"Her Şehri Ünlüsüyle Geziyoruz" Projesi Çankırıda

Pervin Ersoy, "Çankırı'da da gezilmesi, görülmesi gereken harika yerler var. Sadece tuz mağarasının görülmesi için bile Çankırı'ya gelinmesi gerekiyor." dedi.

"Her Şehri Ünlüsüyle Geziyoruz" Projesi Çankırıda
06 Aralık 2019 - 22:55 - Güncelleme: 07 Aralık 2019 - 10:39

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un Eşi Pervin Aksoy "Her şehri ünlüsüyle geziyoruz projesi" Kapsamında İlimizi Ziyaret Etti

 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un eşi Pervin Ersoy, ülke turizmine katkı sağlamak ve illerin tarihi, turistik ve kültürel mekânlarını tanıtmak amacıyla başlattığı "Her şehri ünlüsüyle geziyoruz projesi", Çankırı'nın tarihi ve kültürel mekânlarına düzenlenen gezilerle devam ediyor.

 

Ersoy ve aralarında sanatçılar Tuğba Özerk, Reyhan Karaca, Fadik Sevin Atasoy, Turgay Başyayla'nın da bulunduğu 40 kişilik grup, kent merkezindeki Taş Mescit, Çivitcioğlu Medresesi, Tuz Mağarası gibi tarihi ve turistik yerleri ziyaret etti. Ziyaret kapsamında Çankırı Yaren Evi’nde Yaran Gösterisine de katılan Ersoy ve beraberindekiler Çankırı’nın diğer tarihi, turistik ve kültürel mekânlarını da gezdi.

 

Gezi programı bu gün de Ilgaz ilçemiz ve çevresindeki turistik mekânların gezilmesiyle devam edecek.

 

“Her Şehri Ünlüsüyle Geziyoruz” Projesi Çankırı'da

 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un eşi Pervin Ersoy’un ülke turizmine katkı sağlamak ve farklı yardımlaşma derneklerine destek olmak amacıyla başlattığı "Her Şehri Ünlüsüyle Geziyoruz" projesinin onuncu durağı Çankırı oldu. Ersoy ve sanatçıları, Vali Hamdi Bilge Aktaş, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen ile Emniyet müdürü Sadettin Aksoy karşıladı.

 

Konuklara yöresel lezzetler ikram edildi. Tanıtım gezisinde Çankırı Belediyesince restore edilerek yaşatılan mekânlar, Tuz Mağarası, müzeler ve Çankırı’nın tarihi arşivi konukları hayran bıraktı. Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Çankırı’nın tanıtımında turizm elçisi olmaya devam edeceklerini ve Çankırı’nın günden güne artan ziyaretçileri ile kültür ve turizm alanında hak ettiği değere ulaşacağını kaydetti.

 

"Her Şehri Ünlüsüyle Geziyoruz Projesi" kapsamında Çankırı'nın tarihi ve kültürel mekanları, bu kez ünlü konuklarını ağırladı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un eşi Pervin Ersoy ile Tuğba Özerk, Reyhan Karaca, Fadik Sevin Atasoy, Turgay Başyayla gibi önemli sanatçıların da katıldığı 40 kişilik grup, kent merkezindeki Taş Mescit, Yaren Evi, Dr. Rıfkı Urga Çankırı Araştırmaları Merkezi, Ferit Akalın Radyo ve İletişim Müzesi, Çivitcioğlu Medresesi, Buğday Pazarı (Hazımiye) Medresesi, Tuz Mağarası ve Tarihi Çamaşırhane Müzesi gibi Çankırı’nın tarihi ve turistik yerlerini ziyaret etti. Gruba Vali Hamdi Bilge Aktaş'ın eşi Seval Aktaş, AK Parti Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu'nun eşi Seçil Çivitcioğlu, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen'in eşi Betül Esen, İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy'un eşi Özlem Aksoy, Baro Başkanı Erkan Köroğlu’nun eşi Fulya Köroğlu, İl Genel Meclis Başkanı Mustafa Çıbık’ın eşi Selmin Çıbık, Belediye Meclisinin Kadın Üyeleri, MHP Kadın Kolları Başkanı Huriye Yılmaz ile AK Parti İl Başkanı Av. Abdulkadir Çelik’in eşi Sevim Çelik eşlik etti.

 

Çankırı'nın kadim bir şehir olduğunu dile getiren Turgay Başyayla, "Bu şehirde en lezzetli yemeklere kaşık sallayıp mükemmel terasında uzunca vakit geçirebilirsiniz. Herkesi yâranların, Emir Karatekin hazretlerinin diyarı Çankırı'ya davet ediyoruz." diyerek kendi şehrinin tanıtımını yaptı. Dr. Rıfkı Urga Çankırı Araştırmaları Merkezindeki arşivden çok etkilendiklerini ve hiçbir şehirde böyle bir hazine görmediklerini vurgulayan Pervin Ersoy, "Ben her zaman söylüyorum. Her şehir bir yıldızdır, parlatılmaya ihtiyacı var. Çankırı da bu şekilde. Çankırı'da da gezilmesi, görülmesi gereken harika yerler var. Sadece tuz mağarasının görülmesi için bile Çankırı'ya gelinmesi gerekiyor. Çankırı hem sağlık turizmi açısından çok güzel, bir şekilde yer edinebilir hem de doğal, kültürel zenginlikleriyle çok güzel yer bulur. Bu yüzden biz de Çankırı’yı biraz parlatmaya geldik. İnşallah çorba da bir nebze de tuzumuz varsa bizim için ne mutlu." dedi. Konuklar, gezdikleri her yeri sosyal medya hesaplarından da paylaştı. Günün anısına Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen’in eşi Betül Esen tarafından projenin yürütücüsü Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un eşi Pervin Ersoy’a Çankırı’nın sembollerinden temsili Hitit Vazosu hediye edildi.

 

Her Şehri Ünlüsüyle Geziyoruz Ekibi Taşmescit’te

 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un eşi Pervin Ersoy, ülkemiz turizmine katkı sağlamak ve çeşitli yardım kuruluşlarına destek olmak amacıyla başlattığı “Her Şehri Ünlüsüyle Geziyoruz" isimli sosyal sorumluluk projesi kapsamında Çankırı’ya geldi.

 

Yerel turizmi hareketlendirmeyi ve Türkiye’yi bilinmeyen yönleriyle tanıtmayı amaçlayan proje için ünlü sanatçılar Turgay Başyayla, Reyhan Karaca, Tuğba Özerk, Fadik Sevin Atasoy ile birlikte Çankırı’yı gezen Pervin Ersoy’un bir durağı da Çankırı Karatekin Üniversitesi uhdesinde bulunan Anadolu’nun ilk Dâr-ûl Hâdisi Taşmescit oldu.

 

Ev sahibi olarak Rektör Prof. Dr. Hasan Ayrancı gezi ekibini, tarihi kıyafetler giyinen ÇAKÜ Bir Yudum Anadolu Efsanesi Halk Oyunları Topluluğu öğrencileri ile birlikte Taşmescit girişinde karşıladı. Ayrancı misafirlerini Dâr-ûl Hâdis hakkında kısaca bilgilendirdi.

 

Gezide misafirlere Osmanlı şurubu ikramı yapılırken,  aslına uygun olarak inşa edilen Mevlevihane’de de İslami İlimler Fakültesi öğrencileri tarafından kısa bir ilahi dinletisi icra edildi.

 

Rektör Ayrancı, tarihi miladi 1235 yılına dayanan, ilk olarak Şifahane, daha sonra 1242 yılında ise Dâr-ûl Hâdis (Cemaleddin Ferruh Dâr-ûl Hâdisi) olarak inşa edilen ve içerisinde Mevlevihane de bulunan yapının öneminden dolayı uzun süreli ve gayretli bir çalışma ile Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimat ve takdirleri doğrultusunda Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından resmen Çankırı Karatekin Üniversitesi’ne tahsis edildiğini belirtti.

 

Ayrancı, “Çankırı’nın önemli simgelerinden biri olarak bilinen Taş Mescit’in üniversiteye devredilmesiyle beraber, Anadolu’nun ilk hadis derslerinin verildiği yapıda, yıllar sonra yeniden hadis dersleri verilmeye başlayacak. İslami İlimler Fakültesi tarafından verilecek olan hadis derslerinin yanı sıra fakültenin diğer derslerinin bir kısmı için de kullanılmasını planlıyoruz. Taş Mescit’i ayrıca, Çankırı’nın tanıtımı açısından da önemli bir turizm merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz.” dedi.

 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un eşi Pervin Ersoy ise yaptığı açıklamada "Her Şehri Ünlüsüyle Geziyoruz" projemizde Çankırı 10. Şehrimiz. Ayak bastığımız andan itibaren Çankırı’nın tarihi ve turistik yerleriyle, yöresel tatlarıyla tanıştık. Her yönüyle çok zengin bir kültür şehri olduğunu gördük. Taşmescit ziyaretimiz de benim bu gezide en çok keyif aldığım ve huzur bulduğum duraklardan biri oldu. Böylesine önemli bir mekânın Çankırı Karatekin Üniversitesi bünyesinde nasıl güzel işlere imza atacağını üniversite öğrencilerinin icra ettiği kısa ilahi dinletisinde gördük. Ben hep şunu söylüyorum, her şehir bir yıldızdır ve biraz parlatmak lazım. Çankırı da en parlak yıldızlardan biri ve Taşmescit de bu yıldızın en parlak uçlarından birisi. Bu güzel organizasyon ve karşılama için Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Ayrancı ve diğer yetkililere teşekkür ediyorum.” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Bu haber 4339 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum