Sağlık Çalışanları İçin Kayıp Yıl 2019

Gökce, "Kamu-Sen’in ‘’Eylemse eylem gelin birlikte mücadele edelim, çalışanların kazanması için hep beraber ortak bir tavır koyalım” çağrılarına da kulak tıkamışlardır." dedi.

Sağlık Çalışanları İçin Kayıp Yıl 2019
03 Ocak 2020 - 10:58

Türk Sağlık Sen İl Temsilcisi Serhat Gökce yazılı basın açıklamasında bulundu.

2019 yılını değerlendiren Gökce, “Sarı sendikanın yazdığı ve oynadığı “Üç Buçuk Ali’’ tiyatrosu ile karşı karşıya geldiklerini söyledi.”

Gökce şu ifadelerde yer verdi:

Değerli Sağlık çalışanı arkadaşlarım ve memleketimizin güzide basın mensupları,

2019 yılının son bulmuş 2020 yılı ilk günlerini yaşarken koskoca bir yıl acısı ile tatlısı ile geçip gitti. 2019 yılı sağlık çalışanları için hiç te iç açıcı bir yıl olmamış hep hüsran hep kayıplarla dolu bir yıl olmuştur. Elle tutulur bir şeyde mi yok diye sorarsanız Allah için  yok….

Senaryosunun Malum Sarı sendikanın yazdığı ve oynadığı “Üç Buçuk Ali’’ tiyatrosu ile %3,5 Zamma mahkum edilen sağlık çalışanı kara kara düşünürken memlekette doğalgaz ve elektriğe 2019 yılında yapılan zamlar memur maaş zamlarını kat be kat üstünde olmuştur.

Elektriğe 1 Temmuz da %15, 1 Eylülde %15

Doğalgaz 31 Temmuz da%14.97, 31 Ekimde %14.9

2018 Ağustos tan bu güne kadar Elektrik ve Doğalgaza %100 ü aşkın bir zam gelmiştir elbette akaryakıt zamları artık takip edilemez hal almış sağlık çalışanları “ben hep 100 TL lik alıyorum” esprisini güncel hayatta uygular olmuştur. Çarşı Pazar da haftalık fiyat artışları ile vatandaş patates soğan selam veremez olmuş devletin kolluk kuvvetleri depoları basarak zorla stokçulardan ellerindeki malları toplar hale gelmiştir.  Ülke gündemine "patates Terörü Soğan Terörü" gibi kelimeler girmiştir. Para pul, cüzdan boş, cep delik kredi kartları patlar vaziyette sağlık çalışanları kara kara düşünür olmuştur. 2018 de ki ekonomik krizin darbesini iliklerine kadar yaşayan sağlık çalışanı 2019 da tamamen tükenmiş umudunu 2020 memur maaş zamlarına bağlamış acaba geçmiş yıllardaki kayıplarımız azda olsa telafi edilir mi diye bekler hale gelmiştir.

Velhasıl vaziyet ne bekleneni vermiş nede Umutları yeşertmiştir.2020-2021 yılını kapsayan toplu sözleşme süreci kamu hakem kurulunun kararını açıklaması sonrasında tamamlanmış 2020 yılı için %4+4, 2021 yılı için ise %3+3 zam almıştır. Malum Sarı Sendika Ne toplu sözleşme sürecini yürütebilmişler ne de memurun hakkını savunabilmiştir. Türkiye Kamu-Sen’in "Eylemse eylem gelin birlikte mücadele edelim, çalışanların kazanması için hep beraber ortak bir tavır koyalım” çağrılarına da kulak tıkamışlardır. Toplu sözleşme süreci bitince de ortalıktan kaybolmuşlardır.

Sıfır zamma imza atanlar, Sağlık hizmet kolumuza baktığımızda ise sıfır kazanım ile süreci bitirmişlerdir. Yeni hiçbir kazanım elde edemeyenler sıfırlanan döner sermaye, çalışanı memnun etmeyen yıpranma payı, düşük ücretler gibi temel sorunlar için hiçbir çaba göstermemişlerdir. Her şeye rağmen Türk Sağlık Sen yine Haklı dava Güçlü Sendika şiarıyla meydanlara inmiş ve Sağlık çalışanlarının Güçlü sesi olmuş Sıfırlanan döner sermayeler için 81 ilde Hastane önlerin de eş zamanlı basın açıklamaları ile Sağlık Bakanlığına sağlık çalışanlarının feryadını duyurmuştur. Bakanlık yetkilileri sessiz kalamamış ve SUT (Sağlık Uygulama Tebliği) fiyatlarında güncellemeye gidileceğini duyurmuştur.

Bu mücadelemizde üzülerek ifade etmeliyim ki Sağlık çalışanlarımızın çoğunluğu hastane önünde basın açıklamamız olacağını el ilanlarımızla duyurmamıza rağmen katılım noktasında geri durmuş kıyıdan köşeden sessiz sedasız izlemişlerdir. Unutmayın ki; Şimdiye kadar kazanılan haklar sağlık çalışanlarına bir lütuf olarak verilmemiştir. Sağlık çalışanları adına verilen hak mücadelesinin neticesidir.

Yıllardır Malum Sarı Sendika çalışanın boynuna Yağlı urgan geçirmiştir. Son memur maaş zamları, Sıfırlanan Döner Sermaye ve birde Çankırı da yapılan özendirme ihalesi ile ayağımızın altındaki tabure ye tepilerek çalışanların tabiri caizse "ölüm fermanı" yayınlanmıştır.

Sağlık çalışanları mevcudiyetleri ile güçlendirdikleri Sarı sendikadan korkar hale gelmiş kimileri şahsi çıkarları için, kimileri ise korku ve umutları arasında sıkışmış aman bana bir şey yaparlarsa diye diye çalışma hayatını geçirmektedir. Unutmayın ki boynunuzda yağlı urgan ayağınız da tabure olsa da elleriniz bağlı değil. Boynunuzdan yağlı urganı sıyırmak bir elif zamanı kadar kısa, bir elif gibi dik durabilmek kadar kolaydır.

Çalışanlarımız maaş bordolarına baktılar ise 2019 0cak ayın da aldığımız maaşı Temmuz 2019 da zam almamıza rağmen 2019 aralık ayında alamaz olduk. Sıfır zam almaktan usandık dahası da göz göre göre eriyen maaşlarımızı seyretmekten de sıkıldık. Şimdi Bu vaziyetin sorumluları kim. Yaklaşık son 4 toplu görüşmede yetkili olan Kendi beyanları ile “Yetkiliyiz ama etkili Değiliz” diyen Sarı sendika değil mi? ve hatta yıllarca Mevcudiyeti ile güç veren Sağlık çalışanları değil mi? Artık Sağlık çalışanları kendi topuğuna sıkmaktan vaz geçmeli bireysel çıkar ve korkularını bir kenara atıp hakkaniyet ve adaletin tecelli edeceği sağlıklı çalışma ortamını kendi hazırlamalıdır.

Sözlerime son verirken 2020 yılının ilk gününde yeni yılımızın Ülkemize, milletimize, Sağlık çalışanı arkadaşlarımıza huzur mutluluk getirmesini, çalışma hayatında adaletin liyakatin ve hür iradeleri ve tercihlerinin saygı gördüğü ötekileştirilmeden kardeşçe çalışıldığı iş barışının olduğu bir çalışma hayatı olmasını temenni ederim.

Ayrıca zulüm altındaki tüm mazlum milletlerin Müslüman kardeşlerimizin ve Doğu Türkistan da ki soydaşlarımızın sadece Müslüman Türk olduklarından dolayı dökülen kanımızın durması için dua ediyor, Rabbim bu zalimleri ıslah etsin Islah olmuyorlar ise de Kahhar İsmi Şerifi İle Kahru Perişan Etsin Diyor sizlere en kalbi saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Türk Sağlık Sen İl Temsilcisi =>Serhat Gökce
                                                                                                                                

Bu haber 1537 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Sarisen
    1 ay önce
    Sarı Senciler Koltuklarını korusunlar gerisi önemli değil. 4 yılda birde kimse duymadan delege seçimi yapıyorlar(Gece Kondu Seçimi), Gece kondu diyorum, sabah uyanıvermişsiniz bir bakmışsınız delege adaylığı süreci bitmiş, hatta itiraz sürecide bitmiş. Kimin haberi var sadece yandaşların. Demokrasi ile uzaktan yakindan alakasi olmayan bu gecekonducuların siyaset hala arkasında duruyor. Elbet gelecek o sandıklar bizim önümüze. belediye seçimleri kaybedildi bunların yüzünden siyaset bunlarla kol kola. Hala müdürle poz verme derdindeler. Hala çalışan iş yapan adamların üzeri çiziliyor. Ne kadar basiretsiz varsa ön planda. Üstün liyakat sahibi iki kardeş başhekim var mesela.