Çankırı'da Amatör Spor Haftası Etkinlikleri İptal Edildi

Tüm Dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alan korona virüsü nedeniyle artık birçok program ve aktivite yapılamıyor.

Çankırı'da Amatör Spor Haftası Etkinlikleri İptal Edildi
10 Ekim 2020 - 20:23 - Güncelleme: 11 Ekim 2020 - 09:50
Etkinlikler İptal

Sayın Bakanım; Şehitler, Yaranlar Diyarı Çankırı, “Çankırı Spor Lisesi ve Spor Bilimleri Fakültesi İstiyor!..”

Kaman’ın basın toplantısına Gençlik ve Spor İl Müdürü Sadık Ak, Spor Hizmetleri Müdürü Ekrem Şahin, ASKF Başkan Yardımcısı Nejdet Turan, yönetim kurulu üyesi Zekeriya Kahraman ve Futbol İl Temsilcisi Sadık Şerbet katıldı.

Tüm Dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alan korona virüsü nedeniyle artık birçok program ve aktivite yapılamıyor.

Yaşanan bu olumsuzluklar nedeniyle Amatör Spor Haftası da bu sene kutlanamadı.

Basın mensupları ile bir araya gelen Gençlik ve Spor il Müdürü Sadık Ak ve Çankırı Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Celal Kaman, Ülkemizin ve ilimizin bu zor günlerden kurtularak tüm aktivite ve programların sağlıklı bir şekilde yapılması temennisinde bulundular.

Amatör Spor Haftası nedeniyle ortak bir basın açıklaması yapan, Gençlik ve Spor il Müdürü Sadık Ak ve Çankırı Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Celal Kaman, “Amatör Spor Haftası kapsamında planlanan faaliyetler ile; farkındalık oluşturularak halkımızın düzenli fiziksel aktivite alışkanlığına özendirilmesi, il spor merkezlerine kayıt yaparak spora başlayan çocukların müsabaka tecrübesi kazanması ve buna yönelik müsabaka düzenlenmesi, sezon öncesi takımların sezona hazırlık performanslarını görmeleri, yetenek taraması yapılarak spora yönlendirilmiş çocuk ve gençlerimizin bağlı oldukları kulüplerinin ve başarılı sporcularımızın halkımıza tanıtılması, yeni bireylerin spora kazandırılması, amatör spor branşlarına gerekli desteğin verilmesine ilişkin sosyal sorumluluk duygusunun oluşturulması yoluyla kişi ve kurumların sponsorluk yapmaya teşvik edilerek spora katılımın üst seviyede sağlanması, haftanın anlam ve önemine ilişkin panel, sempozyum, açık oturum, çalıştay vb. etkinlikler ile ülkemizde topyekün spor bilinci ve kültürünün oluşturulması amacıyla; 5-11 Ekim 2020 tarihleri arasında Covid-19 salgını ile ilgili gerekli tedbirler ve sosyal mesafe kurallarına uygun olarak belirlediğimiz komitemiz organizasyonuyla Amatör Spor Kulüpleri Federasyonumuz ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüz ile birlikte;

Yaş gruplarına göre belirlenecek branşlarda faaliyetlerimizi,

Spor faaliyetlerinde yer alan sporcular ile ilimizdeki milli sporcu, antrenör, hakem ve engelli sporcularımızdan oluşan temsili grubun katılımıyla, önceden belirlenmiş güzergah boyunca kortej eşliğinde yürüyüşümüzü,

İl protokolü ve spor protokolü ile hafta boyunca yapılan yarışmalarda dereceye giren ve başarılı olan sporculara verilecek ödüller ile yıl boyu başta futbol olmak üzere tüm branşlarda gerçekleştirilen ulusal ve uluslararası organizasyonlarda dereceye giren sporcularımıza ”Amatör Spor Haftası, Sporun En’leri” ödül törenimizi gerçekleştirmeyi planlamıştık. Ancak; İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 02.10.2020 tarihli ve E.16230 Sayılı “Koronavirüs Ek Tedbirler” konulu genelgesi ile yürüyüş, ödül töreni ve diğer etkinler iptal edilmiştir.

Genelge gereğince bizler de yukarıda bahsetmiş olduğumuz etkinliklerimizin tamamını iptal ederek sizleri bilgilendirme gereği hissettik.

Ülkemizin ve tüm dünyanın geçtiği bu süreçte bizler de sporcularımızın spor yöneticilerimizin ve ailelerinin sağlığını ön planda tutup gereken kurallara uyarak,  bu salgının yayılmasına engel olmakta katkımız olacağına inanıyoruz.

Bu salgının bitimiyle tüm toplumumuz gibi normal yaşama döndüğümüzde gerek Çankırı Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu olarak bizler, gerekse Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüz, sporun sporcumuzun yanında olmaya kendilerine destek olmaya devam edecektir.

İptal olunan tüm etkinliklerimizi sağlık içinde yapmayı dilerken,

Toplantımıza katılım sağlayan siz değerli basın mensuplarımıza teşekkür ediyor sizler aracılığıyla bir kez daha halkımıza Maske-Mesafe-Temizlik kurallarımızı hatırlatarak saygılarımızı sunuyoruz” dediler.

Çankırı Spor Lisesi ve Spor Bilimleri Fakültesi İstiyor!..

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Spor Hizmetleri Müdürü Ekrem Şahin, yetiştirdikleri sporcuların genç yaşta başka illere gitmesi veya sporu bırakması ile karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

Çankırı’da tesisler konusunda gerekli çalışmayı yaptıklarını belirten Şahin, en büyük arzularının Çankırı’ya Spor Lisesi ve Spor Bilimleri Fakültesi açılması olduğunun altını çizerek “Antrenörlerimizin yetiştirdiği bütün sporcular; 19 yaşına geldiğinde maalesef Çankırı’yı terk ediyor ya da sporu bırakıyor. Spor Bilimleri Fakültesi’nin açılmasıyla Çankırı’ya sporcu, hakem gelecek, bizim sporcularımız dışarıya gitmeyecek” dedi.

Bu konuda geçmişe yönelik çalışma yaptıklarını söyleyen Şahin, “Avrupa ikincimiz, Dünya derecesi elde edecek sporcularımız 19 yaşına geldiğinde şehirde ya kaybolmuş ya da başka ile hizmet etmişler. Bunun son örneği, Uluslararası Antalya Challenge Yarışması’nda olimpik branş olan makaralı yay finaline çıkarak gümüş madalya kazanan Çankırılı Milli Okçu Evren Çağıran. Eğer Spor Bilimleri Fakültesi kurulursa Çankırı’da basketbol, voleybol, futbol vb branşlarda takımlarımızı üst liglere taşırız. Bu konuda altyapıyı oluşturuyoruz. Milletvekillerimizden, Rektörümüzden Çankırı’ya Spor Bilimleri Fakültesi’nin açılmasını istiyoruz” diye konuştu.

Spor Lisesi İçin Tesislerimiz Hazır

“Çankırı’da neden sporcu yetişmiyor, Çankırı 3. Ligde, 2. Ligde niye yok?” konusunu araştırdıklarının altını çizen Şahin, “Türkiye’de Spor Bilimleri Fakültesi olmayan üç il Bilecik, Kırklareli ve Çankırı. Tamamen değil ama büyük bir etken.” ifadelerini kullandı.

Çankırı’da Spor Lisesi kurulması gerektiğini sık sık dile getirdiklerini vurgulayan Şahin, “Bu çok önemli… Ne kadar tesis yaparsak yapalım il dışından sporcu gelmesi lazım. Çankırı’ya Boks Milli Takımını getiriyoruz, ertesi gün kayıtlar artıyor. Antrenörümüze soruyoruz, ‘Yetiştirdim ama 19 yaşında benden çıkıyor’ diyor. ‘Hep Çankırı’da sporcu yetişmiyor’ diyoruz. Aslında yetişiyor ama 18-19 yaşında Kırıkkale, Kastamonu, Çorum’a gidiyor ya da pazar veya markete çalışmaya teslim ediyoruz” dedi.

Şahin, veliyi ikna etme açısından da spor lisesi ve spor bilimleri fakültesinin şart olduğunu belirterek, “Spor lisesi için onay almış tesislerimiz hazır, sadece okulun açılması gerek” şeklinde konuştu.

Sahip Çıkmak Gerekiyor

Çankırı Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Celal Kaman ise 19 yaşına gelen sporcularımız dışarı giderken, spor lisesi ve spor bilimleri fakültesinin kurulmasıyla tam tersine Çankırı’da kalıp yeni sporcuların geleceğini belirterek, “Hem bölgemize sahip çıkacağız hem de buradaki takımlarda yer alacaklar. Örneğin; voleybolda dışarıdan 2 voleybolcu gelse 4 takviye ile takımımız olacak. Çankırılı sporcularımız sadece antrenmanla değil görsel olarak da bir şeyler görerek kendisini geliştirecek” şeklinde konuştu.

Milli Takımlarda antrenörlerimiz olduğunu, son olarak masör verdiğimizi söyleyen Kaman, “Ceyhun Elmakuşu kardeşimiz malzemeci olarak başladı, kendisini geliştirerek masör oldu. Çankırı’da bu kapasite var. Ama sahip çıkmak gerekiyor. Biz futbolda altyapıya önem veriyorduk ama sporcu 18-19 yaşına geldiğinde aile ‘oğlum üniversiteye hazırlanacak’ diyor ya da üniversiteyi kazanıyor ‘bana müsaade diyor…’” ifadelerini kullandı.

Edinilen bilgilere göre Çankırı Karatekin Üniversitesi Senatosu tarafından Spor Bilimleri Fakültesi kurulması kararı alınarak onay için YÖK’e gönderildi.


 
 
 
Bu haber 5042 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum