Covid-19 Döneminde Gebe Kalmak Sakıncalı mı?

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Kadın Doğum Op. Dr. İlhan Arslanpençe, pandemiyle beraber gelen soruları vermiş olduğu bilgiler ile açıklığa kavuşturdu.

Covid-19 Döneminde Gebe Kalmak Sakıncalı mı?
13 Ocak 2021 - 07:42

Sakıncalı mı?

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Kadın Doğum Op. Dr. İlhan Arslanpençe, pandemiyle beraber gelen soruları vermiş olduğu bilgiler ile açıklığa kavuşturdu.

Op. Dr. İlhan Arslanpençe, “Covid-19 enfeksiyonu nedeniyle evlerimizde zorunlu istirahatte olduğumuz bu günlerde gebelerden ve gebelik düşünceleri olan kişilerden gelen soruları yanıtlayarak kafanızdaki soru işaretlerine bir nebze de olsa dokunabilmek istedik.

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki Covid-19; gebe olmayan insanlar için ne ise, ne derecede dikkat edilmesi gerekiyor ise, gebeler için de aynı durum söz konusudur. Pandemi döneminde gebe kalmak tıbben bir risk oluşturmamaktadır. Sosyal izolasyon, temas izolasyonu, maske, mesafe ve temizlik kişisel değil evrensel kuralımızdır.

Tarafımıza gelen birkaç sorudan devam edelim:

”Gebe iken Covid-19 virüsüne yakalansam bebeğime bulaşır mı? Onun sağlığını etkiler mi ?”

- Kanıtlanmış herhangi bir anne karnından bulaş söz konusu olmamaktadır. Yeni bilgiler gelmeye devam ederken, Covid-19 virüsüne vajinal sıvıda, kordon kanında veya anne sütünde rastlanmadığı ifade edilmektedir. Şimdiye kadar, amniyotik sıvı veya plasentada da virüse dair herhangi bir bulguyla karşılaşılmamıştır. Fakat tedbirli olmakta fayda vardır, karşılaşılmamış olması riski ortadan kaldırmaz.

“Doğum yapma konusunda fazlaca endişelerim var. Başa çıkmak için ne yapabilirim?”

Doğumun öncesindeki zamanda planlamalar yapmanız size daha fazla kontrol hissi vererek kaygılarınızı azaltmanıza yardımcı olabilir. Bununla birlikte mevcut durumun da elbetteki farkında olmalısınız. "Planlarınıza, doğum başladığında kimi arayabileceğinizi ekleyebilirsiniz mesela. Bu kişi, doğum sırasında ve doğumun gerçekleşeceği yerde size destek verecek olan kişidir. Bu kişiler ve aile üyeleri ile ilgili olarak hastanede hangi kısıtlamaların geçerli olacağını öğrenmenizde fayda var.

Çocuğunuz doğduktan sonra, rutin aşılar da dahil olmak üzere profesyonel destek ve rehberlik almaya devam etmeniz de önemlidir. Siz ve bebeğiniz için bu randevuları almanın en güvenli yolu hakkında  hekiminizle konuşabilirsiniz.

Ayrıca evde esneme veya diğer türlü egzersizler ile nefes egzersizleri gibi rahatlamaya yönelik basit aktiviteler yapmanız da kaygılarınızın önüne geçmenizde yardımcı olacaktır.

“Covid-19 +(Pozitif) gebenin doğum şekli ne olmalıdır?”

Enfeksiyonun mevcut olduğu durumda, hastanın genel durumuna göre karar verilmekle beraber normal doğuma engel bulunmamaktadır. Yalnızca, doğum eyleminin aktif fazını hızlandırmak ve gebeyi yakından takip etmek gerekir. Solunumsal fonksiyonlarda bozulma olursa acil sezeryan ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır.

“Öncelikle kendinize iyi bakmaya çalışın. İyi beslenin, sağlıklı yiyecek ve içecekler tüketin, hekiminize danışarak egzersizlerinizi yapın, ellerinizi karnınıza koyun ve hamile olmanın keyfini çıkarın.”

Sizinle ilgilenen kişi, sizi ve ihtiyaçlarınızı çok daha yakından takip edip, daha iyi anlayacaktır. Dolayısıyla, doktorunuz sizin için en iyisini bilecektir. Paniğe ve rehavete kapılmadan  beslenme, mesafe ve hijyen kurallarımıza uyarak huzurlu bir gebelik, konforlu bir yaşam özellikle son dönemlerde hepimizin dileği haline geldi. Ben tekrardan diliyorum ki gelecek günler hepimize en başta  sağlık, huzur, mutluluk ve yeni umutlar getirsin.”ifadelerini kullanarak cümlelerine son verdi.


Bu haber 1755 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum