Vali Hamdi Bilge Aktaş Başkanlığında Depremle İlgili İstişare Toplantısı Yapıldı

Çankırı Olarak Depreme Hazırlıklı mıyız? Veya Şehrimizdeki Tüm Binalarımızla Birlikte Olası Bir Depreme Karşı Dayanıklı mıyız? Ayakta Kalabilir miyiz? www.haberci18.com yöneticisinin bu sorusuna cevap verebilecek babayiğitler aranıyor...

Vali Hamdi Bilge Aktaş Başkanlığında Depremle İlgili İstişare Toplantısı Yapıldı
28 Ocak 2020 - 05:06 - Güncelleme: 28 Ocak 2020 - 05:29

İlimizde Valimiz Hamdi Bilge Aktaş Başkanlığında deprem ile ilgili istişare toplantısı yapıldı.

Valilik Toplantı Salonunda yapılan toplantıya Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu, Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Vali Yardımcıları Mustafa Emre Kılıç ile Akın Karagöz, ilgili daire amirleri ve Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri katıldı.

Toplantıda Elazığ’da gerçekleşen ve çevre illeri de etkileyen depremde zarar gören vatandaşlara yapılacak maddi yardımlarla ilgili istişare yapıldı.

Ardından deprem kuşağında bulunan ilimizde alınan ve alınması gereken önlemler hakkında ayrıntılı görüşüldü.

Toplantıda konuşan Valimiz Hamdi Bilge Aktaş, deprem kuşağında olan bir il olarak deprem tehlikesiyle her zaman karşı karşıya olduklarını ifade etti.

Çankırı olarak daha önce depremi yaşadıkları ve yaşamaya devam edeceklerini belirten Valimiz Aktaş, “Buna göre tedbirlerimizi almamız lazım. Bu sebeple ve Elazığ’da gerçekleşen depremden etkilenen vatandaşlarımız için yapacağımız yardımları ve Çankırı’mız için alınacak tedbirleri görüşmek üzere toplandık. Çok sayıda afet çeşidi var ancak ülkemiz açısından en etkilisi depremdir. Depremden etkilenebilecek çok bölgemiz var. Çankırı’mızdan da fay hattı geçiyor. Bu depremler ve sismik hareketler her zaman olacaktır. Bunlara hazır olmamız gerekiyor.

Yeterince hazır olmadığımızı üzülerek belirtmek istiyorum. Yapılaşma ve şehirleşmemiz deprem gerçeğine uygun değildir. Büyük bir depremde büyük felaketlerin gerçekleşmesi olasıdır. Buna önlem almamız gerekmektedir. Ülkemiz şu anda afetle mücadele konusunda iyi durumda ancak yapılarımızın dayanıklılık durumu iç açıcı değil. Bunların düzeltilmesi gerekiyor.” Dedi.

Toplantıda ayrıca katılımcılar da fikirlerini beyan ederek, alınacak önlemler konusunda önerilerde bulundular. Toplantı, yapılan diğer istişarelerin ardından sona erdi.

Çankırı Olarak Depreme Hazırlıklı mıyız? Veya Şehrimizdeki Tüm Binalarımızla Birlikte Olası Bir Depreme Karşı Dayanıklı mıyız? Ayakta Kalabilir miyiz? Beyler bu konuyu tartışıp masaya yatıralım.

3-4 gündür TV kanallarında, deprem çantası nasıl hazırlanır, depremde evin neresinde duracağız, hangi pozisyonda bekleyeceğiz gibi haberler çıkıyor. Bizim aklımızla mı dalga geçiyor bunlar? Yahu devlet şu an itibariyle tüm olanaklarını seferber edip, tüm binalardan beton örneği alsalar ve test yapsalar, bina ve mal sahiplerini ciddi bir şekilde bilgilendirilip uyarılsalar sonunda da çürük olanları yıksalar da deprem çantası hazırlamasak? Yada nerede hangi pozisyonu alacağımızı düşünmesek olmaz mı?!!

Hâlâ kurtarma ve yardımlarda çok ileride olduğumuzdan övündükçe bir yere varamayız. Yahu sağlam bina yapsak ta, kurtarılmaya ihtiyaç kalmasa diyen yok. Diye kendi kendime kızıp duruyorum.

Bu memlekette 13 kat, 20 kat ruhsat verilerek yapılan binaların vebalini kim üstlenecek?

Akılsızın biriside çıkmış "depreme dayanıklı değil, yıkılması gereklidir" raporu olan eski valilik binasını Hukuk Fakültesi yapalım diye haberler yapıyor. Ya beyinsiz sen canlı insanları bu binanın içerisine alalım, bunlar olası bir depremde top yekün ölsünler diyemi yıkılması şart olan binayı fakülte olsun diye zorluyarak haber çazgırlığı yapıyorsun. Sende hiç utanma, sıkılma yokmu? Fazla zorlama fıtık olursun bak...


 

Bu haber 1763 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum