400 Yataklı Çankırı Devlet Hastanesi İçin Etüt Çalışmalarına Başlandığı İfade Edildi

İl Genel Meclisi Ağustos ayı toplantılarının birinci birleşimini Mustafa Çıbık başkanlığında gerçekleştirdi.

400 Yataklı Çankırı Devlet Hastanesi İçin Etüt Çalışmalarına Başlandığı İfade Edildi
04 Ağustos 2022 - 09:45 - Güncelleme: 04 Ağustos 2022 - 09:52
400 Yataklı Çankırı Devlet Hastanesi İçin Etüt Çalışmaları...

İl Genel Meclisi Ağustos ayı toplantılarının birinci birleşimini Mustafa Çıbık başkanlığında gerçekleştirdi.

Birleşimde Çankırı genelinde İl Özel İdaresi bütçesinden ve genel idareden ayrılan ödenekler ile merkez ilçede yapılan sağlık yatırımları ve ihtiyaçlarını yerinde inceleyen Çevre ve Sağlık Komisyonu’na ait rapor okundu.


Raporu Çevre ve Sağlık Komisyonu Başkanı Vedat Gümüşhane okudu.

Gümüşhane, 3 milyon 516 bin 778,76 TL maliyetli Taş Mescid Sağlık Kompleksi, 557 bin 725,53TL maliyetli Ovacık Sağlık Evi ve Lojmanı, 523 bin 902,08 TL maliyetli Yaylakent Sağlık Evi, 663 bin 202,73 TL maliyetli Yukarıöz Sağlık Evi, 2 milyon 562bin 633,37 TL maliyetli Eldivan TSM, ASM ve 112 ASHİ Hizmet Binası ile 3 milyon 43 bin 992,05 TL maliyetli Kurşunlu TSM, ASM ve 112 ASHİ Hizmet binasının 2021 yılında tamamlanarak hizmete açıldığını belirtti.

400 Yataklı Çankırı Devlet Hastanesi için İl Jandarma Komutanlığı’nın bulunduğu alanda zemin etüt çalışmalarına başlandığını vurgulayan Gümüşhane, imar düzenlemelerinin Çankırı Belediyesi tarafından  yapılacağını dile getirdi.

Gümüşhane şunları söyledi:

“Aksu Sağlık Kompleksi içerisinde UMKE, 112 Başhekimliği, 112 ASHİ, Aile Hekimliği, Sağlıklı Yaşam Merkezi olan proje onayı alınmış olup  mevcut hastanelerin yıkımına müteakip yapımına başlanacak. Söz konusu alanda Sağlık Müdürlüğü hizmet binası yapılması amacıyla proje revizyonu hazırlıkları yapıldı.

Merkez Kırkevler Aile Sağlığı Merkezi proje çalışmalar tamamlandı. Sağlık Bakanlığı’ndan ödenek ve taahhüt sağlanması halinde ihale hazırlıklarına başlanacak. Ilgaz TSM, ASM, 112 ASHİ projeleri tamamlandı. Gerekli onaylar alındı. Sağlık Bakanlığından ödenek ve taahhüt sağlanması halinde ihale işlemleri Ağustos 2022’de gerçekleştirilecek. Çerkeş TSM, ASM, 112 ASHİ yatırımı proje hazırlık aşamasında. Proje onayı alındıktan sonra Sağlık Bakanlığı’ndan ödenek ve taahhüt sağlanması halinde ihale hazırlıklarına başlanacak, Çerkeş Belediyesi’nden acilen imar düzenlemesi istenecek.


İlimiz genelinde Ildızım, Maruf, Sivricek, Gümerdiğin, Küçükhacıbey, Yeşildumlupınar, İkizören, Kalfat, Mart, Dodurga, Özlü, Dumanlı ve Taşkaracalar sağlık evlerinin onarımları tamamlandı.10 milyon 874 bin TL maliyetli Atkaracalar İlçe Entegre Hastanesi ve 9 milyon 436 bin 500,00-TL maliyetli Orta İlçe Entegre Hastanesinin inşaatları devam ediyor. 14 milyon 991 bin 639,70-TL maliyetli Şabanözü İlçe Entegre Hastanesinin 2022 Ağustos ayında geçici kabulünün yapılarak hizmete açıklaması planlanıyor.

Kızılırmak Devlet Hastanesi’nin doğalgaz dönüşüm ve bakım onarımları, Kurşunlu TSM doğalgaz dönüşümü, Ilgaz 112 ASHİ doğalgaz dönüşümü, Ilgaz Devlet Hastanesi doğal dönüşümü, Çankırı Merkez TSM, ASM, 112 ASHİ çatı ve dış cephe yalıtımları, Çankırı Devlet Hastanesi çatı yalıtımları ve Çankırı Devlet Hastanesi yer zemin yenilemeleri 2022 yılı içerisinde 2 milyon 971 bin 362,00 TL maliyetle tamamlandı.

Raporun okunmasının ardından birleşime katılan İl Sağlık Müdürlüğü Destek Hizmetler Başkanı İbrahim Araç tarafından sağlık ile ilgili yatırımlar hakkında bilgi verildi.

Araç, 2018 yılında yatırım programına giren, İl Jandarma Komutanlığı’nın bulunduğu yere yapılacak 400 yataklı yeni Çankırı Devlet Hastanesi ile ilgili Sağlık Bakanlığı tarafından zemin etüt çalışması yapıldığının altını çizerek “45 kuyu açılacak. Cuma günü itibariyle 30 kuyu açıldı. Biz 5-6 tane daha kuyu yaptıracağız. Etüt bitip raporlar hazırlandıktan sonra inşaat projesine geçilecek.

Maliyetler hesaplanması ardından Sağlık Bakanlığı tarafından ihale yapılacak. Bu süreçleri tamamlayıp yıl sonunda kazmayı vurmak için uğraşıyoruz” dedi.


Valilikten İade

Gündemin 2. Maddesinde ise geçtiğimiz ay mecliste kabul edilen su tahsisi konusunun Orta kaymakamlığı tarafından men kararı vermesi nedeniyle yeniden ele alındı.

Meclis daha sonra Şabanözü Bulduk köyüne ihtilaflı olarak tahsis edilen yerin idari olarak Orta ilçesi Yenice köyü sınırları içerisinde bulunması, bu yerle ilgili Orta Kaymakamlığı tarafından 3091 sayılı kanun uyarınca MEN kararının verilmesi ve iki ilçe arasında sınır anlaşmazlığına sebebiyet verilebileceği konusunda 07.07.2022 tarih ve 110 sayılı kararın son fıkrasında yer alan kısmın yeniden görüşülmesine dair Valilik İdare ve Denetim Müdürlüğünün 20.07.2022 tarih ve 17907 sayılı yazısını görüştü.

İdareden gelen teklif yazısının okunması ardından dosya incelenmek ve değerlendirilmek üzere İmar ve Bayındırlık Komisyonu, Çevre ve Sağlık Komisyonu, Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler komisyonu ile Tarım ve Köylere Hizmetler Komisyonu’na oy birliği ile gönderildi.

Bu haber 2218 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Furkan
  1 hafta önce
  Kalp damar doktoru yok. Komedi gibi...
 • SESSİZ ADAM
  1 hafta önce
  Çankırı İl genel meclisinde genç bir aklın ve herhangi bir kadın üyenin olmaması ne kadar düşündürücü değil mi?