Haberiniz Olsun "Biz Çankırılılar Ağzımızı Açasıya Kadar; Iğdırlılar Gözünü Açmış Bile"

Sayın Çankırılı Yetkililerimize Duyurulur. Iğdır Üniversitesi'nce Tuzluca'daki tuz mağarasında, 12 dönümlük alana Tuz Terapi Merkezi kurulacağı açıklandı.

Haberiniz Olsun "Biz Çankırılılar Ağzımızı Açasıya Kadar; Iğdırlılar Gözünü Açmış Bile"
27 Ağustos 2019 - 12:25

Çankırı Tuz Mağarasına Yeni Rakip!

 

Sayın Çankırılı Yetkililerimize Duyurulur!

 

Çankırı tuz mağarasının yıllardır bitmeyen turizme kazandırılma projesi karşısında diğer iller atak üstüne atak yapıyor. Son olarak Iğdır, kentte bulunan tuz mağarasını turizme kazandırmak için tuz terapi merkezi kurarak turist çekmeyi hedefliyor. Mağarayla ilgili projeyi  bir an evvel bitirmeyip, elimizi de çabuk tutmazsak en değerli turizm değerimizin de kendi halinde varlığını devam ettirişini üzülerek izleyeceğiz.

 

Iğdır Üniversitesi'nce Tuzluca'daki tuz mağarasında, 12 dönümlük alana Tuz Terapi Merkezi kurulacak. Projelerini şehir yöneticileriyle paylaşan Rektör Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, mağaraları sağlık turizmine kazandırmayı hedeflediklerini söyledi.

 

Suyun iyileştirici etkisinin kullanıldığı terapi yöntemi SPA merkezlerinin gözdesi haline gelen ve 'haloterapi' olarak bilinen astım ile bronşit gibi solunum yolu hastalıklar için doktorlar tarafından önerilen tuz odası terapisi, Iğdır Üniversitesi'nce hayata geçirilecek. Tuz mağarasında yapacakları proje kapsamında, 12 dönümlük alana kurulacak terapi merkeziyle ilgili valilikte toplantı düzenleyen Rektör Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, çalışmalarını anlattı. Tuz terapi merkezlerinin, dünyanın sayılı yerlerinde olduğunu belirten Alma, "Hayata geçirilecek tuz terapi projemiz KOAH, egzema, astım vb. solunum yolları hastalarımız için bulunmaz bir nimet. Komşu ülke kardeş Nahçıvan'da projemizin nihai amacına uygun merkez bulunuyor. Projemiz hayata geçtikten sonra bölge illerinden ya da komşu ülkelerden gelecek misafirlerimizin konaklamaları için iyi bir otel gerekli olacak. Tabi sadece bununla da sınırlı kalınmayacak. Sosyal etkinlik alanları da bu derece önem arz etmektedir" diye konuştu.

 

 

 


Bu haber 17686 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • cuguli bey cesur adamsındır
  11 ay önce
  Sayın editör. Rica ediyorum yayınlayın bu yorumu ve allah rızası için kaleme ve habere alınız. O hayvan pazarı nedir? Şehrin içinde, yanında sitede durulmuyor, sinekten yemek yenilmez hale gelindi. Misafirliğe gittim oturamadım arkadaşımda. Yarım saat sinekler hayvan pazarının hala süren kokusu ve akşam vakti belediyenin hayvan pazarında alkol içenler, ilişki yaşayanlar hiç hoş durum değil. Belediye, Emniyet acil çözüm bulmalı oraya. Lütfen haber ediniz lütfen. Allah rızası için gidip gözlerinizle görünüz...
 • vatandaş
  11 ay önce
  Mağaraya Giriş Ücreti 7 TL ücret veriyoruz, her hangi bir karşılığı yok. Ayrıca orayı ticarethaneye çevirmişler tamda giriş kapısında. Battaniye kiralama 5 lira, su 3 lira, tuzun kilosu 10 lira bu nedir ya? Böyle birşey mümkünmü arkadaşlar lütfen rica ediyorum.. Acilen oradaki satış yapanların kaldırılması ha gerekirse oraya dükkan falan yapılsın ama o şekilde girişte nedir o öyle telefonlar çekmiyor rezillik resmen.