ÇASKİ Son Beş Yılda 87 Bin Metre Hat Döşedi

Su ve kanalizasyon ekipleri 2023 yılını ise kanalizasyon, yağmursuyu ve içme suyu olmak üzere toplamda 25 bin 500 m hat döşeyerek kapattı.

ÇASKİ Son Beş Yılda 87 Bin Metre Hat Döşedi
04 Ocak 2024 - 16:23 - Güncelleme: 04 Ocak 2024 - 16:28
ÇASKİ Son Beş Yılda 87 Bin Metre Hat Döşedi

Çankırı Belediyesi Su ve kanalizasyon Müdürlüğü, yaklaşık son beş yılda 87 bin metre hat imalatı gerçekleştirdi. Su ve kanalizasyon ekipleri 2023 yılını ise kanalizasyon, yağmursuyu ve içme suyu olmak üzere toplamda 25 bin 500 m hat döşeyerek kapattı.

Şehrin muhtelif noktalarında kanalizasyon ve yağmursuyu hattı ihtiyacı olan bölgelere müdahale eden ekipler; yıl içerisinde 15 bin 500 metre kanalizasyon ve yağmur suyu hattı, yaklaşık 10 bin metre de içme suyu hattı döşedi.

Su kayıp ve kaçaklar ile mücadele çalışmalarını yürüten ekipler, su baskınlarını önlemek için ihtiyaç duyulan noktalarda kanalizasyon ve yağmur suyu hatlarını yenileyen ekipler, merkez ilçe yerleşkesinin %40’lık kısmında akustik dinleme cihazıyla tarama yaparak %10’luk kayıp kaçak tespiti yaptı ve gerekli önlemleri aldı.

Geçtiğimiz yıllarda yapılan çalışmalar ile Aksu Mahallesi’nin üst kısımlarında su basınç sorunununun çözülmesinin ardından Belediyenin beş ve on yıllık yatırım programında yer alan Fatih Mahallesi Tuzlu Bağları, Buğday Pazarı Mahallesi Feslikan, Abdülhalik Renda Mahallesi Pelitözü Mevkiileri ile Esentepe Mahallesi’nde yaşanan su basınç sorunlarını gidermek için ilave hatlar yapılarak terfi istasyonu ile içme suyu alan bölgelerin kesintisiz iletim hattı için gerekli etüt çalışmaları başladı.

Yoğun yağışlarda sel ve su baskınlarında vatandaşlarımızın zarar görmemesi için dere yatakları temizlenerek gerekli görülen bölgelere yağmur suyu drenaj hatları çekildi. Olası su baskınlarını önlemek amacı ile kanalizasyon ve yağmurlama hatları temizlendi.

29,5 Milyon Euro’luk IPA Projesi Hızlandı

Çevreci bir belediye anlayışı ile önemli bir adım atan Çankırı Belediyesinin 29,5 milyon Euroluk AB IPA Hibe Projesi kapsamında pilot illerden birisi olduğu “Çankırı Atık Su Projesi, Atık Su Kolektörleri ve Bağlantıları

Projeleri”nde Atık Su Arıtma Tesisinin yapımı hızla devam ediyor. Atık Su Kolektör hatları kapsamında yol üst kaplamasının ilerleyen çalışmalarda hasar görmesini önlemek amacı ile Çankırı Belediyesi hizmetinde olan tüm altyapı hatlarında yenileme çalışmaları koordineli olarak yürütülüyor.

Bu haber 1850 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum