Çankırı'da Kadına Yönelik Şiddete Karşı Farkındalık Yürüyüşü Düzenlendi

Programa Vali Mustafa Fırat Taşolar, Garnizon Komutanı Tuğğeneral Salih Büyük, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Baro Başkanı Mustafa Deniz, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğrenciler ve halk katıldı.

Çankırı'da Kadına Yönelik Şiddete Karşı Farkındalık Yürüyüşü Düzenlendi
27 Kasım 2023 - 10:47 - Güncelleme: 27 Kasım 2023 - 12:33
Çankırı Belediyesi, Baro Başkanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, Jandarma Komutanlığı, Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü, İl Müftülüğü, Sağlık Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından koordine edilen etkinlikte, turuncu balonlarla motosiklet sürücülerinin korteji ile yürüyüş gerçekleştirildi. Ayrıca, kurumların gerçekleştirdiği çalışmaların sergilendiği farkındalık stantları açıldı.
Toplumsal farkındalığın artırılması amacıyla turuncu balonlar ile etkinliğe katılan motosiklet sürücülerinin korteji ile başlayan etkinlik, Atatürk Anıtı'ndan kentteki alışveriş merkezine kadar yürüyüşle devam etti.

Yürüyüşün ardından "Güçlü Kadınlar Mutlu Yarınlar" temasıyla kurumların gerçekleştirdiği çalışmalar ve sunulan hizmetlerin sergilendiği farkındalık stantlarının açılışı gerçekleştirildi.

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı Bedriye Karakoç, burada yaptığı konuşmada, Çankırı'da gece saatlerinde bir kadının eşi tarafından hayattan koparıldığını ve büyük üzüntü duyduğunu belirtti.

Ölene kadar 25 Kasım'ın önemini anlatmaya devam edeceğini dile getiren Karakoç, "Yorulmayacağız, üşenmeyeceğiz, yıpranmayacağız. Bu etkinlikleri bir kadına ses olana kadar devam ettireceğiz. Başta sayın Cumhurbaşkanım bütün kadınlarımıza her alanda pozitif ayrımcılık yaptı. Sayın Valim, ilimizin değerli vekilleri, kıymetli kurum amirlerimiz her alanda, her mecrada bizlerle çalıştı ve biz bu çalışmayı çok kıymetli kurumlarla yaptık. Yıl boyu kadına yönelik şiddetle mücadele eylem planı kapsamında birlikte çalışmalar yaptık. Bunun da finalini sizlere sergilemek istedik. Tüm kurumlarımızla minnettarız. Hiçbir kadının şiddet görmediği, güzel yaşayacağı günler diliyorum." dedi.

Etkinlik kapsamında alışveriş merkezindE KADES tanıtımı, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele kapsamında başvuru mekanizmaları, konu ile ilgili broşür dağıtımı ve farkındalık çalışmaları yapıldı.

Programa Vali Mustafa Fırat Taşolar, Garnizon Komutanı Tuğğeneral Salih Büyük, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Baro Başkanı Mustafa Deniz, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğrenciler ve halk katıldı.

Güçlü Kadınlar Mutlu Yarınlar

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında ilimizde Farkındalık Çalışması yapıldı.

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünün koordinasyonunda bir araya gelen Çankırı Belediye Başkanlığı, Karatekin Üniversitesi Rektörlüğü, Baro Başkanlığı, Emniyet Müdürlüğü, Jandarma Komutanlığı, Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü, İl Müftülüğü, Sağlık Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında etkinlik düzenlendi.

Toplumsal farkındalığın arttırılması turuncu balonlar ile etkinliğe katılan motosiklet sürücülerinin korteji ile başlayan etkinlik yoğun katılımın da etkisiyle vatandaşlar tarafından büyük bir ilgiyle karşılandı. Çarşamba Pazarında başlayan kortej Anıt alanında son buldu.

Etkinlik, Vali M. Fırat Taşolar, il protokolü ve Çankırı halkı ile birlikte “Güçlü Kadınlar Mutlu Yarınlar” farkındalık yürüyüşü ile devam etti. Yürüyüşe motosiklet korteji de eşlik etti.

Yunus AVM’de sonlanan yürüyüşün ardından Vali M. Fırat Taşolar tarafından basın açıklaması yapıldı. Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele konusunda kurumların gerçekleştirdiği çalışmalar ve sunulan hizmetlerin sergilendiği farkındalık stantları ile kadın istihdamına yönelik faaliyetleri ve ilimiz kadınlarına örnek teşkil edecek uygulamaları tanıtmaları amacıyla Çankırı ve Eldivan Kadın Kooperatifleri tarafından açılan stantlar Vali M. Fırat Taşolar ve beraberindeki heyet tarafından ziyaret edildi.

Kurumlar arası koordinasyon ve işbirliğinin güçlendirilmesi, yapılan faaliyetlerin ön plana çıkarılması amacıyla gerçekleştirilen etkinlik vatandaşların yoğun ilgisi ile karşılandı. Etkinlik boyunca AVM’de ALO 183, KADES tanıtımı, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele kapsamında başvuru mekanizmaları, konu ile ilgili broşür dağıtımı ve farkındalık çalışmaları yapıldı.

Bu haber 2615 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Tuncay Hoca
  3 ay önce
  Furkan adlı yorumcu kardeşim ilim,bilim ve teknolojide son 20 yıldır memleketimiz çağ atladı görmüyormusun.Bir çok Avrupa ülkesi bile bize kıskançlık haset ve korku ile bakmaya başladılar görmüyormusun.Bizim derdimiz,problemimiz bilim ve teknolojide değil kardeşim.Bizim bütün peoblemimiz İslam dininin en önemli unsurlarının başında gelen ''Ahlak'' meselesidir.''Ben güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderildim'' buyuran Allah'ın rasulünün ahlakına sahip olamayışımızdan kaynaklanan problemler maalesef bizi teknolojide ne kadar ilerlersek ilerleyelim bizi kurtarmayacaktır.Bizim bilim ve teknolojiyi ahlak olgusu ile birleştiremez isek.ABD liler gibi Atom Bombası yapar ancak insanları öldürmede kullanırız.İsrailliler gibi kullanması yasak olan misket ve fosfor bombası yapar bebekleri ve kadınları katletmede kullanırız.Ahlaksız bir bilim ve teknolojiye sahip olanlar bunları yapar.Biz ülke olarak yine de ahlaklı ve vicdanlıyız.Ne yazık ki birbirimize karşı değil.Selam ve dua ile...
 • 18 li
  3 ay önce
  ''İçinizde hanımlarına karşı en hayırlınız benim'' buyuran Allah'ın Rasulünün sünnetine uyulsa O'nun yaşantısı örnek alınsa ne kadına şiddet ne de cinayetler olurdu. Ama İslam'ı barbarlık,asıl barbar olan batı medeniyetini ise çağdaş ve medeni olarak göstermeye çalışan ve ne yazık ki batılı ilkeleri bizlere dayatan zihniyet yüzünden, bu gün memleketimizde kadına şiddetin önü arkası kesilmiyor. Allah'ın biz erkeklere emanet olarak verdiği hanımlara ve kız evlatlara karşı nasıl şiddet ve kaba davranış içerisinde olunur anlamak mümkün değil.Bütün bunların,tamamen İslam dininin kadına verdiği kıymetin bilincinden uzak cahil kimseler tarafından yapıldığı gözlemlenmektedir. Bütün içtenliğimizle inandığımız şeyi söylüyorum ki ''Kadına uzanan zalim eller kırılsın''. Vesselam...
 • Furkan
  3 ay önce
  İlim, bilim, teknoloji olarak geri kaldık üstelik merhamet duygumuzu da kaybettik. Allah sonumuzu hayır eylesin.