Çankırı'da Hafta Sonu Yasaklar Kalktı

Aman sokağa çıkmayı yanlış anlamayalım lütfen. Kurallara uyalım uymayanları uyaralım. Daha dikkatli olalım saygılarımla.

Çankırı'da Hafta Sonu Yasaklar Kalktı
01 Mart 2021 - 21:28 - Güncelleme: 01 Mart 2021 - 21:55
Hafta Sonu Yasaklar Kalktı

Tedbirleri Elden Bırakma Çankırı

Son dakika!..

Çankırı'da Haftasonu sokağa çıkma kısıtlaması kaldırıldı. Kafe, restoran ve kıraathaneler %50 kapasite ile akşam 19:00'a kadar hizmet verebilecek. 20 yaş altı ve 65 yaş üstü düşük ve az riskli illerde sokağa çıkma kısıtlaması kaldırıldı. Kamunun çalışma saatleri tüm Türkiye'de normale döndürüldü. Akşam sokağa çıkma yasağı tüm illerde devam ediyor. Az riskli ve düşük riskli illerde ortaokul ve lise eğitiminde yüzyüze eğitime geçiliyor.

Aman sokağa çıkmayı yanlış anlamayalım lütfen. Kurallara uyalım uymayanları uyaralım. Daha dikkatli olalım saygılarımla.

İşte Detaylar:

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı Çankırı’da kalktı.

Akşam sokağa çıkma kısıtlaması devam edecek.

İlkokullarda, 8 ve 12. Sınıflarda okullar açılıyor.

Kafeler sabah 07:00 ile Aksam 19:00 arasında yüzde 50 kapasite ile açılıyor.

Halı sahalar aksam 19:00 a kadar açık olacak.

Kamuda çalışanların saatleri normale döndü̈.


20 yaş altı ve Yaşlılarda sokağa çıkma yasağı kaldırıldı.

Çankırı orta riskli iller kategorisinde yer alıyor.

Haftalık vaka sayıları takip edilecek. Detayları Çankırı’da Vali belirleyecek.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine toplantısının ardından "kontrollü normalleşme" adı verilen döneme ilişkin alınan kararları açıkladı.  Buna göre 81 il risk durumuna göre 4 kategoriye ayrılacak. Kararlar il bazlı risk durumuna göre alınacak.


Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Toplantıda corona virüs sürecindeki kademeli normalleşme ele alındı.

Toplantı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, alınan kararları açıklamak üzere kameralar karşısına geçti.

"Bu çerçevede, milletimize daha önce söz verdiğimiz şekilde, bugün itibariyle yeni “kontrollü normalleşme" sürecini başlatıyoruz" diyen Erdoğan, kararları açıkladı:

"Normalleşme adımlarını ifade etmeden önce şu hususların altını özellikle tekrar tekrar çizmek istiyorum. Tedbirlerin sıkılaştırılması da, gevşetilmesi de tamamen salgının seyriyle ilgilidir. Salgının yayıldığı bir ortamda, normalleşme adımlarını atmak veya sürdürmek mümkün değildir.

Türkiye, pek çok devlete nazaran coğrafi alan ve nüfus itibariyle büyük bir ülke olduğu için, adımlarımızı kademeli şekilde atmamız gerekiyor.

Sağlık Bakanlığımız ve onun bünyesinde faaliyet gösteren Bilim Kurulu, 100 bin nüfusa düşen vaka sayısı başta olmak üzere, çeşitli kriterlere göre illerimizi sınıflandırdı.


81 İl İçin 4 Kategori

Bu değerlendirmeye göre de 81 vilayetimiz, düşük riskli-maviorta riskli-sarıyüksek riskli-turuncu ve çok yüksek riskli-kırmızı olarak renklere ayrıldı. Her hafta risk durumuna göre illerimizin renkleri yeniden tespit edilecek. Ayrıca, her iki haftada bir de normalleşme uygulaması güncellenecek.

Riske Göre Karar

Valiliklerimiz başkanlığındaki il hıfzıssıhha kurullarımız, bu güncellemeye göre uygulamayı gözden geçirecek ve yeni düzenlemelere gidecektir.

Tedbirlerin sıkılaştırılması veya gevşetilmesi kararı, salgının her bir ilimizdeki iyileşme veya kötüleşme durumuna göre verilecek.


Vatandaşlarımız, günlük hayatlarının her anında temizlik, maske ve mesafe diye özetlediğimiz salgın tedbirlerine ne kadar riayet ederlerse, illerinin normalleşmeye o kadar hızlı geçebilmesini sağlayacaklar. Aksi bir durumda, yani salgın artış eğilimine girdiği yerlerde, kısıtlamalar tekrar genişletilebilecek. Bir başka ifadeyle her ilimiz, salgın tedbirlerinin orada ne düzeyde uygulanacağını kendisi belirleyecek.

Risk Olmayan İle Kısıtlama Yok

Bugünkü kabine toplantımızda, normalleşme adımlarının prensipte nasıl atılacağı hususunu kapsamlı şekilde görüştük. Buna göre, hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkarken, yüksek ve çok yüksek riskli illerde bir müddet daha Pazar günü devam edecek.

Akşam Kısıtlaması Devam

Ülkemizin tamamında süren akşam saat 21.00 ile sabah saat 05.00 arasındaki sokağa çıkma sınırlaması ise sürecek.

Yüz Yüze Eğitim Başlıyor

Okullar, Türkiye genelindeki tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, 8’inci ve 12’nci sınıflarda eğitim öğretime açılacaktır.

Düşük ve orta riskli illerde, ilaveten ortaokullar ve liseler dâhil diğer kademelerde de eğitim öğretime başlanacaktır.

Yüksek ve çok yüksek riskli illerimizde ise, genel uygulamanın dışında, sadece liselerdeki yüz yüze sınavlar yapılacaktır.

Kafe Restoranlara Yüzde 50 Sınırı

Restoran, lokanta, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi gibi yerler, çok yüksek riskli iller dışında, Türkiye genelinde faaliyetlerini sabah 7 ile akşam 19 saatleri arasında, yüzde 50 kapasiteyle sürdürebileceklerdir.

Halı Sahalar İki Kategoride Açılıyor

Halı saha, yüzme havuzu ve benzeri tesisler, düşük ve orta riskli illerimizde, sabah 9 ile akşam 19 arasında faaliyet gösterebilecektir.

Kamu Normale Dönüyor

Kamunun çalışma saatleri tüm Türkiye’de normale döndürülecek, ihtiyaç halinde Valilikler farklı düzenlemeler yapabilecektir.

65 Yaş Üstü Ve 20 Yaş Altı

Sokağa çıkma saatleri sınırlı olan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı grubundaki vatandaşlarımızla ilgili düzenleme, düşük ve orta riskli illerimizde kaldırılırken, yüksek ve çok yüksek riskli sınıftaki illerde ise sokağa çıkma süresi artırılacaktır.

Nikah Ve Düğünler

Nikâh ve nikâh merasimi şeklindeki düğünler, düşük ve orta riskli illerimizde 100 kişiyi, yüksek ve çok riskli bölgelerde 50 kişiyi geçmemek ve bir saati aşmamak kaydıyla yapılabilecektir.

Sivil toplum örgütleri, meslek odaları, kooperatifler ve benzeri kuruluşların genel kurulları; düşük, orta ve yüksek riskli illerde, katılımı 300 kişiyi geçmeyecek şekilde yapılabilecektir.

Diğer hususlardaki uygulamaların nasıl olacağı, daha önce ifade ettiğim gibi, Valiliklerimizin başkanlığındaki İl Hıfzıssıhha Kurullarımız tarafından belirlenecektir.

Hedefimiz, mümkün olan en kısa sürede, ülkemizin tamamında “kontrollü normalleşme” sürecini tamamlamaktır.

Tedbirlerin uygulanmasıyla ilgili denetimler de, bu çerçevede daha sıkı ve kararlı şekilde yürütülecektir.

Salgın boyunca her konuda öncü ve örnek olan Türkiye’nin, kısıtlamaların gevşetilmesi ve inşallah tamamen kaldırılması hususunda da aynı başarıyı göstereceğine yürekten inanıyorum.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan diğer başlıklar şöyle:

Corona virüs önlemlerinden bu yana 1 yıl geçti. Kapsamlı tedbirleri milletimizle paylaştık. Salgının yaygınlaştığı dönemde tedbirleri sıkılaştırdık, zayıfladığında adımları azalttık. Aldığımız tedbirlerden etkilenen kesimler için ilave destek paketleri uygulamaya geçirdik. Geliri bozulan insanlarımız oldu. Farklı yöntemlerle kendilerini desteklemeye çalıştık, çalışıyoruz. Kimi ülkelerde sağlık hizmetlerindeki eksik sebebiyle ortaya çıkan kaos ikliminin Türkiye'de oluşmasına izin vermedik. Türkiye herkesin takdir ettiği bir yerde durmaktadır.

Finansal dalgalanmalara karşı devletimizin imkanlarını seferber ettik. Nüfusa göre aşılamada ilk 5'teyiz. Milletimiz devletin kasasındaki her kuruşun 84 milyonun ortak geleceğini güvence altına almak için kullanıldığından emin olsun.


Biz tüm samimiyetimizle Türkiye'yi ayağına vurulan darbe anayasasından kurtarmak olduğuna inanıyoruz. yeni ve sivil anayasa meselesini tüm platformlarda tartışmaya açarak herkesin katkısını almak için başlatıyoruz. Bugüne kadar yeni ve sivil bir anayasa hayalimize kavuşamadık. İnşallah bu kez buna kavuşacağız.

Büyüme Rakamları

Küresel ekonomi zorlu bir dönemden geçiyor. Dünyada sadece bir seferde 90 milyondan fazla insanın aşırı yoksulluk sınırına düştüğü tahmin ediliyor. Türkiye böylesine zorlu bir süreci esnek politikalar sayesinde başarıyla yürüttü. Bugün açıklanan yüzde 1.8 olarak gerçekleşen 2020 büyüme oranı izlediğimiz politikaların başarısının en somut örneği. Bizim için önemli olan büyümenin toplumun tüm kesimlerine ulaşması ve istihdam oluşmasıdır. Enflasyon, faiz ve kuru kontrol altına almış istihdamını koruyan bir ekonomi şokları kolayca savuşturabilir. Fiyat istikrarının sağlanmasına, cari açıkla mücadeleye bunun için çok önem veriyoruz.

Reform Çalışmaları


İnsan hakları eylem planımızla ekonomi alanında hayata geçireceğimiz reformların da hazırlıklarını yürüttük. Önceliklerimizi belirlerken tüm taraflarla bir araya geldik. İletilen tüm talepleri dinledik. Çözüm odaklı bir yaklaşımla üzerine gideceğimiz alanları belirledik. Çalışmalardan  rahatsız olanlar da çıkabilir. Biz kısa mesafe koşucusu değil maraton koşucusuyuz. Kendi sınırlarımızı zorlarız. Önümüzdeki hafta açıklayacağımız reformları kararlılıkla uygulayacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. 2021 bütçe açığı hedefimizi yüzde 4,3'ten yüzde 3,5'e indirdik. Mali disiplinden taviz vermemeye devam edeceğiz."  


Bu haber 4142 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Öğretmen
    1 ay önce
    Yanlış bilgilendirme olmasın düşük orta yüksek ve çok yüksek bölgeler var... Düşük ve orta riskli bölgeler açılıyor, Çankırı tüm eğitim kademesinde okullar açılıyor.