İpeksoy Thermal Resort & Spa Hotel'den Çankırı'ya Yatırım

Çavundur Termal Kaplıcaları maalesef hak ettiği değeri bir türlü kazanamadı. E-80 karayolu üzerinde konum avantajını istenildiği ölçüde bir türlü değerlendirilemedi. Yeni yatırımlarla bölgenin önemli bir kaplıca merkezi olması en büyük dileğimizdir.

İpeksoy Thermal Resort & Spa Hotel'den Çankırı'ya Yatırım
08 Eylül 2020 - 16:56 - Güncelleme: 08 Eylül 2020 - 20:23

Çankırı’ya Yatırım

İpeksoy Thermal Resort&Spa Hotel ile ilgili çalışmalar hakkında bilgi vermek üzere Çankırı'da faaliyet gösteren basın mensuplarıyla bir araya gelen İpeksoy Yetkilisi Mustafa Anaçal, “Çankırı’ya 20 Milyon TL tutarında yatırım gerçekleştirdiklerinin altının çizdi.”

Mustafa Anaçal, “Düzenlemiş olduğumuz toplantımıza katılımlarınızdan dolayı siz basın mensuplarımıza en içten dileklerimizle teşekkür ederiz.” ifadelerini kullandı.

Anaçal konuşmasına şöyle başladı, Değerli basın mensuplarımız sizleri en içten dileklerimle saygıyla ve sevgiyle selamlıyorum.  Düzenlemiş olduğumuz kahvaltı programımıza katılımlarınız bizleri çok mutlu etti. Katılımlarınızdan dolayı sizlere teşekkür ediyorum.

Şahsımı ve şirketimizi tanıtarak konuşmalarıma başlamak istiyorum. İsmim Mustafa Anaçal 1986 İstanbul doğumluyum, Ilgaz Yeşildumlupınar köylüyüm aile şirketlerimiz de yöneticilik yapıyorum birçok sivil toplum kuruluşunda Başkan, başkan yardımcılığı ve yönetim kurulu üyeliği yapmaktayım.

Şirketimizi de sizlere tanıtmak istiyorum İpeksoy A.Ş, İnşaat Otomotiv Sigorta ve Turizm sektörlerinde ticari faaliyetler gösteren aile şirketimizdir.

İnşaat sektöründe ticari ve konut inşaatları yapıyoruz. Otomotiv sektöründe operasyonel Filo araç kiralama işleri yapıyoruz. Sigorta sektöründe bütün sigorta şirketlerinin acentesi olarak tüm branşlarda Sigortacılık faaliyetleri yürütüyoruz. Turizm sektöründe 2014-2019 yılları arasında çavundur eski belediye kaplıcalarının işletmeciliğini yaptık. Bu yıl mayıs ayında mülkiyeti Çankırı Valiliğine ait olan Çavundur Mahallesi'ndeki 110 oda ve 300 yatak kapasitesinden ibaret, içerisinde Termal havuzlarında olduğu Termal turistik otelin işletmeciliğini Çankırı Valiliği'nin muvaffakatiyle eski işletme firması olan Anı Tur'dan devir almış bulunmaktayız.

Kıymetli basın mensuplarımız,

Bugün sizlerle bir araya gelmek istememizdeki düşüncemiz Çankırı'mızın Termal turizm alanındaki dünü, bugünü ve yarınlarını konuşmaktır.

Bilindiği üzere Kurşunlu ilçesine bağlı Çavundur Mahallesinde Termal su kaynağı bulunmaktadır. Sıcaklık derecesi, içerdiği zengin mineraller ve şifası bakımından ülkemizdeki diğer Termal sulardan daha kalitelidir. Kaynak etrafında 3 adet işletme vardır. Bu kaynağının ve işletmelerin İstanbul- Samsun E-80 D-100 kara yolunda olması, bu yolun 30'a yakın vilayete ve bir çok dış ülkeye giden bir yol olması ayrıca 100 kilometre yarıçapında bir milyon nüfusun bünyesinde barındıran Çankırı dahil Kastamonu ve Karabük İllerinde başka bir Termal kaynak olmaması çok büyük bir potansiyeldir.

İtiraf etmeliyiz ki İlimiz olarak bütün bu imkan ve olanaklar ile bugüne kadar Termal turizmde bir arpa boyu yol kat edemedik. Yol kat edemediğimiz gibi her geçen günde geriye gittik.

Ticari anlamda Maddi ve manevi bütün birikimlerini İstanbul'da edinmiş Çankırı'lı olarak bu duruma karşı duyarsız kalmak istemedik.

Bu düşüncelerle bundan 5 yıl evvel i 12 firmanın ihalesine katıldığı eski belediye Kaplıcaları'nın işletmesini en yüksek bedeli vererek üstlendik.

Bölgeyi ve ilimizi şahlandıracak güzel bir yatırım yapmak istememize rağmen elimizde olmayan yasal, bürokratik ve teknik nedenlerden dolayı yapamadık.

Yılmadık ve pes etmedik, aynı düşüncelerle işletmesini devir aldığımız mülkiyeti Çankırı Valiliğine ait olan Termal turistik tesislerin eski işletme firmasının bir yıl boyunca ileri sürdüğü her türlü olumsuzluğa rağmen, aynı zamanda bütün dünyayı ve ülkemizi son derece olumsuz etkileyen pandemi sürecinin de tam ortasında büyük bir fedakarlık ve cesaret sergileyerek ciddi bir devir bedeli ödeyerek Çankırı Valiliği'nin muvaffakatiyle kiracılık hak ve yükümlülüklerini devir aldık.

Yıllarca çivi çakılmadan içler acısı bir halde işletilen bu tesisi devir almadan önce, eski işletme firmasının daha önceden Valilik ile yaptığı kira sözleşmesindeki 25 yıllık kira suresinden 9 yıl kaldığını ve bu süre ile devir bedeli de ödendikten sonra yatırım yapılamayacağımızı ve 20 milyon TL tutarında yatırım karşılığında mevcut 9 yıl süreye ilave olarak süre uzatımı talebimizin olacağını yetkililere iletmiştik. Yetkililerden de bu talebimize olumlu cevaplar almıştık. Devir işlemlerinden hemen sonra Mimar, mühendis ve profesyonellerimiz tarafından hazırlanan yatırım planlarımızı ve projelerimizi gerek Valimize gerekse il genel meclisimize sunduk.

Geçtiğimiz hafta yapılan İl Genel Meclisi toplantısında talebimiz değerlendirilmiş, mevcut 9 yıl süremize ilave olarak taahhüt etmiş olduğumuz yatırımları 3 yıl içerisinde yapmak koşuluyla 25 yıl daha süre uzatılması kararlaştırılmıştır bu vesileyle yapacağımız yatırımın önünü açan ve bizlere destek olan bütün Devlet ricali mize şahsım ve şirketimiz adına teşekkür ediyorum.

Değerli basın mensuplarımız bütün bu sürecin sonunda artık geldiğimiz nokta itibariyle sorumluluğumuz daha da fazla artmıştır.

Sorumluluğumuzun farkındayız Bu anlamda zaten ilk önce başlatmış olduğumuz İnşaat ve yatırım sürecini daha da hızlandırdık Allah'ın izniyle en kısa sürede yatırımlarımızı tamamlayacağız. İnanıyorum ki yapacağımız bu yatırım artık ilimiz Termal Turizm potansiyelinin gelişmesine öncü olacaktır. Bu potansiyelin fiziki bir yatırımla gelişmesi ancak siz değerli basın mensuplarımızın da tanıtım noktasındaki destekleriyle mümkün olacaktır. Bu anlamda bizlere destek olacak olmanıza olan inancımız bizlere güç ve cesaret vermektedir.

Değerli basın mensuplarımız yapacağınız yatırımın detaylarını sizlerle paylaşıyorum, “Otel binalarının iskeletini koruyarak Bütün Odalarda Cafe Restaurant Lobi Resepsiyon ve bütün ortak alanları baştan aşağı yenileyeceğiz. Erkeklere ve kadınlara özel kaydıraklı havuzlar, Termal havuzlar ve Spa bölümlerinin olacağı ilave bir kompleks yapacağız. Bütün inşaat çalışmalarından sonra güzel bir çevre düzenlemesi ile bu yatırımı taçlandıracağız.

Ben tekrar katılımlarınızdan dolayı ve bizleri Dinlediğiniz den dolayı sizlere canı gönülden şahsım ve şirketimiz adına teşekkür ediyorum.” Dedi.

Çavundur Termal Kaplıcaları maalesef hak ettiği değeri bir türlü kazanamadı. E-80 karayolu üzerinde konum avantajını istenildiği ölçüde bir türlü değerlendirilemedi. Yeni yatırımlarla bölgenin önemli bir kaplıca merkezi olması en büyük dileğimizdir. Uluslararası karayolundan adeta Nil nehri, Amazon nehri gibi bir bir derya akmaktadır. Çankırı Valiliği, KUZKA, Kültür Müdürlüğü, yerel yönetimler, tur operatörleri, turizmci, yatırımcı ve bölgedeki tesis yetkililerinin oluşturacağı bir platformla ileri süreçte planlama ve hedefler yapılarak bu derya deniz ilimize istihdam- ekonomik getiri ve tanıtım noktasında aktarılabilir. Şehrin yerel dinamiklerine sadece hayal etmek, istemek ve sinerjiyi oluşturarak harekete geçmek kalıyor. Bu vesile ile salgın hastalık sürecinde cesaretle ilimize yatırım yapan Setdar Anaçal ve Mustafa Anaçal'ı www.haberci18.com İnternet medyası Yönetmeni Mustafa Çelik olarak kutluyor, işletmenin hayırlı olmasını temenni ediyorum.


 


Bu haber 3432 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum