Kadın Kooperatiflerinin Güçlendirilmesi İş Birliği Tanıtım Toplantısı Gerçekleştirildi

Tanıtım toplantısında “Sınırlı Sorumlu Eldivan Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi” nin nasıl kurulduğu, işleyişi, pazarlamada yaşanan sorunlar ve ayrıca Kooperatif kurmak isteyen girişimci kadınlar için tavsiyelerde bulunuldu.

Kadın Kooperatiflerinin Güçlendirilmesi İş Birliği Tanıtım Toplantısı Gerçekleştirildi
21 Ağustos 2019 - 12:24 - Güncelleme: 21 Ağustos 2019 - 12:35

Eldivanlı kadınlar kooperatifle ürünlerini satacaklar.

 

Çankırı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Kadın Kooperatiflerinin Güçlendirilmesi İş Birliği ile “Sınırlı Sorumlu Eldivan Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi” Tanıtım Toplantısı

 

Kadın Kooperatiflerinin Güçlendirilmesi İşbirliği Protokolü Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı arasında protokol imzalanmış ve Çankırı’da “Kadın Kooperatifçiliği Çalışma Grubu” oluşturulmuştur.

 

İmzalanan protokol çerçevesinde oluşturulan Çankırı ili 2019 yıllık iş planı kapsamında 'Sınırlı Sorumlu Eldivan Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi tanıtım toplantısı' gerçekleştirildi. 

 

Kurulan kooperatifin tanıtım toplantısına Eldivan Kaymakamı Ali İhsan Selimoğlu, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdür Yardımcısı Bedriye Karakoç, Çankırı Ticaret İl Müdürü Mehmet Ali Yaranbaşı, İŞKUR İl Müdür Yardımcısı Ali Solak ve kadın girişimciler katıldı.

 

Bu protokol kapsamında ilimizde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüzün koordinesinde diğer kamu ve kuruluşları; Çankırı Ticaret İl Müdürlüğü, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Çankırı Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü, Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü, Çankırı Belediyesi, Çankırı Karatekin Üniversitesi, KOSGEB İl Müdürlüğü, Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı Çankırı Şube Müdürlüğü, Eldivan Kadın Girişimci Kooperatifçiliği, Çankırı Ticaret Odası (Girişimci Kadınlar Kurulu) ve Çankırı Mikro Kredi Şube Yetkilisi, Çankırılı Kadınlar Kültür Dayanışma Birliği Derneği, TKDK İl Koordinatörlüğünün yer aldığı “Çankırı İli 2019 Yıllık İş Planı” oluşturulmuştur.

 

Eldivan ilçesinde kadınların bir araya gelerek kooperatif kurduklarını da aktaran Karakoç, "Bu çalışma bir örnektir ve Çankırı'daki tüm kadınlara bir ön ayak olacaktır" ifadelerine yer verdi. Kooperatifin tarihi hakkında bilgi veren Afife Ülkü Kavalalı, birçok eksikliklerini olduğunu, verilecek destekler sonrasında sadece Çankırı değil bir Türkiye markası olacaklarını dile getirdi.

 

Yerel ürünler hakkında da bilgi veren Kavalalı, bölgeye has ürünleri el emeği ile ürettiklerini de aktararak, "Özellikle biz den yeşil fasulye kurusunu dört gözle bekliyorlar. Bizde talepler doğrultusunda üretmeye devam ediyoruz. Valilik ve kaymakamlığın desteğine ihtiyacımız var. Kalifiye eleman sıkıntımız var. Üretim konusunda bir sıkıntımız yok, kadınlarımız bir birinden güzel ürünleri üretiyor. Ama bunların internet ortamında pazarlanması, defter tutumu konularında kalifiye eleman sıkıntısı yaşıyoruz. Kadınlarımızın mutlaka muhasebe ve internet konusunda desteğe ihtiyacı var" dedi.

 

Kadın girişimcilere yönelik bir kooperatifin Eldivan ilçesinde açılmasının kendilerini son derece mutlu ettiğini dile getiren Eldivan Kaymakamı Ali İhsan Selimoğlu, "Bu sevindirici fakat mevcut durumu bizleri sevindirmiyor. Yeni yönetim ile birlikte bu kooperatif hak ettiği yeri bulacaktır. Bu işe başlamak ve karar vermek bile en büyük adımdır. Bu kooperatifin yeni yönetim ile birlikte yakın bir zamanda çok daha aktif bir şekilde ülke ekonomisine katkı sağlayacağına eminin" şeklinde konuştu.

 

Yıllık İş Planı kapsamında ilimizde iyi örneklerden biri olan “Sınırlı Sorumlu Eldivan Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi” 20.08.2019 tarihinde Eldivan’da ziyaret edilerek halkımız için Tanıtım Toplantısı düzenlenmiştir.

 

19 Ağustos 2016 tarihinde kurulan Çankırılı Kadınlar için başarılı örnek niteliğindeki Kooperatif; Eldivan bölgesinde yetişen yöresel ürünleri (meyve-sebze) , dondurulmuş veya kurutulmuş meyve ve sebzelerin imalatı (kuru kayısı, kuru üzüm, kuru bamya, kuru biber, kuru fasulye, kuru domates, kuru kiraz, meyve suyu, turşu, pekmez, reçel vb.) konularında hizmet vermektedir.

 

Tanıtım toplantısında “Sınırlı Sorumlu Eldivan Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi” nin nasıl kurulduğu, işleyişi, pazarlamada yaşanan sorunlar ve ayrıca Kooperatif kurmak isteyen girişimci kadınlar için tavsiyelerde bulunuldu.

 

Yapılan toplantı'da kadınların yöresel ve tamamen organik olan ürünler tanıtıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber 1645 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum