1 Bağış=8 Hayat Demek

Organ bağışının artması için toplumda her bireye önemli görevler düşmektedir. İnsanlar genellikle hayattayken organlarının bir parçasını sevdikleri kişiye vermekten çekinmemektedir.

1 Bağış=8 Hayat Demek
06 Kasım 2020 - 19:26 - Güncelleme: 07 Kasım 2020 - 11:34

1 Bağış=8 Hayat Demek

03- 09 Kasım Organ ve Doku Bağışı Farkındalık Haftası olması sebebiyle  Çankırı Özel Karatekin Hastanesi, Organ Bağış Birimi  hastane içerisinde stand kurarak hastalara bilgilendirmelerde bulunmaya devam ediyor..

Hastane Yönetimi tarafından yapılan açıklamada;

“Organ bağışı konusunda farkındalık yaratmak amacıyla her yıl hastanemiz Lobisinde kurulan standta hasta, hasta yakınları ve çalışanlara broşür dağıtılarak organ bağışı hakkında  bilgilendirme yapılmaktadır. Standımızı  ziyaret ederek bağışta bulunmak isteyen gönüllülere,  Organ Bağış Birimimiz tarafından formlar doldurulmaktadır.

Ayrıca yapılan bilgilendirmelerde bağışçının beyin ölümünün gerçekleşmesinin ardından son kararı aile vereceğinden organ bağışçısının, doku ve organlarını bağışlamak istediğine dair bilgiyi ailesi ile paylaşılması da ailenin kararı, bağışın gerçekleşip gerçekleşmeyeceğinin kesin hükmüdür. Ancak kişinin organ bağışçısı olması, aile için vasiyet niteliğinde olduğundan genellikle ailenin karar vermesini kolaylaştırır konusu  üzerinde özellikle durulmuştur.

Hasta, hasta yakını ve personellerimiz tarafından  yoğun ilgi gören organ ve doku bağışı standı, 9 Kasım Pazartesi gününe kadar Hastanemiz Lobi bekleme  alanında bilgilendirme yapmaya devam edecektir. Öte yandan Organ Bağışı Haftası nedeniyle hastanenin çeşitli alanlarına organ bağışı konusunda farkındalığa dikkat çekmek amacı ile afişler asılırken, hastane bekleme alanlarındaki LED ekranlarına ise Organ bağışı konulu kamu spot afişleri yayınlandı.

Organ bağışının artması için toplumda her bireye önemli görevler düşmektedir. İnsanlar genellikle hayattayken organlarının bir parçasını sevdikleri kişiye vermekten çekinmemektedir. Kişinin hayatını kaybettikten sonra organ bağışlama fikrine henüz yaşarken sıcak bakması çok daha önemlidir. Hayatını kaybeden bir insan; böbrek, karaciğer, akciğer, kalp, bağırsak, pankreas,  kornealarını vb. bağışlayarak birçok insana sağlıklı bir hayat armağan edebilir. Organların toprağa değil umutla bekleyen kişilere kısacası “hayata” bağışlanması gerekir.

03- 09 Kasım Organ ve Doku Bağışı Farkındalık Haftası vesilesiyle  bağışlarınızla hayat devam etsin sloganıyla tüm halkımızı organ bağışına davet ediyor, bu konu ile ilgili bilgi sahibi olmak isteyen herkesi standımıza bekliyoruz" şeklinde ifade edildi.Bu haber 3753 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum