İstiklal Yolu Yürüyüşü'nün 10.'su Büyük Bir Coşkuyla Gerçekleşti

Her yıl Ekim ayının üçüncü hafta sonu iki gün süren tarihi istiklal yolu etkinliğinin bu sene onuncusu gerçekleştirildi.

İstiklal Yolu Yürüyüşü'nün 10.'su Büyük Bir Coşkuyla Gerçekleşti
20 Ekim 2019 - 22:35 - Güncelleme: 21 Ekim 2019 - 07:50

Bu yıl 10.ncusu gerçekleştirilen, Kurtuluş Savaşı'nın kazanılmasının anahtar noktalarından biri veya başı olan ve İstanbul'dan kaçırılan silahların Batı Cephesi'ne(İnönü, Sakarya ve 30 Ağustos Meydan Muharebeleri savaşlarının yapıldığı cepheler) ulaştırıldığı güzergah olan, İnebolu- Kastamonu- Ilgaz- Çankırı- Ankara güzergahı ve Çankırı özelinde, esas adı itibariyle de, İstiklal Yolu olarak tescillenen yollarda, o zorlukları yaşayanları (21 yaşında cepheye silah taşırken soğuktan donarak ölen Şerife Bacı ve daha nicelerini bir nebze de olsa) anmak için yapılan yürüyüşe yüzlerce vatandaş katıldı. İleriki yıllarda daha da geliştirilmesi temennimizdir.

 

Her yıl Ekim ayının üçüncü hafta sonu iki gün süren tarihi istiklal yolu etkinliğinin bu sene onuncusu gerçekleştirildi.

 

Çankırı’da İstiklal Yolu Yürüyüşü'nün 10.'su gerçekleştirildi.

 

Çankırı Valiliği tarafından düzenlenen etkinliğin birinci gününde, Ilgaz Dağı Derbent şehitlik anıtına Ilgaz Kaymakamı Osman Uğurlu ve Belediye Başkanı Mehmet Öztürk tarafından çelenk sunulması ve ilçe merkezindeki Derbent Şehitlerin kabirleri ziyaret edilerek başladı.

 

İkinci gün ise saat 10.00’da Ilgaz İndağı tarihi üçoluk jandarma karakolu önünde toplanan vatandaşlar 5 km’lik tarihi yolu kağnı ve Türk bayraklarıyla yürüyerek Tarihe şahitlik eden Ilgaz Kıyısın köyüne ulaştılar. 

 

Etkinliğe, AK Parti Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu, İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, İl Jandarma Komutanı Hıdır Ayçiçek, dernek ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

 

Kurutuluş Savaşı'nda kullanılan mermi ve cephe gerisine gerekli malzemelerin götürüldüğü yol olarak kullanılan İstiklal Yolu'nun Ilgaz Kıyısın köyünde bulunan 5 kmlik yol yüründü.

 

Yolun başlangıcında toplanan katılımcılar köye kadar yürüdüler. Kurutuş Savaşı'nın sembollerinden birisi olan kağnı da katılımcılara eşlik etti.

 

Kıyısın köyünde yapılan program saygı duruşunda bulunup istiklal marşının okunması ile başladı.

 

Programda konuşan Çankırı Adalet Ve Kalkınma Partisi Milletvekili Salim Çivitcioğlu, "Ecdadımızın 100 sene önce gerçekleştirmiş olduğu mücadelenin bir nebze de olsa bir kısmını gerçekleştirmek adına o anı azda olsa yaşayan inşallah bundan sonrada nesillerimiz boyunca yaşanmasına katkıda bulunanlara teşekkür ediyorum. Bu istiklal yolu yürüyüşümüz bu süre boyunca da Barış Pınarı harekatı ile devam ediyor. Selam olsun Mehmetçiğimize selam olsun onu doğuran analara Allah onların ayağına taş değdirmesin. Rabbim Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı başımızdan eksik etmesin. Liderlik bu. Liderlik kararlı duruş. Asıl bir milletin şerefini onurunu sahada da masada da koruya bilmek şereflerin en büyüğü işte o akşam Amerika'nın Başkan Yardımcısını da Dışişleri Başkanını da buraya getirip anlaşmayı istediğimiz şekilde gerçekleştirebilmek. İşte lider budur. Biz Türkiye’yiz biz asil milletiz. Biz asil bir milletin torunlarıyız. Ecdadımızı ne kadar övsek azdır. Bizde onlardan aldığımız güçle vatanımızı böldürtmeyeceğiz." dedi.

 

AK Parti Grup Başkanvekili Av. Muhammet Emin Akbaşoğlu ise, "Geçtiğimiz haftalarda BM Genel Kurulunda cumhurbaşkanımız 100 yılın konuşmasını, küresel manifestoyu ilan etmiş ve köprüden önce son çıkış yolunu ortaya koyuştu ve 5 yıldır dillendirdiğimiz güvenli bölge gerçekliğine bütün dünyayı davet edip gelin bunu beraber gerçekleştirelim demişti. Beraber gerçekleştirmediğimiz takdirde biz uluslararası hukuktan doğan meşru müdafaa hakkımızı ortaya koymak suretiyle gerek BM Sözleşmesi'nin 51. Maddesi gerekse BM Güvenlik Konseyinin almış olduğu kararlara istinaden teröristleri ve terörü yok edeceğimizi ve aynı zamanda bütün insanlığın vicdanı olan Türkiye'nin asil Türk milletinin misafirleri olan Türk, Kürt, Arap, Acem, Hristiyan, Ezidi, Müslüman 5 milyona yakın ülkemizde bulunan ve 4 milyonu da Suriye savaşından dolayı Türkiye'ye sığınmak durumunda kalan insanlarımızla ilgili Suriye'den gelenleri kendi yuvalarına döndürmek insanca yaşayabileceği bir güvenli bölgenin oluşturulması gerektiğini ifade ettik. Bunun geçmişine baktığımızda bu yaklaşık 5 yıllık bir geçmişe sahip. Ancak bununla ilgili nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir. Dolayısıyla işte bu çerçevede Türkiye'nin tezlerini ortaya koyma sürecinde gereken sahada yapıldı ve masada da gereken bütün taleplerimiz ABD'ye kabul ettirilmek suretiyle Allah'ın izniyle Türkiye'nin öncülüğünde güvenli bölgenin kurulması kabul ettirildi. Bu çerçevede işte 100 yıl önceki ruh ve mananın bugün Mehmetçiğimizde tekrar tebellür etmesi münasebetiyle böyle büyük bir zafere hep beraber milletçe ve devletçe imza attık." şeklinde konuştu.

 

Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş, "Türk milletinin tarihi sayısız kahramanlık destanlarıyla doludur şüphesiz ki bu destanların da en önemlisi ve en büyüğü kurtuluş savaşı destanıdır. Bu savaşın destanının son cümlesi de cumhuriyetin ilan edilmesidir. Rahmete kavuşan gazi olan herkesi minnetle anıyorum.

 

Kurtuluş savaşın mücadelemizde çok başarılı öyküler var. İstiklal yolu bugün burada toplanmamıza vesile olan istiklal yolu bu başarılı hikayelerden biridir. Kurtuluş mücadelesinin önemli bölümüdür. Üzerinde bulunduğumuz istiklal yolumuz vekillerimizin tarım bakanlığımızın desteği ile çok daha güzel yerlere gelecek. Bu vesile ile başta Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi gazilerimizi rahmetle minnetle anıyorum." ifadelerine yer verdi.

 

Yapılan konuşmalar sonrasında Mehter gösterisinden sonra ikramlarla birlikte program sona erdi.

 

Bu vatan toprağını kanlarıyla sulayan şehitlerimizin ruhları şad, mekanları cennet olsun....

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber 4344 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum