İŞKUR'dan İstihdama İlk Adım Desteği

İşletme sahibi ise nazik ziyaretleri ve süreç boyunca sağladıkları desteklerden ötürü İl Müdürü Alim Çaycı’ya...devamını okuyunuz.

İŞKUR'dan İstihdama İlk Adım Desteği
22 Haziran 2022 - 14:25 - Güncelleme: 22 Haziran 2022 - 14:31
İlk Adım Desteği

Çankırı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Alim Çaycı işbaşı eğitim programı düzenledikleri tekstil firmasını ziyaret ederek, işveren ve kursiyerler ile bir süre sohbet etti. Burada konuşan Çaycı; “Biz İŞKUR olarak ülkemizde pasif istihdam politikalarının yanı sıra aktif iş gücü piyasası politikalarının uygulanması ve geliştirilmesi noktasında önemli görevler üstelenmekteyiz. İşbaşı eğitim programı da istihdam piyasasına sunduğumuz çözüm ve reçetelerden biridir, bu programla 15 yaşını tamamlamış İŞKUR’a kayıtlı işsizlerin mesleki deneyim kazanmalarına katkıda bulunmayı, istihdam edilebilirliklerini arttırmayı ve aynı zamanda işverenlerin işe alacakları kişileri kendi işyerlerinde yetiştirmelerini sağlamayı hedefliyoruz.” Dedi.

Sözlerine işbaşı eğitim programı ile ilgili bilgiler vererek devam eden İŞKUR İl Müdürü; En az 5 sigortalı çalışanı olan özel sektör iş yerleri için kurs sürelerinin; Bilişim ve imalat sektörlerinde en fazla 6 ay, diğer sektörlerde ise 3 ay olarak belirlendiğini, teknolojik olarak yenilenen dünyada dijital iş alanlarının her geçen gün daha da büyüdüğünü, bu nedenle özellikle gençlerin bu alanlarda meslek edinmesine katkı sağlamak amacıyla çağımızın ve geleceğin meslekleri olarak görülen siber güvenlik, bulut bilişim, oyun geliştirme uzmanı ve kodlama gibi mesleklerde 18-29 yaş arası gençlere düzenlenen işbaşı eğitim programının süresinin daha uzun tutularak 9 ay olarak uygulandığını, kursiyerlere eğitim gördükleri bu sürelerde günlük 163,59 TL ücret ödendiklerini söyledi.

İşletme sahibi ise nazik ziyaretleri ve süreç boyunca sağladıkları desteklerden ötürü İl Müdürü Alim Çaycı’ya ve teşekkürlerini ileterek, İŞKUR tarafından kendilerine sunulan bu teşvikin istihdam etmek istedikleri personelin işin gerektirdiği niteliklere ulaşmasında önemli rol oynadığını ve bu eğitimlerle iş verimliliğinin büyük ölçüde arttığını vurguladı. Öte yandan son düzenleme ile birlikte işverenin katılımcıların en az %70’inin 60 günden az olmamak üzere program süresinin en az 3 katı kadar süreyle istihdamını taahhüt etmesinin zorunlu tutulmuş olması kursiyerler tarafından oldukça olumlu bir gelişme olarak değerlendirildi.

Konuşmasının son bölümünü 2022 yılı işbaşı eğitim programı hakkındaki hedeflerine ayıran Çaycı; “Çankırı İŞKUR olarak İlimizde işsizliğin önlenmesi ve azaltılması kadar, mevcut istihdamın niteliğinin artırılması konusunda da her geçen yıl daha iddialı çalışmalara imza atmak adına bu yıl için 1.114 kişinin işbaşı eğitim programına katılmasını hedefliyoruz. Yılbaşından bu yana küçük, orta ve büyük ölçekli işletmeler bu programdan yararlanmıştır. Açılan programlardaki katılımcılarımızın %50’ den fazlasının kadınlardan oluşması da bizleri kadınların istihdama katılımı açısından motive eden diğer bir unsur olmuştur.” şeklinde konuştu. İşbaşı eğitimlerini çok önemsediklerini bundan sonra saha ziyaretlerini sürdüreceklerini dile getiren İl Müdürü Çaycı, gerçekleştirilen eğitimin hem katılımcılara hem de işverene hayırlı olması yönündeki dileklerini ileterek işletmeden ayrıldı.

Bu haber 1008 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum