Çankırı Salgın Sürecinde de Yatırıma Devam Dedi

TKDK Çankırı İl Koordinatörü Emre Akbıyık "Çiftçimiz pandemi sürecinde de yatırıma ara vermek yok dedi ve 70 milyon liralık proje başvurusu yaptı.” dedi.

Çankırı Salgın Sürecinde de Yatırıma Devam Dedi
05 Ağustos 2020 - 14:38
IPARD II dokuzuncu çağrı dönemi kapsamında TKDK Çankırı İl Koordinatörlüğüne toplam yatırım tutarı 70 Milyon TL olan 250 proje başvurusu yapıldı.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ( TKDK) IPARD II programı dokuzuncu çağrı ilanını 11 Mayıs 2020 günü yayınlamış, Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar ve Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesin ve İş Geliştirme sektörlerinde proje başvurusu kabul edeceğini duyurmuştu.

Kurban bayramı öncesi 29 Temmuz 2020 Çarşamba günü başvuru işlemleri tamamlanan ilan çerçevesinde TKDK Çankırı İl Koordinatörlüğüne 250 proje başvurusu yapıldı. Projelerin sektörlere göre dağılımı incelendiğinde, hayvancılık tesislerinin ( ahır, ağıl ve kümes) modernizasyonu ve inşasına yönelik 14, Tıbbi ve Aromatik bitki yetiştiriciliğinde 226, arıcılık alanında 4, yenilenebilir enerji üretimi konusunda 4 proje olduğu görülmektedir. Ayrıca bir meyve ve sebze kurutma tesisi ile bir adette kırsal turizm sektörlerinde proje başvurusu yapıldığı bildirildi. Söz konusu projelerin toplam yatırım tutarı 70 Milyon TL, hibe talebi ise 43 Milyon TL olarak değerlendirilmiştir.

TKDK Çankırı İl Koordinatörü Emre Akbıyık, pandemi sürecine rağmen alınan proje sayısının çok önemli olduğunu belirterek, “Korona salgını tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de temiz, hijyenik ve kaliteli gıda ürünlerinin üretiminin ne kadar hayati olduğunu bir kez daha göstermiştir. Çiftçilerimiz tüm süreç boyunca gösterdikleri çaba ile ülkemizin gıda tedarik zincirinde herhangi bir sıkıntı yaşanmasının önüne geçerek, salgın ile mücadelede önemli rol üstlenmiştir. Dokuzuncu çağrı ilanı sonuçlarını değerlendirdiğimizde çiftçimizin aynı mücadeleyi ekonomimizin güç kazanmasında da gösterdiğini görüyoruz. Çiftçimiz pandemi sürecinde de yatırıma ara vermek yok dedi ve 70 milyon liralık proje başvurusu yaptı.” Şeklinde konuştu. Akbıyık, açıklamasında projelerin incelenmesi işlemlerine hızlıca başladıklarını dile getirdi.


 
 
 
 
Bu haber 2239 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum