Çankırı İl Özel İdare Kendi Tesisini Kuracak

Mecliste, maliyeti her geçen yıl katlanarak artan kilit parke için, Özel İdare bünyesinde bir tesis kurulması için çalışma başlatıldı.

Çankırı İl Özel İdare Kendi Tesisini Kuracak
07 Eylül 2023 - 11:57
Maliyeti artan kilit parke için, Özel İdare kendi tesisini kuracak.

İl Genel Meclisi Eylül ayı birleşimlerinin ikincisi dün Meclis Başkanı Mustafa Çıbık başkanlığında gerçekleştirildi. Mecliste, maliyeti her geçen yıl katlanarak artan kilit parke için, Özel İdare bünyesinde bir tesis kurulması için çalışma başlatıldı.
Açılış ve yoklamanın ardından gündem maddeleri görüşüldü. Birleşimde ilk olarak; İl Özel İdaresi bünyesinde kilitli parke şantiyesinin kurulması konusunda incelemelerini tamamlayan komisyonların ortak raporu ele alandı.

Köylerin kilitli parke ihtiyacının, kısa sürede karşılanması ve ekonomik fiyatla kaliteli üretim yapılmasını sağlamak amacı ile İl Özel İdaresi bünyesinde kilitli parke şantiyesinin kurulması konusunda meclis üyelerini bilgilendiren İhsan Haydar, “Çankırı İl Özel İdaresi 2005 yılından itibaren 12 ilçe ve 368/ köye parke taş alım ve döşeme uygulaması gerçekleştirmektedir. Şimdiye kadar Çankırı İl Özel İdaresi olarak 2.351.768 m² taş uygulaması yapılmıştır. Yapılmış olan uygulamalarda taş tedariki yerel veya şehir dışından gelen firmalar tarafından işçilik ve taş alımı ihale yoluyla tamamlanmıştır” dedi.

Yıllara göre alınan kilitle parke ve ödenen fiyatlara değinen Haydar, maliyetlerin sürekli artığını kaydetti.

İlimizde bulunan parke taş tesisinin de yetersiz olduğunu aktaran Haydar, “Şehir dışından teminler konusunda da nakliye ücretleri dolayısıyla da ihale aşamasında gelen firmaların ihale fiyatlarını ve yapım maliyetlerini arttırmaktadır. Ayrıca ilimizde parke taş üretim tesisinde fen ve sanat kaidelerine uygun taş üretimi konusunda yetersiz kalınması bizleri üretici olarak şehir dışında olan firmalara yönlendirmektedir. Dolayısıyla da maliyetlerimiz artmaktadır” dedi.

Haydar son olarak ise; “Çankırı İl Özel İdaresi olarak kendi üretim tesisimizin olması, fen ve sanat kaidelerine uygun taşın üretimi ve herhangi bir iş dolayısıyla köylerimizde uygulanan proje safhasında veya acil ihtiyaç olan alanlara taşa ihtiyaç duyulması akabinde taşın temininin daha hızlı olması, yükselen maliyetler ve yapım ücretlerinin artması, taş firma sayısı ve üretim kabiliyeti yetersizliği Çankırı İl Özel İdaresi olarak parke tesisi kurulması zorunluluğunu doğurmuştur. Bu nedenle; gerek İl Özel İdaremizin kendi öz kaynaklarıyla, gerekse Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Avrupa Birliğinin yatırım projelerine yardım ve teşviklerinin idarece araştırılıp Köylerimizin kilitli parke ihtiyacının, hem kısa sürede karşılanması hem de daha ekonomik fiyatla kaliteli üretim yapılmasını, sağlamak amacı ile İl Özel İdaresi bünyesinde kilitli parke şantiyesinin kurulmasının tavsiyesi komisyonumuzca uygun görüldüğünden tasdik ve tasvibi için İl Genel Meclisine arzına 14/08/2023 tarihinde oy birliği ile karar verildi” dedi.

Bu haber 3504 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 2 Yorum