Çankırı İçme Suyu Hakkında Açıklamalar Peş Peşe Geliyor

Sarıkaya, "Müdürlük tarafından salgın hastalık izlemi ve içme kullanma sularının İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmeliğe uygunluğunun takibinin titizlikle yürütüldüğünü belirtti.

Çankırı İçme Suyu Hakkında Açıklamalar Peş Peşe Geliyor
27 Temmuz 2023 - 12:40 - Güncelleme: 27 Temmuz 2023 - 12:50

www.haberci18.com İnternet Medyası olarak, “16 Temmuz 2023 tarihinde Çankırı'da sular sarı renkte akıyor ve köpürüyor neden? Çankırı Şebeke suyu sarı renkte akmakla birlikte, tencerede ve çaydanlıklarda köpürüyor. Su içilebilir midir, içilmesi ve kullanılması sakıncalı mıdır, insanların merak etmesi de her halde doğaldır, haberiniz olsun. Sayın Valim, Sayın Belediye Başkanım Sayın İl Sağlık Müdürüm, Bu hususta sizlerden açıklama bekliyoruz. Bu konuda halka değer verip, halkı muhatap alıp bilgilendirmiyorlar-sa çok yanlış yapıyorlar ifadelerimizi kullanarak yetkilileri göreve davet ederek haberimizi sayfamıza taşımıştık.

İçme Suyumuz hakkında açıklamalar peş peşe geldi.

Çankırı Merkezde İçme suyunun renklenmesine ilişkin ilk basın açıklaması 24 Temmuz 2023 tarihinde Çankırı Belediye Başkanımız İsmail Hakkı Esen’den gelmişti.


Başkan Esen, “Bu süreçte; her ay düzenli olarak İl Sağlık Müdürlüğü ve arıtma tesisimizde düzenli olarak yaptırdığımız içme suyu analizlerimiz devam etmiş ve altını çizerek vurgulamak isteriz ki; halkımızın sağlığını olumsuz yönde etkileyecek herhangi bir süreç yaşanmamıştır.” İfadelerini kullanmış, kamuoyunu bilgilendirmişti.

İkinci  açıklama ise İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya’dan geldi.

İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya Çankırı Genelinde İçme ve Kullanma Suları Hakkında Yazılı Basın Açıklamasında
Bulundu

Sarıkaya, "Salgın Düzeyinde Değil"

Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen İZCİ erken uyarı sistemi ile salgın hastalıklar vaka sayıları Sağlık Bakanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Erken Uyarı Dairesi Başkanlığı ile İl Sağlık Müdürlüğü tarafından günlük takip ediliyor.

İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya yaptığı yazılı basın açıklamasında, vaka sayısında artış görülmesi durumunda ivedilikle epidemiyolojik araştırma başlatıldığını vurguladı.
Çankırı genelinde içme ve kullanma sularının aylık olarak rutin analizlerinin yapıldığının altını çizen Sarıkaya “Şikayet olması durumunda da şikayete konu bölgeden su numunesi alınarak mikrobiyolojik ve kimyasal inceleme yapılmakta, uygunsuz numunelerle ilgili Çankırı İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği ile Çankırı Belediyesine gerekli tedbirlerin alınması için bildirimde bulunulmakta” dedi. Sarıkaya, müdürlük tarafından salgın hastalık izlemi ve içme kullanma sularının İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmeliğe uygunluğunun takibinin titizlikle yürütüldüğünü belirtirken, “Yaz mevsiminde ülkemiz genelinde bulantı, kusma, ishal şikâyetleri ile sağlık kuruluşlarına başvurularda artış görülmekte. Şu ana kadar verilerimiz üzerinde yaptığımız değerlendirmelerde ilimizdeki artışın salgın sayılabilecek düzeyde olmadığı görüldü” ifadelerini kullandı.


Bu haber 7816 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum