İlimizde 57. Kütüphane Haftası Etkinlikleri Gerçekleştirildi

Çankırı’da Her Evde En Az Yarım Saat Kitap Okunsun İstiyoruz.

İlimizde 57. Kütüphane Haftası Etkinlikleri Gerçekleştirildi
02 Nisan 2021 - 10:08 - Güncelleme: 02 Nisan 2021 - 21:02
57. Kütüphane Haftası Etkinlikleri Kütüphanedeki Programla Başladı

İlimizde 57. Kütüphane Haftası etkinlikleri kapsamında açılış programı gerçekleştirildi.

İl Halk Kütüphanesinde bugün yapılan programa Valimiz Abdullah Ayaz, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çakmak, Vali Yardımcısı Hamdi Bolat, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hıdır Ayçiçek, daire müdürleri, STK temsilcileri ve diğer davetliler katıldı.

Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda İl Kültür ve Turizm Müdürü Muharrem Ovacıklı ve Valimiz Abdullah Ayaz birer konuşma yaptılar.

Konuşmasında kitap okumanın önemine dikkat çeken Valimiz Ayaz, kitap okuma alışkanlığının genç nesillere benimsetilmesi konusunda gayretle çalışmak gerektiğini ifade etti. “Eğitim-öğretim sistemimiz içerisinde en çok önem verdiğim mesele gençlerimize muhakkak okuma alışkanlığını kazandırmaktır” diyen Valimiz Ayaz konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kitap yeni dünyaların, yeni bilgilerin kapılarını açıyor. Okuyan bir nesil bizim en önemli hedefimiz olması gerekiyor. Kısa süre önce “Yaranlar Okuyor” projesini başlattık. Çankırılılardan bu projeye aktif desteklerini ve katılımlarını istiyoruz. Bu konudaki en büyük hedefimiz farkındalığın oluşması. Her Pazartesi okullarımızı ziyaret ediyoruz. Ziyaret ettiğimiz okullarda çocukların ellerinde kitapları görünce gerçekten çok mutlu oluyorum. Projemizin bir nebze de olsa okuma alışkanlığını kazandırma noktasında katkıda bulunduğunu görmek bizi mutlu ediyor. Küçükler bu kadar hevesli iken büyüklerin de muhakkak destek vermesi önem arz ediyor.

Çankırı’da Her Evde En Az Yarım Saat Kitap Okunsun İstiyoruz

İsteğimiz Çankırı’daki her evde en az yarım saat kitap okunması. 30 dakika çok uzun bir süre değil. Günde 3-4 saat televizyon izleyen, 1-2 saatini sosyal medyada geçiren insanlar olarak 30 dakika kitap okursak okuduğumuz kitap sayısı oranı çok artacak.”

Konuşmaların ardından yıl içerisinde en çok kitap okuyanlara ödülleri verildi.

En çok kitap okuyan kişiler olan Zeynep Pektaş, Yusuf Aslan, Eslem Ravza Duran, Rümeysa Nur Özduran, Dilan Karaçor, Zeliha Gökmen, Atilla Can, Osman Gümüşsuyu, Ali Sever’e ödülleri Valimiz Abdullah Ayaz ve diğer protokol mensupları tarafından verildi.

Program sonunda Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından İl Halk Kütüphanesine kazandırılan 482 adet Nobel Ödüllü kitap ve İl Özel İdaresinin katkıları ile alınan 814 adet kitabın sergilendiği kitap sergisi gezildi.

Bu haber 4960 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum