmalıdır.

 

Göz tembelliği nedir?

 

İyi bir görmenin gelişebilmesi için kayma olmamalıdır. Her iki gözde de görüntü retina üzerinde netleşmelidir.

 

Görmenin gelişmesi doğumla başlar, 9-10 yaşlarında tamamlanır. Yapılması gerekenler ne kadar erken yapılırsa o kadar tembellik engellenir. Tembellik yapan nedenler ne kadar geç tanınırsa, o kadar tembelliğin oluşması engellenememiştir ve tedavisiyle baş etmek zorlaşır.

 

Eğer kayma varsa çoğunlukla gözlerden birinden gelen görüntü beyin tarafından yok sayılır ki bu o gözde görme gelişiminin duraklaması yani göz tembelliği demektir.

 

Şaşılık, iki gözde farklı derecelerde gözlük kullanma ihtiyacı (anizometropi), görüntünün göz dibine ulaşmasını engelleyen kapak düşüklüğü, katarakt ve göz tümörü varlığı da göz tembelliğine yol açan durumlardır.

 

Göz tembelliği nasıl engellenir veya tedavi edilir?

 

Göz tembelliği engellenebilir bir durumdur. Ama engellenebilmesi, tembelliğe yol açan durumların erken tanınması ve tembellik oluşmadan doğru hamlelerin yapılması ile sağlanabilir. Burada erken muayene çok önemli rol oynar. Aile göz doktoru işbirliği vazgeçilmezdir. Çünkü her türlü aksaklık ve gecikmeden bebek görme gelişmesi zarar görür ve tembellik kaçınılmazdır.

 

Öncelikle varsa göz kapak düşüklüğü ve katarakt gibi hastalıklar tedavi edilmelidir. Şaşılık varsa düzeltilmelidir. Görme bozukluğu varsa uygun gözlüklerin kullanılması kaçınılmazdır. Kayma varlığı daha dikkat çekicidir ve göz doktoruna müracaatı hızlandırır. Ancak bir gözde daha çok olan görme kusuru varlığı daha tehlikelidir. Fark edilemediği için göz doktoruna müracaatın gecikmesiyle sonuçlanmaktadır.

 

Az gören gözde görmeyi arttıran en çok bilinen ve uygulanan yöntem, iyi gören gözün kapatılmasıdır.

 

Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

 

Tedavi sonrası hekimin önerisi halinde, önerdiği aralıklarda kontroller yapılmalı ve aksatılmamalıdır.

 

Bu haber 3649 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum