Çayyolu Elektrikçi hosting PUBG Mobile UC Satın Al Seo Paketleri

Çankırı'da 110 Üreticiye 110 Adet Koç Dağıtıldı

'Çankırı Koyunculuğunun Geliştirilmesi Irk Islahı' projesi kapsamında, 110 üreticiye çekilen kurayla yüzde 50 hibeli 110 adet koç dağıtıldı.

Çankırı'da 110 Üreticiye 110 Adet Koç Dağıtıldı
22 Ağustos 2023 - 20:48 - Güncelleme: 22 Ağustos 2023 - 20:53
110 üreticiye yüzde 50 hibeli 110 adet koç dağıtıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı koordinesinde Çankırı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen 'Çankırı Koyunculuğunun Geliştirilmesi Irk Islahı' projesi kapsamında, 110 üreticiye çekilen kurayla yüzde 50 hibeli 110 adet koç dağıtıldı.

Koçları alan üreticiler büyük
koordinesinde Çankırı İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce hayata geçirilen "Çankırı Koyunculuğunun Geliştirilmesi Irk Islahı" projesi çerçevesinde Çankırı Canlı Hayvan Pazarı'nda koç dağıtım töreni gerçekleştirildi. Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen’in de katılım sağladığı koç dağıtım töreninde konuşma gerçekleştiren İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün, Proje çerçevesinde 110 üreticiye çekilen kurayla yüzde 50 hibeli 110 adet koç dağıtıldı. Koçları alan vatandaşlar büyük heyecan yaşadı.

Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen’in de katılım sağladığı koç dağıtım töreninde konuşma gerçekleştiren İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün, “Çankırı ilimizde uygulanmakta olan İl Tarım Orman Müdürlüğümüz tarafından gerçekleştirilen Akkaraman Irkı Koyunlarda Verimliliği Artırma ve Islah Amaçlı Koç Dağıtım Projesi ile ilimizde küçükbaş hayvan yetiştiricilerinin üstün verimli hayvanlar yetiştirmeleri amacıyla üreticilerimize bugün verilecek olan iyi kalitedeki damızlık koçlar sayesinde sürülerdeki akrabalığın önüne geçilerek, sürüde kan tazeleme yoluyla verim artışı sağlanması hedeflenmektedir.

Sürünün geleceği koçun kalitesine bağlıdır. Bir koç yılda ortalama 30-35 aşım yaptığı hesaplanırsa, elimizdeki mevcut Koyun ırkı üstün özelliklere sahip olmasa bile koçun tesiri ile verim artışı sağlanabilmektedir. İlimiz genelinde toplam 187 bin küçükbaş hayvan mevcudu bulunmakla birlikte bu hayvanların %72 ‘sini Akkaraman Irkı hayvanlar oluşturmaktadır.

Proje kapsamında; Akkaraman ırkının en üstün özelliklerine sahip Sivas ilinde bulunan ULAŞ Tigem İşletmesinde yetiştirilen Koçlardan 110 adedi İl Müdürlüğümüz personellerince yerinde seçilerek belirlenmiştir. Bugün dağıtımını gerçekleştireceğimiz koçları talep eden Akkaraman ırkı anaç koyunu olan yetiştiricilerimiz arasından, değerlendirme kriterlerine göre belirlenen 110 adet yetiştiricimize, 110 baş damızlık koçlar kura ile belirlenerek teslim edilecektir.

Projemizin gerçekleşmesinde bize destek olan Çankırı Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliğine, İl Özel İdaresine ve Sayın Valimize teşekkürlerimizi arz eder, projenin yetiştiricilerimize bol kazançlar getirmesini ve hayırlı uğurlu olmasını diler, saygılarımı sunarım.” açıklamalarında bulundu.

"Birinci sınıf koçları ilimize kazandırdık"

Törende konuşan Çankırı İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün "Birinci sınıf koçları ilimize kazandırdık. Belki, bireysel düşündüğünüzde 'bir koç' diyebilirsiniz ama bu koç, en az 3 yıl kullanılacak ve binlerce yeni ve kaliteli gen kaynağı ilimize kazandırılacaktır. Koyun varlığı olarak yüzde 75'in üzerinde 'Akkaraman' ırkına sahip birisi olduğumuz için başlangıçta 110 adet Akkaraman koçumuzu seçtik. Bize talep eden yetiştiricilerimizin yüzde 80'inin isteğini karşılamış olduk. Bu azımsanmayan bir örnek. Talebin yüzde 80'ini karşılamak, hakikaten takdir edilmesi gereken bir rakam. Daha sonra, diğer ırklardan 'merinos', 'kıvırcık'ta yüzde 20 gibi bir yoğunluğa sahibiz. Yine şartları zorlayarak bütçesini ayarladık. İnşallah önümüzdeki günlerde 'Merinos' ırkı, yine birinci sınıf koçlarında talebini alıp dağıtımını yapmayı düşünüyoruz" diye konuştu.

"Koçumuzu almak için bekliyoruz"

Koç dağıtımı için hayvan pazarına geldiğini belirten İsmail Yiğitoğlu, "Çankırı Canlı Hayvan Pazarı'na koç dağıtımı için geldik. Kura ile koçların sahipleri belli oluyor. Biz de koçumuzu almak için bekliyoruz" dedi.

"Biraz heyecanlıyız"

Koç kurasında büyük heyecan yaşadığını ifade eden Muhammet Turcan ise "Buraya koç dağıtımı için geldik. Şuanda kuraların açıklanıp sıramızın gelmesini bekliyoruz. Biraz heyecanlıyız" ifadelerini kullandı.


Koç dağıtımı için hak kazanan yetiştiriciler, uygulanan projenden duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Bu haber 5424 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Sedat
    10 ay önce
    Takdire şâyan bir uygulama. Sebep olana, akıl edene teşekkür ederim. Bir de, Çankırı il merkezi çevresinde bulunan tepelere ağaç dikme uygulaması yapılsa; mezarlık içinde gelişi güzel büyüyen çalıların temizliği yapılsa ne iyi olurdu...