İlimizde Öğretmenler Günü Kutlandı

24 Kasım Öğretmenler günü programı 25 Kasım Pazartesi günü 100. Yıl Kültür Merkezinde yapılan kutlama programı ile devam etti.

İlimizde Öğretmenler Günü Kutlandı
26 Kasım 2019 - 23:11

Çankırı İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Atatürk Anıtına çelenk bırakma töreni ile başlayan 24 Kasım Öğretmenler günü programı 25 Kasım pazartesi günü 100. Yıl Kültür Merkezinde yapılan kutlama programı ile devam etti.

 

Programa Valimiz Hamdi Bilge Aktaş, Çankırı Milletvekili Salim Çivitçioğlu, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çakmak, Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, Çankırı İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, İl Jandarma Komutan Vekili J. Alb. İsmet Kartal, Çankırı İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Çıbık, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Hasan Yıldız, İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, daire amirleri, Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanı Av. Abdulkadir Çelik, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı İlhan Tekin, Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Hasan Çakır, STK temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan program Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk'un Öğretmenler Günü Mesajının okunmasıyla devam etti.

 

Ardından İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptıktan sonra Şehit Korhan Kuruçay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Ticaret Meslek Lisesi) öğretmenlerinden Mine Özer tarafından "Son Ders" adlı şiiri okundu.

 

Günün anlam ve önemine binaen konuşma yapan Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, tüm öğretmenlerin gününü kutlayarak, “Hayat teknenizde bir yelken, tökezleyip düştüğünüzde sizi kaldıracak desteğinizdir öğretmen. Öğretmen çağları aşan bir gelecek mimarı, İstanbul’u fetheden Fatih’in pusulasıdır, bir harfe kırk yıl hizmet edilesi yüce gönüllerdir, vatanın dört bir köşesine ilim götürmek için, kendi toprağa düşmüş yüzlerce şehittir öğretmen” dedi.

 

“Göstermiş olduğunuz çaba, kendinizi tüketirken aydınlattığınız her bir köşe, bu eşsiz memleketin istikbali için çok mühimdir” diyen Öztürk konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

“Bu yüzdendir ki, öğretmenlik hem vatan hem de tüm cihan için her daim kutsal ve her daim değerli bir meslek olmuştur. Yetiştirdiğimiz erdemli gönüllerle bu topraklar yücelecek ve istikbalimiz yüreğine dokunduğumuz her bir evladımızın ellerinde yükselecektir. Başöğretmenimizin ifade ettiği gibi Yeni nesil sizlerin eseri olacaktır. Bu şuurla ne kadar ehemmiyetli bir görev üstlendiğimizi bilmenizi isterim.

 

Siz değerli meslektaşlarımın öğrencilerinizin o küçük yüreklerine dokunmaya çalıştığınızı biliyoruz. Akademik bilgilerin yanında; haksız elde edilen beş liradan, alın teri ile kazanılan bir liranın daha kıymetli olduğunu; hata yapmanın, hile yapmaktan daha çok onurlu olduğunu da çocuklarımıza verdiğinizi biliyoruz.

 

Ne kaybedecek zamanımız ne de kaybedecek bir evladımız var. Bir insanı kurtarmanın, bir âlemi kurtarmak kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. İyi eğitilen bir insan, huzurlu bir toplum, mutlu bir gelecek demektir. Bunun için muhatabı insan olan öğretmenin, yapacağı hatanın telafisi yoktur. Hatamızın, toplumun felaketi olacağını asla unutmamalıyız. Milletin geleceği için sizlere gerçekten ihtiyacımız var. Siz değerli öğretmenlerimizin güler yüzlerinizle bu sorumluluğun üstesinden geleceğinize inancım tamdır” dedi.

 

“İnsan yaşadığı yere benzer, o yerin suyuna, o yerin toprağına benzer” diyen Öztürk, “Kızılırmak’ta yüzen balığa, Bayramören’de süzülen kuşa,  Ilgaz’daki dağların dumanlı eğilimine benzer,  Eldivan’ın kirazına, Şabanözü’nün havasına, Çankırı Kalesinden şehre umutla bakan insanlara benzer… Her çocuk ama her çocuk yaşadığı ve yaşlanacağı yere benzer. Bizler bazen bu çocuk kime çekmiş, kimlere benziyor sorusunun cevabını başka yerlerde ararız. Cevabı çok kolay. Biz ancak bize benzeriz. Biz kendimiz olursak, emin olunuz çocuklarımız da biz olacaklardır. Bizler ve sizler ailelerimizin geleceğine umut, çocuklarımızın gözüne ışık olmak için uğraş veriyoruz.”

 

Öztürk son olarak ise, “İlim ve irfan aşkıyla memleketin her bir bucağında görev başında şehit düşmüş yüzlerce öğretmenimizi, saygıyla yâd ediyor ve yüce Allah’tan kendilerine rahmet diliyorum. Uzun yıllar boyunca öğrencilerini büyük bir fedakârlıkla yetiştirmiş, bugün artık emeklerinin karşılığını toplumda gözlemleyecek eğitim çalışanlarımıza da sağlıklı, hayırlı ve uzun ömürler diliyorum. Zira öğrenme ve öğretmenin emekliliği olmaz” dedi.

 

Programda ayrıca Emekli öğretmenler adına emekli öğretmen Abdulkadir Ay bir konuşma yaptı.

 

Öztürk’ün konuşması sonrasında emekli öğretmenler adına Abdulkadir Ay, bir konuşma yaptı. Ay, “Eğitim öğretimin ana unsuru insandır. İnsanın içindeki cevheri işleyen ve onu mücevhere dönüştüren de öğretmenlerdir. Öğretmenin bilgi ve beceriden önce öğrencisine sevgi ve şefkat vermesi, öğrenme etkileşiminin en önemli kısmıdır. Bunu başardığında küçücük kalplere sığan kocaman bir sevgi olur öğretmen. Saygıyı, sevgiyi, adaleti, doğruluğu, çalışkanlığı, yardımseverliği, sabrı ve tüm değerleri yaşayan ve yaşatan olur. Bu nedenledir ki çocuklarımızın diline coşkuyla seslenen ‘Öğretmenim canım benim, sen bir ana, sen bir baba, her şey oldun artık bana’ sözleri sanırım her şeyi özetliyor gibi” dedi.

 

Açılış konuşmaları sonrasında Şehit Korhan Kuruçay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan program izlendi.

 

Gerçekleştirilen programda ayrıca, emekli öğretmen ve personele hizmet şeref belgesi verilirken günün önemi nedeniyle düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi. Öğretmenler Günü programı, Valimiz Hamdi Bilge Aktaş’ın emekli öğretmenlere plaket takdim etmesi ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Bu haber 3051 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum