Çankırı'da Kalıcı Kalp Pili Tedavisi Yapıldı

Çankırı Devlet Hastanemiz bünyesindeki kalp krizi ve diğer damar tıkanıklıklarına gerek stent gerekse balon ile müdahale edilebilmektedir.

Çankırı'da Kalıcı Kalp Pili Tedavisi Yapıldı
11 Nisan 2023 - 05:05 - Güncelleme: 11 Nisan 2023 - 05:09
Çankırı’da Kalıcı Kalp Pili Tedavisi

Çankırı Devlet Hastanesi’nde ilk kez kalıcı kalp pili uygulaması gerçekleştirildi.

Dünyada her yıl milyonlarca kişi kalpte ritim bozukluğu rahatsızlığına yakalanmakta ve birçok insanda kalp pili uygulaması yapılmaktadır.


Çankırı’da kalp ritim bozukluğu için gerekli olan kalp pili tedavisi ilk kez yapılmaya başlandı. Konuyla ilgili olarak İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya, yapmış olduğu açıklamada, “Kalp hastalıkları günümüzde en sık ölüm nedenleri arasında yer almaktadır. Dünyada yılda 17 milyon kişi yaşamını kalp ve damar hastalıklarına bağlı nedenlerden kaybetmektedir. Özellikle kalp krizi, kalp yetmezliği ve ölümcül ritm bozuklukları ölümün başlıca sebepleridir. Çankırı Devlet Hastanemiz bünyesindeki kalp krizi ve diğer damar tıkanıklıklarına gerek stent gerekse balon ile müdahale edilebilmektedir.

Çoğu hasta bu sayede hayata tutunabilmekle birlikte kalp yetmezliği gelişmesi de mümkün olduğunca önlenmektedir. Hastaların diğer bir sorunu olan ritm bozukluklarında, kalp pili hayat kurtaran bir tedavi olmakla birlikte nabız düşüklüğü durumunda ve ventriküler fibrillasyon gibi ölümcül ritm bozukluğu durumlarında hastanın yaşama tutunmasını sağlar. Merkezimizde ilk kez yapılan kalıcı kalp pili uygulaması ile nabız düşüklüğüne bağlı kalp yetmezliği semptomları olan hastamız şifa bulmuştur. Kardiyoloji birimi olarak güncel tedaviler hastanemizde uygulanmaya devam edecektir.

Çankırı Devlet Hastanesi Başhekimi Uz.Dr. Tolga Aydın’a, Kardiyoloji Uzmanlarımız Op.Dr.İlker Şahin, Op.Dr.Oğuz Kayabaşı, Op.Dr.Hakan Ulupınar’a ve emeği geçen personellerimize gösterdikleri hassasiyet ve başarılı operasyon için teşekkür ediyor, tüm hastalarımıza acil şifalar diliyorum.” dedi.

Bu haber 7292 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • 18 li
    1 yıl önce
    Tebrik ediyor başarılarının devamını diliyorum. Helal olsun size kıymetli doktorlarımız...