Japonya Büyükelçisi Akio Miyajima Çankırıda

Bir dizi gezi ve ziyaret programı kapsamında Çankırı’da bulunan Büyükelçi Miyajima, Başkan Esen ile istişarede bulundu.

Japonya Büyükelçisi Akio Miyajima Çankırıda
31 Mayıs 2019 - 21:50 - Güncelleme: 02 Haziran 2019 - 09:29

Japonya Büyükelçisi Akio Miyajima, Valimiz Hamdi Bilge Aktaş’ı Ziyaret Etti

 

Japonya’nın Türkiye Büyükelçisi Akio MİYAJİMA, Valimiz Hamdi Bilge Aktaş’ı ziyaret etti. Bir dizi programa katılmak üzere ilimize gelen Japonya Büyükelçisi MİYAJİMA’ya ziyarette Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JİCA) Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Takehiro YASUI de eşlik etti.

 

Ziyaretinden dolayı Japon Büyükelçiye teşekkür eden Valimiz Aktaş, MİYAJİMA’ya Çankırı kültürünü anlatan dökümanları hediye ederek, Çankırı’nın doğal, kültürel ve turistik güzelliklerini anlattı. Ziyaretin ardından Japon Büyükelçi MİYAJİMA ve beraberindekilere Tuz Mağarası, Çankırı Kalesi, Emir Karatekin Türbesi ve Çankırı Müzesi gezdirildi.

 

Japonya Büyükelçisi Miyajima’dan Başkan Esen’e Anlamlı Ziyaret

 

Japonya Büyükelçisi Akio Miyajima, beraberindeki heyet ile birlikte Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen’i makamında ziyaret etti.

 

Bir dizi gezi ve ziyaret programı kapsamında Çankırı’da bulunan Büyükelçi Miyajima, Başkan Esen ile istişarede bulundu. Miyajima, hizmet ve istihdam kapasitesini arttırmak isteyen Sumitomo Rubber AKO Lastik Fabrikasının örnek teşkil edecek çalışmalarla Çankırı’nın turizm potansiyelini arttıracağını kaydetti. Türk-Japon dostluğu açısından Çankırı’nın kilit bir şehir olduğunu söyleyen Miyajima, Çankırı’nın başka büyük şirketler için de cazip bir yatırım merkezi haline getirilmesi ve özellikle gezi amaçlı Türkiye’ye gelen Japon turist kafilelerinin programına Çankırı’nın da eklenmesi yönünde görüşlerini iletti.

 

Çankırı’da yaşayan Japonların halkın sevgisini ve güvenini kazandığını belirten Başkan Esen ise seçim döneminde yaptırdıkları kamuoyu araştırmasında en büyük sorunun istihdam çıktığını söyledi. Esen, “Japon kardeşlerimizi bizden birileri olarak görüyoruz. Onların yaşam kaliteleri, güvenlikleri ve huzurları için elimizden gelen desteği göstermeye devam edeceğiz. Çankırı maalesef göç veren bir şehir. Şehrimizi ekonomik bir kent haline dönüştürerek halkımızın ve Sumitomo’da çalışan işçilerimizin şehrimizde ikamet etmelerini sağlamak zorundayız.” dedi.  Tarihi ve kültürel dokuya sahip Çankırı’nın turizm payında hakkını alamadığını söyleyen Esen, turizm atağı için Japon dostları ile birlikte hareket etmekten onur duyacaklarını ifade etti.

 

Çankırı ile ilgili sohbetin ardından karşılıklı hediye takdiminde bulunuldu. Başkan Esen, Japon heyetin Çankırı Kalesi, Tuz Mağarası ve Çankırı Müzesi gezilerine de eşlik etti.

 

Japonya Büyükelçisi Çankırı’nın Tarihi Turistik Yerlerini Gezdi

 

Japonya’nın Türkiye Büyükelçisi Akio MİYAJİMA ve Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JİCA) Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Takehiro YASUI,

 

Valimiz Hamdi Bilge Aktaş’ın nezaretinde Tuz Mağarası, Çankırı Kalesi, Emir Karatekin Türbesi ve Çankırı Müzesi’ni gezdi.

 

Çankırı’nın tarihi ve turistik mekanlarına hayran kalan MİYAJİMA’ya Çankırı kültürünü anlatan Valimiz Hamdi Bilge Aktaş, Çankırı’nın Anadolu’nun tarihi ve turistik açıdan değerli mekanlarına sahip olduğunu söyledi. İlk olarak Tuz Mağarasına giden Japon Büyükelçi ve beraberindekilere Tuz Mağarasıyla ilgili bilgi veren Çankırı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ethem Yenigürbüz, binlerce yıllık geçmişi olan Tuz Mağarasının Dünyanın en büyük Tuz Mağaralarından biri olduğuna dikkat çekti.

 

Daha sonra Çankırı Kalesi ve Emir Karatekin Türbesini ziyaret eden Japon Büyükelçi Akio MİYAJİMA’ya Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen de eşlik etti. Kalede bulunan Cam Seyir Terası ve Emir Karatekin Türbesini ziyaret eden MİYAJİMA bu mekanlar hakkında bilgi aldı.

 

Son olarak Çankırı Müzesi’ni ziyaret eden Büyükelçi MİYAJİMA, Müze gezisinin ardından Çankırı’dan ayrıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber 3785 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum