İstiklal Yolu Tarihi Milli Parkı 44.Milli Park Oldu

"İstiklal Yolu Tarihi Milli Parkı" olarak belirlendi.

İstiklal Yolu Tarihi Milli Parkı 44.Milli Park Oldu
05 Kasım 2018 - 09:52

44.Milli Park Oldu

 

İstiklal Yolu Tarihi Milli Parkı ilan edildi Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yer alan karara göre, Kurtuluş Savaşı'nda cepheye silah ve erzak taşınan İnebolu ile Ankara arasındaki 105 kilometrelik güzergahta sınırları çizilen alanlar "İstiklal Yolu Tarihi Milli Parkı" olarak belirlendi. İnebolu'dan başlayan tarihi yol güzergahı Küre, Seydiler, Kastamonu, Ilgaz, Çankırı, Çubuk ve Kalecik'ten Ankara'ya kadar uzanıyor. Çankırı’da 21 Ekim 2018 tarihinde düzenlenen etkinlikte, tarihi yolun 6 kilometrelik kısmı, temsili kağnı ve öküzün çekilmesi ile yürünmüştü.

 

İstiklal Yolu Tarihi Milli Parkı 44. Milli park oldu. Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar(DKMP) Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada “Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü olarak temel vazifemiz tabiatın korunarak gelecek nesillerimize aktarılmasıdır. Bu çerçevede tür ve alanların korunması için Milli Park, Tabiat Parkı gibi korunan alanlar ilan ediyor, ülkemizin tarihi, tabi ve kültürel değerlerini gelecek nesillere aktarmak için bir dizi çalışma yapıyoruz. Bu çalışmalarla her geçen gün korunan alanlarımıza bir yenisini daha kazandırıyoruz.

 

Son olarak DKMP Genel Müdürlüğünce, İstiklal Yolu Güzergâhı üzerinde tarihi bakımdan önem arz eden 2.357 dekarlık saha tespit edilmiş olup tarihe tanıklık eden bu sahalar gelecek nesillere intikal ettirilmesi ve milletimizin aidiyet duygusunun tesisi açısından, Cumhurbaşkanlığımızın 1 Kasım 2018 tarih ve 302 Sayılı kararı ile milli park olarak ilan edilmiştir.

 

44. Milli Parkımız olan İstiklal Yolu Tarihi Milli Parkı’na ismini veren İstiklal yolu, İnebolu-Kastamonu-Ankara hattı üzerinde yer almakta olup Milli Mücadelenin en hayati yolu haline gelmiş ve önemi milli mücadele süresinde devam etmiştir.

 

İnebolu-Küre-Seydiler-Kastamonu-Ilgaz-Çankırı-Kalecik-Ankara güzergâhı üzerinde yer alan İstiklal Yolu; 3 il, 7 ilçe ve 21 köy olmak üzere toplam 31 yerleşim merkezi içinden veya yakınından geçmekte olup yaklaşık uzunluğu 340 km’dir.

 

İstanbul, Sivastopol, Novrosiski, Tuapsi ve Batum limanlarından İnebolu’ya gemilerle getirilen lojistik malzeme ve mühimmat İnebolu’ya has Denk Kayıkları ile limana taşınıyor, orada kayıt altına alınarak nakil vasıtalarıyla Ankara’ya taşınıyordu.

 

İstiklal Yolu güzergâhında;

 

Yer yer sağlam kalmış tarihi yol, menfez ve çok sayıda tarihi taş köprü, 

 

İnebolu’da eski Askerlik Şubesi binası,

 

Küre Ecevit Hanı,

 

Küre Ersizlerdere yaylası,

 

Seydiler Şehitler Anıtı,

 

Seydiler Kültür Evi,

 

Kastamonu Şehitler Anıtı,

 

Ilgaz Derbent Şehitler Anıtı,

 

Ilgaz-Kaleköy Halil Ağa Hanı yeri,

 

Topal Ali Hanı,

 

Gündoğdu Jandarma Karakolu yeri,

 

Yeni Gündoğdu Jandarma Karakolu binası,

 

Tüney Jandarma Karakolu binası ve

 

Ankara MKE Masam fabrika binası yer almaktadır.” denildi.

Bu haber 2135 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum