İlimizde 32. Ahilik Haftası Kutlamaları Neden Sönük Bir Şekilde Gerçekleştirildi?

Büyük Cami’de kılınan sabah namazının ardından Ahi çorbası ikramı ile başlayan etkinlikler, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’nin saat 09.00 da Atatürk Anıtına Çelenk sunması ve makam ziyaretiyle devam etti.

İlimizde 32. Ahilik Haftası Kutlamaları Neden Sönük Bir Şekilde Gerçekleştirildi?
18 Eylül 2019 - 12:06 - Güncelleme: 25 Eylül 2019 - 22:32

Çankırı Esnafının Fazla İlgi Gösteremediği Törende Salon Bomboştu, İlgi Zayıftı!

 

Sabah namazına müteakip Ulu Camii avlusunda çorba ikram edilmesiyle başlayan kutlamalar kapsamında Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Osman Karadeniz tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunuldu, saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşımız seslendirildi.

 

İlimizde 32. Ahilik Haftası kutlamaları çeşitli etkinliklerle gerçekleştirildi. Büyük Cami’de kılınan sabah namazının ardından Ahi çorbası ikramı ile başlayan etkinlikler, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’nin saat 09.00 da Atatürk Anıtına Çelenk sunması ve makam ziyaretiyle devam etti.

 

Daha sonra Karadeniz başkanlığında bir heyet Belediye Başkan Vekili Muhammed Yavuz İnci ve Vali Hamdi Bilge Aktaş’ı makamlarında ziyaret etti.

 

Bu yıl ki Kutlamaların tören bölümü 100. Yıl Kültür Merkezi’nde

 

Kutlama programı saat 10.00’da 100. Yıl Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

 

Programa Vali Hamdi Bilge Aktaş, Çankırı Milletvekilleri Muhammet Emin Akbaşoğlu, Salim Çivitcioğlu, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hakan Tunç, Belediye Başkan Vekili Muhammet Yavuz İnci, Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, Vali Yardımcısı Abdullah Aslaner, Vali Yardımcısı Vekili Mustafa Emre Kılıç, İl Emniyet Müdürü Saadettin Aksoy, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hıdır Ayçiçek, İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa ÇIBIK, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Hasan Yıldız, Çankırı Ticaret İl Müdürü Mehmet Ali Yaranbaşı, daire amirleri, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Osman Karadeniz ile Yönetimi, STK temsilcileri, esnaflar ve vatandaşlar katıldı.

 

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından protokol konuşmaları kapsamında Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Osman Karadeniz, Belediye Başkan Vekili Muhammet Yavuz İnci, ve Çankırı Milletvekilleri Salim Çivitcioğlu, Muhammet Emin Akbaşoğlu ile Valimiz Hamdi Bilge Aktaş, Ahilik Haftası hakkında birer konuşma yaptılar.

 

Törende açılış konuşması Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Osman Karadeniz tarafından yapıldı.

 

Karadeniz, dürüstlüğün, sevginin, dostluğun, yardımlaşmanın, hoşgörünün, bilginin ve dayanışmanın sanat ile birleşimi olan Ahiliğin, Anadolu halkının ekonomik ve kültürel hayatında önemli bir yeri bulunduğunu ifade ederek “Ahilik, belli bir süre bir iş basamağında kalmak suretiyle olgunlaştırmayı, yamak-çırak-kalfa-usta şeklinde sıralanan yükselmeyi ve bu basamakların her birinde baba-evlat ilişkisi içerisinde öğreticisine candan bağlanmayı, sanatı, ahlaki ve mesleki temellere oturtmayı amaç edindi” diye konuştu.

 

"Ahi diye anılan kişi kesin olarak bir sanat, ticaret ya da bir meslek sahibidir” diyen Karadeniz, bununla birlikte Ahiler sanat ve mesleklerini öğrenirken yiğitlik, mertlik, cömertlik gibi unsurları bünyesinde barındıran ve adına fütüvvetçilik denilen kurallar ve ahlaki nitelikleri de öğrendiğini ifade ederek şunları söyledi:

 

“Ahilik; işe saygıyı,  çalışkanlığı, yardımlaşmayı ve haksızlığın cezalandırılmasını ilke olarak kabul eder. Günlük hayatta hala kullandığımız pabucun dama atılması deyimi de Ahilik kültürünün günümüzdeki uzantısıdır. Esnafı kaliteli mal üretmeye teşvik eder ve yapılan üretimi sürekli olarak denetler. Dama atılan pabuç, standardın altındaki kalitesiz üründür ve bu ürünü yapan ustaya uygulanan cezalandırma işlemidir. Bu yönüyle ahilik kurumunun,  üretici-tüketici çıkar ilişkilerini, birbirleriyle sürtüşmeye düşmeyecek şekilde ayarladığını görürüz. Ahilik, kendi ticari çıkarını diğer meslektaşlarından üstün tutmayan, yani müşterisine ‘ben siftah ettim komşum daha siftah etmedi’ diyerek, müşterisini komşusuna yönlendiren esnaf tipini oluşturan bir kurum.” Dedi.

 

Daha sonra kürsüye gelen Belediye Başkan Vekili Muhammed Yavuz İnci, Ahiliğin; ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin birleştiği kültür olduğunu ifade ederek “Türk esnafının hayat anlayışına ve dünya görüşüne uygun olması sebebiyle daha çok esnaf arasında gelişmiş olmakla birlikte; esnaf dışında da çeşitli meslek erbabını bünyesinde barındıran Ahi Evran Veli önderliğinde Anadolu’da, Anadolu dışında Balkanlar, Ortadoğu ve Kafkaslara kadar yayılan sivil bir yapılanmanın adı” diye konuştu.

 

İnci, Ahiliğin toplumda yaşayan fertleri birbirine yaklaştırmak ve aralarında dayanışma kurulmasını sağlamak olduğunun altını çizerek “Ahilik; birlik ve dayanışmayı sağlayan en önemli unsurdur. Türklerin Anadolu’da bin yıldan beri yaşamaları ahilik sayesinde oldu. Ahilik din, dil, ırk ve cinsiyet farkı gözetmeyen, herkese eşit muamele yapılan bir anlayışın simgesi.

 

Ahilik; zengin-fakir ayrımı yapmaz. Çalışmak ve üretmek, alın teri ile kazanmak ahilikte bir ahlak kuralı. Bunun için herkesin mutlaka bir mesleği ve işi olmalı” ifadelerini kullandı.

 

Dayanışma, hoşgörünün, işi öğrenmenin ana temeli olan Ahilik hala Çankırı’mızda yaşamakta ve yaşatılmakta” sözleri ile konuşmasına başlayan Milletvekili Salim Çivitcioğlu, küçük şehirde insanların birbirini çok iyi tanıdığını, markalaşmanın Çankırı’da yavaş yavaş yer almaya başladığını söyledi.

 

Çivitcioğlu, esnafın başlarının tacı olduğunu vurgulayarak “Onlar bizim çocukluğumuzun hatıraları. Onları el birliğiyle yaşatmalıyız. Ülkemizde bir takım ekonomik sıkıntılar oldu. Bu anlamda esnafımız biraz daraldı. Sıkıntıları yavaş yavaş atıyoruz. Esnafımız Çankırı Esnaf Kefalet Kooperatifi’nden hiç sıra beklemeden 150 bin lira kredi almakta. Esnaflarımızın bu imkânlardan yararlanması lazım. Bizler vatandaşımızın memnuniyeti ve mutluluğu için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Yeter ki insanlarımız refah ve huzur içerisinde yaşasın diye gecemizi gündüzümüze katmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

 

Ahilik; kardeşlik, birlik-beraberlik, yaranlığın ise dostluk olduğunu belirterek konuşmasına başlayan Milletvekili M. Emin Akbaşoğlu “Bunun en güzel örneklerinin yaşandığı illerden biri de Çankırı. Muazzam bir kültüre, büyük bir medeniyete öncülük yapmışız. Önemli kültür ve medeniyetin sancaktarı ve bayraktarı olan bir milletin torunlarıyız” dedi.

 

Akbaşoğlu, dünü dünde bırakmamak, bugüne ve yarına taşımak gerektiğini söyleyerek “Bütün medeniyetimizin mayası anlamındaki ahilik ve yaranlığın insanlık için daha güzel neticelere vesile kılacak şekilde sistemik bir yapı çerçevesinde bize düşen sorumlulukları gündeme getirmemiz gerekiyor. Büyük dedelerimizin 6 asır boyunca bütün insanlık için örnek teşkil eden söz, davranış ve sistemin bir yapı içerisinde nasıl bir fonksiyon icra ettilerse aynı mana ve ruhu bir, beraber ve kardeş olarak yaranlık etmek suretiyle güçlü ve büyük Türkiye öncülüğündeki sorumluğumuzu hatırlamak ve hatırlatmamız gerekmekte” diye konuştu.

 

Programda konuşan Valimiz Hamdi Bilge Aktaş: “Ahilik Haftamız münasebetiyle buradayız. Ahilik, Milletimizin temellerinden biridir. Uzun yıllardan beri ülkemizde kutlanmaktadır. Ancak İlimiz ölçeğinde ahiliğin yarenlik olarak tecelli ettiğini görüyoruz. Bu daha hoş bir anlam ifade ediyor. Yarenlik; kardeşlik dostluk demek. İnsan, kendi kardeşini kendi seçemiyor. Kendi dostunu kendi seçiyor. İlimiz böyle bir dost kültürünü yakaladığı için çok şanslı. Dostluğun, kardeşliğin tecelli ettiği yarenlik bir ahlak kültürüdür. Yarenliği sonuna kadar destekliyoruz ve destek olmaya devam edeceğiz. Ahilik haftamızın hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

Kutlamalar çerçevesinde bir çocuğun demirci ustasına çırak olarak teslim edilmesinden kalfa ve usta olmasına kadar geçen ve şed kuşatma ile biten süreç temsili olarak canlandırılarak, Oğuz Boyları Yaran Ekibi tarafından Yaran gösterisi yapıldı. Yaran gösterisinin sonrasında Çankırı Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinin hazırlamış olduğu 3 bölümlük Ahiliğin Temellerini anlatan tiyatro gösterisi yapıldı.

 

Yılın Ahisi Sefer Tekmen’e Başkan Karadeniz tarafından şed kuşatılırken, Vali Aktaş plaket ve hediyesini verdi.

 

Programda, yılın Ahisi seçilen Sefer Tekmen’e Çankırı Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Osman Karadeniz tarafından şed kuşatıldı. Ardından yılın ahisine Valimiz Hamdi Bilge Aktaş tarafından plaket verildi.

 

Etkinliklere katkısı olanlara plaketler verildi.

 

İlin Kalfası Ahmet Deveci, İlin Çırağı Hüseyin Çiftçi, esnaflar Naci Dilligiloğlu, Mehmet Yılmazoğlu, Gülendam Ekiz, Fevzi Yıldırım, Hüseyin Çelik ile kutlamalara destek veren Halk Bankası Çankırı Şubesi, Ticaret Borsası Başkanı Erdal Aslan ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hayrettin Çelikten’e plaketleri davetliler tarafından takdim edildi.

 

Kutlamalar 100. Yıl Kültür Merkezi Güzel Sanatlar Galeri Salonu’nda açılan “Esnaf” konulu fotoğraf sergisinin gezilmesi ve öğle namazının ardından Uulu Camii avlusunda ikram edilen ahi pilavı ile sona erdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber 3741 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum