Çankırı'nın Çerkeş ilçesine 250 Milyon Dolarlık Dev Yatırım

Çankırı’nın Çerkeş ilçesinde hayata geçirilmek üzere Çerkeş Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu ile Düzce Cam Sanayii ve Tic. A.Ş arasında 250 milyon dolarlık yatırım protokolü imzalandı.

Çankırı'nın Çerkeş ilçesine 250 Milyon Dolarlık Dev Yatırım
29 Eylül 2021 - 22:35 - Güncelleme: 29 Eylül 2021 - 23:37
Dev Yatırım

Düzce Cam, yatırım atağına kalktı. Yatırım için ilk etapta Bilecik’te yapılması planlandı. Ama daha sonra Çerkeş Belediye Başkanı Hasan Sopacı bu fabrikanın Çerkeş’e getirilmesine vesile oldu. Böylelikle fabrika Bilecik’e değil Çerkeş’e kurulacak.

250 milyon dolarlık yatırımla iki yeni float hattını devreye alacak olan şirket, yer tahsisinden sonra 30 ayda faaliyete geçirecek.

Çankırı’nın Çerkeş ilçesinde hayata geçirilmek üzere Çerkeş Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu ile Düzce Cam Sanayii ve Tic. A.Ş arasında 250 milyon dolarlık yatırım protokolü imzalandı.

Protokolün imza törenine Vali Abdullah Ayaz, AK Parti Grup Başkanvekili ve Çankırı Milletvekili Av. Muhammet Emin Akbaşoğlu, AK Parti Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu, Çerkeş Belediye Başkanı Hasan Sopacı, Düzce Cam Sanayii ve Tic. A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Kasım Aktaş ile yetkililer katıldı.

Açılış konuşması yapan Çerkeş Belediye Başkanı ve Çerkeş OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Sopacı, “Çerkeş Organize Sanayi Bölgesi Çankırı’nın batıya açılan kapısı olan Çerkeş’te kurulu. Mevcut bir ve ikinci etaplar 1 milyon 200 bin metrekare alanda ve yaklaşık 11 fabrikamız faaliyetini gösteriyor. 8 fabrikanın temelini atmıştık. 3 tane yeni fabrikanın da tahsisini yaptık. Yaklaşık yüzde 80 doluluğa ulaştı Çerkeş Organize Sanayi Bölgesi. Bu alanda şu an yaklaşık 1500 çalışan var.” dedi.

Sopacı, şöyle devam etti: “Çerkeş OSB’den yurt dışına 65 milyon dolar civarında da ihracat gerçekleşiyor. Nasip olursa üçüncü etap çalışmalarımız var. Milletvekillerimizin ve Bakanımız Mustafa Varank beyin ilgileriyle kendisi üçüncü etap Organize Sanayi Bölgesinin genişleme alanında destek olacaklarını açıkladılar. Kamulaştırma Organize Sanayi Bölgesi üçüncü etap kamulaştırması sanayi bakanlığı tarafından yürütülecek ve bu bölgede ilk sanayicimize inşallah önümüzdeki yıl tahsisini yapacağız. O da Düzce Cam Sanayi AŞ’nin 350 dönüm yer tahsis istiyor. İnşallah bu alanda da kendilerine yatırım için izin vereceğiz. Bizler ilçe halkı olarak sanayi ve ilçemizin gelişmesi için her türlü desteği vereceğiz. Buraya kurulan fabrikalar fabrika sahibi değildir, Çerkeş’in öz malıdır. Biz böyle görüyoruz ve her türlü desteği vereceğimizi taahhüt ediyoruz.” diye konuştu.

AK Parti Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu ise, “Çankırı’nın kalbi bugün Çerkeş’te atıyor. Çerkeş benim 2011 yılında hayal ettiğim 2014 yılı itibariyle de her daim takip ettiğim bir nokta. 2014 senesi itibariyle hasan sopacının yönetime geçmesiyle Çerkeş’te çok büyük değişim ve dönüşüm gerçekleşiyor. Milletvekili olduğumda hayallerimiz daha da fazlalaşıyor.

2018 yılında ne dediysek hepsini yapıyoruz. Çerkeş’te bugün tarihine kültürüne sahip çıkan bir özellik var. Çerkeş alt yapısını tamamlamış üst yapısıyla ilgili de çalışmalarını en üst seviyede takip eden bir noktada. Bugüne kadar rakam olarak Çankırı’da en büyük yatırımlardan birisi 2015’den bugüne kadar olan süreçte Çankırı’da en büyük yatırımlardan birisi, Çerkeş’in de en büyük yatırımı diyoruz. 250 milyon dolar Çerkeş ilçemize hayırlı olsun.” şeklinde konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çankırı Milletvekili Av. Muhammet Emin Akbaşoğlu da şunları kaydetti:

“Çerkeş’imiz Çankırı’mızın en büyük ilçesi. Stratejik konumu münasebetiyle ve organize sanayi bölgelerinde yatırımcılarımıza 6. Bölgenin imkanlarını sunma bakımından önemli avantajlar sağlayan bir sanayinin şaha kalktığı ilçemiz. Geçtiğimiz yıl Sayın Mustafa Varank Bey ile gelip burada Organize Sanayi Bölgelerinde toplu açılışları hep beraber gerçekleştirmiştik. Çerkeş bu noktada lojistik anlamda hem İstanbul’a ve Ankara’ya yakınlığı hem de bütün içeride şehirler arası geçiş güzergahı hem de birçok ülkenin geçiş güzergahı üzerinde olması münasebetiyle gerçekten çok cazip imkanlar fırsatlar sunan müstesna bir yer. Burada sanayileşmeye dönük her türlü atılımı, her türlü yatırımı hep beraber atıyoruz. Çerkeş’le ilgili yeni yatırım kararı alan yöneticileri de bütün yatırımcılarla birlikte tebrik ediyorum. İnşallah nice istihdamlara imkan sağlayan nice yatırmalara, ülkemizin kalkınmasına, işçimizle, işverenimizle bütün ülke olarak kazan kazan esasına dayalı güzel neticeler almak nasip olsun diyerek, her türlü desteği vereceğimizi de bütün yatırımcılara ifade etmek istiyorum. Çerkeş, Şabanözü, Korgun, Yakınkent bu Organize Sanayi Bölgelerimize baktığımızda son dönemlerde yapılan büyük yatırımlarla 10 binin üzerinde vatandaşımızın, hemşerimizin, işçi kardeşimizi evine ekmek götürdüğüne şahitlik ediyoruz. Bir taraftan Çerkeş’imiz bir taraftan Kurşunlu’muz ve merkez ilçemiz dahil olmak üzere 12 ilçemizde Çankırı’mız gerçekte ihracat rekorları kıran bir noktaya geldi. Hem ekonomide, ticarette sanayide, hem kültürel anlamda, sosyal yönden Çankırı’mızın çehresi değişiyor.”

Vali Abdullah Ayaz, yatırımın hayırlı olmasını temenni ederek, “Üretim ve istihdam hem ilçemizin hem ilimizin hem memleketimizin hem de dünyanın en önemli meselesi. Bizler için de ilimizde artı bir istihdam kazandıracak, üretim seviyemizi bir yukarıya taşıyacak olan her türlü yatırım, her türlü girişim çok büyük önem arz ediyor. Yatırımcılarımızın atacağı her türlü adım bizim için çok kıymetli. Onların hiçbir sıkıntı yaşamadan ilimizdeki yatırımı gerçekleştirmeleri için elimizden gelen tüm gayreti göstereceğimizi taahhüt ediyorum.” açıklamasında bulundu.

Konuşmaların ardından Çerkeş Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Sopacı ile Düzce Cam Sanayii ve Tic. A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Kasım Aktaş arasında 250 milyon dolarlık yatırım protokolü imzalandı. İmza töreninden sonra Düzce Cam firması Yönetim Kurulu Başkanı Kasım Aktaş İmzada kullandığı kalemi Çerkeş Belediye Başkanı ve Çerkeş OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Sopacı'ya hediye etti.

Düzce Cam firması Yönetim Kurulu Başkanı Kasım Aktaş, “Çerkeş OSB’ye yapacağımız yatırımdan dolayı çok mutluyuz burada kendimizi evimizde gibi hissettik. Değerli Belediye Başkanımız Hasan Sopacı beye bizlere göstermiş olduğu yakın ilgi ve alakadan dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. Düzce Cam’a ve Çerkeş ilçemize hayırlı olsun.” açıklamalarında bulundu.

Çerkeş Belediye Başkanı ve Çerkeş OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Sopacı’dan Teşekkür


Sopacı, “Çerkeş Organize Sanayi Bölgemize Düzce Cam Firması Tarafından Yapılan 250 Milyon Dolarlık Yatırım İlçemize Hayırlı Olsun…” dedi.

Düzce Cam Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Kasım Aktaş ve Çerkeş Belediye Başkanımız Hasan Sopacı Çerkeş OSB’de 3000 (üç bin) kişiye istihdam sağlayacak olan 250 milyon dolarlık yatırımın protokol sözleşmelerini imzaladılar.

Belediye Başkanı Hasan Sopacı yaptığı açıklamada; “Çankırı Valimiz Abdullah Ayaz, Ak Parti Grup başkan Vekilimiz Muhammet Emin Akbaşoğlu, Çankırı Milletvekilimiz Salim Çivitçioğlu, Ak Parti İl Başkanımız Abdulkadir Çelik, İl Genel Meclis Başkanımız Mustafa Çıbık, Düzce Cam Yönetim Kurulu Başkanı Kasım Aktaş, Belediye Meclis Üyelerimiz, Ak Parti Çerkeş teşkilatımız ve kıymetli muhtarlarımızın katılımları ile belediye toplantı salonunda Çerkeş OSB’ye yatırım yapacak ve yaklaşık 3000 (üç bin) istihdam sağlayacak olan Düzce Cam firması ile 250 milyon dolarlık protokol sözleşmesi imzaladık. Büyüyen ve gelişen ilçemiz Çerkeş’imize hayırlı olsun.” İfadelerini kullandı.

Bu haber 7728 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Emin abbasoglu
  1 ay önce
  Çerkeşe hayırlı olsun belediye başkanının yaptığı hamlenin aynısını Kurşunlu belediye başkanımız danda bekliyoruz. Çerkeşin sanayileşme alanındaki gayretlerininve ilerlemelerinin yakın ilçelerde de olmasını isteriz başta kurşunlu
 • Musa Kaya
  1 ay önce
  Hayırlı olsun. İzmit körfez istanbul gibi yerlerdeki yoğunluğu küçük illere dağıtsın devlet dengeli olsun ülkemiz.
 • Osman Irmak
  1 ay önce
  2011 ile 2014 yılları arasında gururla görev yaptığım. ÇANKIRI NIN en büyük ılçesi Çerkeşimize kurulacak olan düzce cam fabrikası hayırlı uğurlu olsun. Uzayan el ve yapılmasına sebeb olan kişilerden Allah razı olsun.