Ilgaz Dağı İçin Çankırı Ve Kastamonu Belediyeleri Arasında İlginç Diyalog Yaşandı

Sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlarda her iki belediye de Ilgaz Dağı’nı sahiplenen açıklamalarda bulundu.

Ilgaz Dağı İçin Çankırı Ve Kastamonu Belediyeleri Arasında İlginç Diyalog Yaşandı
13 Aralık 2019 - 14:38 - Güncelleme: 13 Aralık 2019 - 14:46

Ilgaz Dağı Belediyeler Arasında Tartışmalara Neden Oldu

 

Ilgaz Dağı İçin Çankırı Ve Kastamonu Belediyeleri Arasında İlginç Diyalog Yaşandı

 

Kış turizminin gözde kayak merkezlerinden olan Ilgaz Dağı için Çankırı ve Kastamonu Belediyeleri arasında ilginç diyalog yaşandı. Sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlarda her iki belediye de Ilgaz Dağı’nı sahiplenen açıklamalarda bulundu. İlk olarak Çankırı Belediyesi tarafından yapılan açıklamaya dün Kastamonu Belediyesi sosyal medya üzerinden cevap verdi. Komşu, “Duyduk ki Anadolu’nun Yüce Dağı Ilgaz’ı tek başına sahiplenenler varmış!” ifadelerini kullandı.

 

Önceki gün Çankırı Belediyesi’nin resmi sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “Ilgaz Anadolu’nun, Sen yüce bir dağısın. Baharda yeryüzünde, O cennetin bağısın. Türkiye'nin en güzel dağlarına sahip şehirlerinden biri olarak “Dünya Dağlar Günü'nüzü tebrik ederiz. Keyif dolu bir kış tatili için sizleri Ilgaz'a bekleriz.” ifadelerine yer verdi.

 

Çankırı Belediyesi’nin paylaşımının ardından dün de Kastamonu Belediyesi resmi sosyal medya hesabından şu paylaşımda bulundu. “Duyduk ki Anadolu’nun Yüce Dağı Ilgaz’ı tek başına sahiplenenler varmış!

 

Bilgi kirliliklerini gidermenin ve şeffaflığın bizim kamuoyuna ve komşularımıza karşı sorumluluğumuz olduğu düşüncesi ve memleketimizin hakkını her platformda koruma refleksiyle resmi rakamlarla Anadolu’nun Yüce Dağı Ilgaz’ın hangi ilin sınırları içerisinde olduğunu anlatmak istedik. İstedik ki bilenler bilgilerini tazelesin, yanlış bilgiler düzeltilsin, bilmeyenler ise öğrensin.

 

1088,61 hektar büyüklüğündeki Anadolu’nun Yüce Dağı Ilgaz’ın 750,86 hektarı Kastamonu’muz sınırları içerisindedir. En kaliteli karın yağdığı ve Ilgaz’ın en uzun kayak pistinin bulunduğu bölge Kastamonu tarafındadır. İstedik ki doğru bilgiler ışığında kış tatilinizi en kaliteli şekilde geçireceğiniz noktayı sizler seçin. Kayaklarınız ve kızaklarınızla Kastamonu ve Ilgaz’ımız siz değerli misafirlerini bekliyor.”

 

Ilgaz ilçesine sahip Çankırı’nın, yatırımları komşuya kaptırdığı bir gerçek. Yalnız komşunun paylaşımı, iki ilin kanlı bıçaklı olduğu, farklı iki milletin karşılaştığı, düşman tarafların olduğu algısı oluşturuyor.

 

Kastamonu Belediyesi’nin paylaşımına Çankırılı vatandaşlardan ise çok sayıda eleştirel yorumlar yazıldı.

 

Çankırı Neden Kaybediyor?

 

İlk olarak 2013 yılında girişimde bulunulup 2019’un son çeyreğinde, masada son anda avucumuzun içinden yitirdiğimiz Avrupa Birliği destekli Alt Yapı Projesi,

 

Yıllardır her siyasetçinin konuştuğu ancak bir arpa boyu yol alamadığımız Çankırı Devlet Hastanesi,

 

10 yıldır çalışmalar devam ediyor denilen, düzgün bir yolu, reklam ve yönlendirme tabelaları dahi olmayan Tuz Mağarası,

 

15 yıldır yapılacak olan Tatlı Çay,

 

Kurbanlar kesilerek yıkılan, yerine “kompleks” yapılacak denilen Kapalı Yüzme Havuzu,

 

Doruk Otel, Yıldıztepe, uzun yıllar çalışmayan telesiyej…

 

Bu liste uzayıp gider…

 

Valisi, vekili, belediye başkanı, amiri, müdürü STK’sı yetkili kim varsa artık elini şu taşın altına bir koysun, koysun da Çankırı her şeyden geri kalan bir il olmaktan kurtulsun.

 

Dün ki Kastamonu Belediyesinin çirkin paylaşımına tepkiler ve yorumlara bizlerde sessiz kalmadık, kalmayacağız da...

 

Bu kadar iyi bir öz eleştiri inşallah ses getirir.

 

(Çankırı Belediyesi'nin paylaşımı)

 

(Kastamonu Belediyesi'nin paylaşımı)

Bu haber 3838 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum