Çankırı'da İçme Suyunun Sararması Hakkında Bilgilendirme!

"Çankırı halkı hiçbir şüpheye mahal vermeden içme suyunu kullanabilir ve içebilir." ifadelerine yer verildi.

Çankırı'da İçme Suyunun Sararması Hakkında Bilgilendirme!
27 Kasım 2020 - 20:02

Bilgilendirme!

“Vatandaşlarımızın çoğunluğu Çankırı’da sular sarı şekilde akıyor. 15 gün oldu kim ilgilenecek, lütfen yetkili ve ilgili kişilere bildirin musluklardan gelen su hiç hoş değil ifadeleri ile haber merkezimizi ve bizleri göreve çağrılıyordu.”

Beklenen Bilgilendirme Belediye Başkanlığından Geldi

Bu aylarda su yapısının değişmesi, yağış azlığı ve sonuçta su seviyelerindeki azalma gibi sebepler ile içme suyunda demir ve manganez miktarı artışı, olası ve mevsim geçişlerinde yaşanabilir bir durumdur.

Buna bağlı olarak, ham suda yükselen demir ve manganez bileşikleri suyun renginin bozulmasına sebep olmaktadır. Vatandaşlarımızca bilinmesi gereken nokta; manganezin suyun rengini değiştirebileceği, fakat sağlığa zararlı olmadığıdır.

Yaptığımız laboratuvar ölçümlerinde elde ettiğimiz miktar, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerinin oldukça altındadır. Çankırı halkı hiçbir şüpheye mahal vermeden içme suyunu kullanabilir ve içebilir. İnsan sağlığını olumsuz etkileyecek bir durum söz konusu değildir.

Arıtma tesisimizde hâlihazırda klor, potasyum permanganat ve pH düzenleme işlemleri yapılarak demir ve mangan miktarlarının estetik seviyeye düşürülmesi için gerekli çalışmalar yapılmıştır. Mevcut değerlerimiz de ekte verilmiştir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.


Bu haber 5743 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • a
  1 ay önce
  Bırakın korkmayın için miş sarı su akıyor hiç gözünüz görüyormuş biride kalkmış şeffaf bir şekilde yayınladıgı için teşekkür ederim diyo arkadaş bariz belli daha önce sararma olmayan su şimdi neden sarımsı akıyor tamam korkmayız başkanım siyah aksın sıkıntı yok
 • Servet KALFA
  1 ay önce
  Şeffaf bir şekilde analiz raporlarını yayımlayan Çankırı halkı ile paylaşan Çankırı Belediyesine teşekkür ederiz.