CHP Çankırı İl Başkanı İlhan Tekin İktidarı Tarım Üzerinden Eleştirdi

Başkan İlhan, "Milletimiz, kendisinden kopanlara, sesini duymayanlara, halini görmeyenlere, kendisi yarın yiyeceği ekmeğin hesabını yaparken, vatandaşın parasıyla Saraylarda keyif çatanlara ilk fırsatta gereken yanıtı verecektir."

CHP Çankırı İl Başkanı İlhan Tekin İktidarı Tarım Üzerinden Eleştirdi
27 Ağustos 2020 - 12:46 - Güncelleme: 27 Ağustos 2020 - 12:55

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çankırı İl Başkanı İlhan Tekin, 81 ilde eş zamanlı olarak yapılan ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

CHP İl Başkanlığı’nda basın toplantısı yapan Başkan Tekin, iktidarın tarım politikalarını ağır şekilde eleştirirken “Paramızın değerini yitirmesi nedeniyle gübre, ilaç, tohum, mazot giderleri hızla artarken, çiftçilerimiz yeterince desteklenmemiş; hatta tarım ürünü ithalatı kolaylaştırılarak üretici, ürün fiyatıyla girdi fiyatı arasında sıkıştırıldı” diye konuştu.

Tüm Türkiye’de eş zamanlı olarak gerçekleştirilen basın toplantısında Tekin, “Ekonomide izlenen hatalı politikaların ve iktidarın kurduğu düzenin sonucunda çıkan buhranın ağır faturası vatandaşlarımızın sırtına yüklenmektedir. Bu yükü en çok omuzlayan kesimlerden biri de kuşkusuz çiftçilerimizdir, hayvancılıkla geçinen yurttaşlarımızdır.

Paramızın değerini yitirmesi nedeniyle gübre, ilaç, tohum, mazot giderleri hızla artarken, çiftçilerimiz yeterince desteklenmemiş; hatta tarım ürünü ithalatı kolaylaştırarak üretici, ürün fiyatıyla girdi fiyatı arasında sıkıştırılmıştır.

Son 14 yılda, devletin çiftçimize Tarım Kanunu gereği ödemesi gereken 175 milyar TL’lik destek ödenmemiştir. Bu, devletin her bir çiftçi ailesine 80 bin 754 lira borçlu olduğu anlamına gelir. Diğer taraftan, özellikle son birkaç yıldır hasat zamanı açılan ithalat kapılarıyla çiftçilerimizin malının değeri pula dönmüştür.

Saray hükümetinin, Venezuela’dan bazı tarım ürünlerinin ve peynir çeşitlerinin vergisiz ithalatına ilişkin son kararı da iktidarın çiftçi karşıtı uygulamalarının devamıdır.

200’e yakın peynir çeşidi zenginliğiyle adeta bir peynir cenneti olan, dünya genelinde peynir üretiminde ilk onun içerisindeki ülkemiz yerine; inek sütü üretiminde onuncu, koyun sütü üretiminde ikinci, keçi sütü üretiminde sekizinci, manda sütü üretiminde dokuzuncu sırada olan ülkemiz yerine Venezuela tercih edilerek, ne kadar yerli ve milli olduklarını bir kez daha göstermişlerdir.

Sarayın aldığı son kararla Türkiye, Venezuela’dan peyniri vergisiz ithal edecektir. Trakya’daki, Ezine’deki, Kars’taki peynir üreticileri dururken, Saray yönetimi Türkiye’deki çiğ süt üreticisi yerine, Venezuela’nın üreticisine destek vermekte, yabancı üretici için yeni imkanlar sağlanmaktadır.

Nitekim, Türkiye’deki yerel seçimlerden önce 25 kuruşa çıkarılan süt destekleri, seçimler sonrasında 10 kuruşa indirilmiş, ardından da 15 kuruşa çıkarılmıştır. Girdi fiyatları sürekli artarken, artırılması gereken destek, süt üreticisinin cebinden kepçeyle alınmış, sonra damlalıkla ancak bir kısmı geri verilmiştir.

Saray’ın bir başka kararı ile Venezuela’dan vergisiz ayçiçeği ithalatının da kapısı aralanmıştır. CHP “Ayçiçeğinde 3,5 lira taban fiyatı ve 75 kuruş prim ödemesi üreticinin maliyetini anca karşılar. Bu fiyatlar ve fazlası verilmelidir” derken, Saray hükümeti Venezuela’dan vergisiz ayçiçeği ithalatının önü açmıştır. Öyle görünmektedir ki ülkemiz, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da dünyada ayçiçeği ithalatında birinci olacaktır.

Biz CHP olarak, Saray yönetiminin bu ülkenin çiftçisini ezerken başka ülkelerin çiftçisini desteklemesinin nedenini öğrenmek, tek adam rejimi altında ezilen, ekonomisinde ciddi sıkıntılar ve gıda kıtlığı yaşayan Venezuela’ya olan bu muhabbetin sebebini bilmek İstiyoruz.

Ülkemizdeki Saray rejiminin artık ülkeyi yönetme kabiliyetinin kalmadığı ortadadır. Türkiye yönetilmemekte, Türkiye savrulmaktadır. Saray ve ahalisi, ekranlardan her gün pembe tablolar çizmekte, fakat bu pembe tablolar milletimizin mutfağındaki boş tencereyi doldurmamaktadır.

Güzel ülkemiz, bereketli topraklarıyla, olağanüstü konumuyla, genç nüfusuyla büyük bir potansiyele sahiptir. Milletin derdini çözmeye kararlı ehil bir kadroyla, doğru bir ekonomi programıyla, hukuk devletini ve kuvvetler ayrılığını güçlendiren çağdaş bir parlamenter demokrasiyle, vatandaşını kucaklayan, hiç kimseyi açıkta bırakmayan, çocukların yatağa aç girmesine müsaade etmeyen güçlü bir sosyal devlet anlayışıyla tüm sorunların üstesinden geleceğiz.

Milletimiz, kendisinden kopanlara, sesini duymayanlara, halini görmeyenlere, kendisi yarın yiyeceği ekmeğin hesabını yaparken, vatandaşın parasıyla Saraylarda keyif çatanlara ilk fırsatta gereken yanıtı verecektir.

Ülkemizin yarınlarında CHP vardır” ifadelerine yer verdi.
 


Bu haber 3496 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • 18 li
    11 saat önce
    Ya hu sizin hiç bir şeyden haberiniz yok kahvede oyun oynayıp akşam yorum yapıyorsunuz. Sarayda milletin parasını yiyor dediğiniz Milletin ve Türkiye Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanıdır. Kendisi günde 2-3 saat ancak uyuyarak çalışan biridir. Ne keyf sürecek vakti, ne de eğlenceye ayıracak vakit bulabilen ve yıllardır bu şekilde çalışan bir insana bu yakıştırmanız hiç hoş olmadı değerli başkanım. En yakın koruması bu günlerde istifa etti. Kendisine deli misin Cumhurbaşkanın yanına girebilmek için ne zorluklar çekiyor insanlar sen nasıl işi bırakırsın diyen koruma müdürüne şöyle söylüyor. Sayın müdürüm ben reisi gerçekten çok seviyorum.Ama adam günde 2 ya da 3 saatten fazla uyumuyor.Günlerce ailemizle bir araya gelemiyorum. Çocuklarımın yüzlerini unuttum. Reis nasıl bir tempoyla çalışıyorsa ben bittim halim kalmadı. Dur durak bilmeden çalışıyor ve biz hep yanındayız. Bu nasıl bir insan,nasıl dayanıyor inanamıyorum ama beni bağışlayın ben tükendim deyip işi bırakıyor. Gerisini siz düşünün.Yazık yazık.