15 Temmuz Etkinliklerle Anılacak

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Çankırı Valiliği, Çankırı Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Çankırı Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve Çankırı 18 Vites Bisiklet ve Doğa Sporları Kulübü iş birliği ile...devamını okuyunuz.

15 Temmuz Etkinliklerle Anılacak
13 Temmuz 2021 - 17:40 - Güncelleme: 13 Temmuz 2021 - 18:05
25 Ekim 2016 tarihli ve 6752 sayılı Kanun ile Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunda değişiklik yapılarak 15 Temmuz günü Demokrasi ve Milli Birlik Günü ilan edilmişti.

Çankırı’da Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri Çankırı Valiliği koordinesinde, ilgili kurumların sorumluluğunda belirlenen programlar gerçekleştirilecek. 14 Temmuz 2021 tarihi akşamından itibaren 15 Temmuz günü için tüm kamu kurum ve kuruluşlarına Türk Bayrağı asılacak. ”Türkiye Geçilmez” konsepti ile gerçekleştirilecek olan 2021 yılı etkinliklerinde kullanılacak görseller ile kurumsal temsil unsurlarının kullanılması sağlanması istendi.

Yapılacak tüm etkinliklerinde Kovid-19 salgın tedbirleri en üst seviyede uyulacağı ve sosyal mesafeye göre hareket edileceği ifade edildi. Program kapsamında Niğde Ömer Halisdemir kabrine bisikletleri giden bisiklet sporcularının ardından 15 Temmuz’da yapılacak bisiklet turu, resim, sergisi, mevlid okunması ve akşamında ise yürüyüş gibi etkinler olacak.


Bisikletliler 453 Km Giderek 15 Temmuz’u Unutturmayacak

Bisiklet sporcuları Çankırılı 15 Temmuz şehitlerinin topraklarını 453 km yol götürerek Niğde’de ki Kahraman Şehit Ömer Halisdemir’in kabrine koyacaklar.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Çankırı Valiliği, Çankırı Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Çankırı Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve Çankırı 18 Vites Bisiklet ve Doğa Sporları Kulübü iş birliği ile bu yıl ikincisi düzenlenen Çankırı 15 Temmuz Şehitleri ve Ömer Halisdemir Anma Turu düzenlendi.

Çankırı Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün koordinatörlüğünde  Çankırı’da faaliyet gösteren şehit ve gazi aile derneklerinden birer üyenin katılımı ile Çankırı’da kabirleri bulunan on bir 15 Temmuz şehidinin kabirleri ziyaret edilerek kabirlerinde topraklar alındı. Alınan topraklar Çankırı Valisi Abdullah Ayaz’ında katılımı ile gerçekleşen program sonunda bisikletçilere teslim edilerek organizasyon başlamış oldu. Emanet edilen topraklar 453 km’lik bir yol sonrasında Niğde’ye ulaştırılarak Şehit Ömer Halisdemir’in kabrine konulacak.

Kabirlerden alınan toprakları Çankırı 18 Vites Bisiklet ve Doğa Sporları Kulübü üyelerine emanet eden Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, ”15 Temmuz etkinlikleri kapsamında farklı programlarımız olacak. Geçen yılda 18 Vites Bisiklet ve Doğa Sporları Kulübü üyeleri arkadaşlarımız Ömer Halisdemir’in kabrinde toplanmışlardı. 15 Temmuz’a yakışır şekilde farklı etkinliklerle vatandaşımızın katılımızı ne kadar çok sağlarsak o kadar iyi olacak. Arkadaşlarımız 453 km pedal çevirecekler. Yapılan çalışmayı geleneksel hale getirmeyi amaçlıyorlar. Valilik olarak 15 Temmuz günü vatandaşla bisiklet turu ve hatıra madalya takdimlerimiz olacak. Bütün vatandaşlarımızı da davet etmek istiyorum. Fikri ortaya atanlardan gerçekleştirenlere kadar herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Etkinliği üyeleri ile düzenleyen 18 Vites Bisiklet ve Doğa Sporları Kulübü Başkanı Engin Çimen, ”En çok şehit veren Çankırı insanımız önce vatan diyerek Kurtuluş Savaşı’nın tüm cephelerinde bulunmuştur. 15 Temmuz gecesi de 50-60 bin insanı ile sokaklara inerek hainlere geçit vermemiştir. 15 Temmuz Şehitlerini ve Ömer Halisdemir’i Anma Turu etkinliğinin temel amacı geçmişten ders alarak geleceğe yürümektir. Dünya tarihinde bir ilki yaşatarak darbecilere darbe yapan büyük Türk milletinin 15 Temmuz gecesi sergiledi o ruhu gençlerimize ve toplumda yeniden yaşatmaktır” dedi.

Çimen, “
Tüm şehitlerimizi minnetle anar herkesi saygı ve hürmetle selamlarım” dedi.

Konuşmaların ardından 11 kişilik bisikletli grup Karatekin Parkı’ndan hareket ettiler.

Bu haber 1291 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum