TKDK Dokuzuncu Çağrı İlanı Yayınladı

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) 11 Mayıs Pazartesi günü IPARD II programı çerçevesinde 9. çağrı ilanını yayınlamıştır. İlana ilişkin bazı önemli detayları ve TKDK Çankırı İl Koordinatörü Emre Akbıyık'ın açıklamalarını içeren duyuruyu ilgilenenler ile paylaşıyoruz.

TKDK Dokuzuncu Çağrı İlanı Yayınladı
11 Mayıs 2020 - 15:15 - Güncelleme: 11 Mayıs 2020 - 19:28

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) 11 Mayıs Pazartesi günü toplam bütçesi 158 milyon avro olan dokuzuncu çağrı ilanını yayınladı.
 
İki sektörde 11 başlık altında destek verilecek
 
IPARD programı çerçevesinde Tarımsal işletmelerin fiziki varlıklarına yönelik yatırımlar sektöründe, Süt üreten tarımsal işletmeler, Et üreten Tarımsal işletmeler, Kanatlı et üreten tarımsal işletmeler ve Yumurta üreten tarımsal işletmeler şeklinde dört başlık altında % 50 ile % 70 arasında hibe desteği sağlanacak.
 
Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme sektöründe ise Bitkisel ürünlerin işlenmesi ve pazarlanması, Arıcılık, Zanaatkarlık, Kırsal Turizm, Su ürünleri yetiştiriciliği, Makine Parkları ve Yenilenebilir Enerji olmak üzere yedi başlık altında % 65 hibe desteği için proje başvuruları kabul edilecek.
 
Başvurular 1 Haziran’da başlıyor
 
İlan çerçevesinde desteklenecek bütün sektörler için başvurular 1 Haziran günü başlayacak, bununla birlikte çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve iş geliştirme sektöründe projeler en geç 26 Haziran 2020 saat 18:00’a kadar teslim edilmesi gerekmektedir. Tarımsal işletmelerin fiziki varlıklarına yönelik yatırımlar sektöründe ise son başvuru tarihi 3 Temmuz 2020 saat 18:00 olarak belirlenmiştir.
 
Hibe desteği ile ilgili detaylı sorular için yardım masası hattı çalışmalarına devam ediyor
 
Tüm dünya ile birlikte ülkemizde korona virüs ile mücadele etmeye devam etmektedir. Bu anlamda programdan faydalanmak isteyen tüm vatandaşların hibe desteği ile ilgili tüm sorularına anında cevap verebilmek amacıyla TKDK tarafından oluşturulan yardım masası hattı 444 85 35 çalışmalarına aralıksız hizmet veriyor. Ayrıca konuyla ilgili tüm bilgilendirici dokümanlar www.tkdk.gov.tr adresinde yayınlanmıştır.
 
TKDK Çankırı İl Koordinatörü Akbıyık açıklamalarda bulundu
 
Dokuzuncu çağrı ilanı ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan TKDK Çankırı İl Koordinatörü Emre Akbıyık, geçmiş yıllarda Çankırı’nın IPARD fonlarından faydalanma anlamında önemli bir tecrübe kazandığını belirterek, yeni dönemde de Çankırı’nın bu fonlardan azami ölçüde yararlanması için gerekli tüm çabayı sarf edeceklerini belirtti. Akbıyık, 2020 yılında yürüttükleri çalışmalara ilişkin de açıklamalarda bulunarak, “Salgın hastalık sürecinde tarım faaliyetleri durmaksızın sürüyor. Bu anlamda çiftçilerimize büyük bir minnet borçluyuz. Bizlerde ilimiz özelinde gerekli çalışmaları yapacağız. Önceki çağrılarda kabul edilen ve onaylanan projelerin sözleşme işlemleri sürüyor. Ayrıca yatırımını tamamlayan çiftçi ve yatırımcılarımıza da hibe ödemelerini süratle yapıyoruz. 2020’nin ilk 5 ayında İl Koordinatörlüğü olarak ödediğimiz hibe 2 Milyon Türk Lirasını aştı. Halkımızın ve mesai arkadaşlarımızın sağlığını gözeterek Çankırı’nın ve ilimizin kalkınması için çalışmalarımıza hız vereceğiz. Yeni çağrı döneminin İlimiz ve ülkemiz çiftçisine hayırlı olmasını diliyorum. Bu süreci herkesin sağlıklı bir şekilde atlatmasını temenni ediyorum.” dedi.
 

Bu haber 3486 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum